Sipilä - ja koko hallitus - on koko tämän vaalikauden toiminut työnantajalinnakkeen edusmiehenä palkansaajia ja työttömiä vastaan,
Reiluja pelisääntöjä on huononnettu. Se jakaa työmarkkinoita ja aiheuttaa epävarmuutta. Olen pettynyt Sipilään
- Sipilän toiminta koko tämän vaalikauden ei ole tehnyt mitään hyvää työmarkkinoiden vakauden ja ennakoimisen kannalta
Reiluja pelisääntöjä on huononnettu. Se jakaa työmarkkinoita ja aiheuttaa epävarmuutta. Olen pettynyt Sipilään
- Sipilän toiminta koko tämän vaalikauden ei ole tehnyt mitään hyvää työmarkkinoiden vakauden ja ennakoimisen kannalta
Vastaukset 29
Vanhimmat
Sipilältä on unohtunut, että osa kannattajista, siis suurin osa, työskentelee alle 20 hengen yrityksissä. Tunnettua on, että moni kepua äänestämään tottunut on sieltä maaseudulta kotoisin. Irtisanomisuhka luo tällaisissa veljesyhteisöissä sellaisen tilanteen, jossa yrittäjä todella käyttää valtaansa, korostamalla kyseistä uhkaa, jos jostakin epäkohdasta mm. työturvallisuuteen liittyvästä alkaa keskustella tai palkasta. Jo nyt lestadiolaisten nokkimisjärjestelmä toimii pohjalaisilla työpaikoilla.
Lisäksi kunnissa osan lomarahoista menettäneistä muistaa karvaasti jo toista vuotta leikkauksen tekemän loven kukkaroon. Työajan pidennys, jo pelkkä kiky oli tällainen työntekijöitä vastaan hyökkääminen. Myös 6 kk koeaika entisen neljän sijaan on pelkkää työnantajan edun ajamista.
Puhumattakaan aktiivimallista, joka kurittaa tehokkaasti juuri pitkäaikaistyöttömien kohdalla vanhempaa väkeä, jota kukaan ei enää juurikaan ennen eläkeikää palkkaa, olkoon tyävoimapula millainen tahansa.
Ihan pitää kysyä miksi äänestäisin kepua?
Voisi ajatella, että hallitus on ominut idean juuri noilta porvaripuolueita äänestäviltä työläisiltä, jotka työskentelevät alle 20 hengen yrityksissä. Sipilä, Orpo ja Soini ovat kuulleet heiltä, että ongelmia ei ole ollut, kun työnantajansa on käytännössä toiminut jo vuosikymmenet juuri niillä ehdoilla, jotka nyt on tarkoitus oikein lakiin kirjata. Jotkut porvarityöläiset ovat voineet kertoa suoraankin, että on tuntunut helpottavalta, kun pääsivät eroon tovereista, jotka eivät täyttäneet työssään päivittäin niitä samoja normeja, joihin itse aina porvarityöläisinä pyrkivät.
"Puhumattakaan aktiivimallista, joka kurittaa tehokkaasti juuri pitkäaikaistyöttömien kohdalla vanhempaa väkeä, jota kukaan ei enää juurikaan ennen eläkeikää palkkaa, olkoon tyävoimapula millainen tahansa."
Minkä takia alle 20 henkilön yritysten olis pakko palkata niitä vanhoja kommunisti juoppoja jotka ei tuota mitään yritykselle?
Ja onko se SDP,n työllistämiskeino?
"Jotkut porvarityöläiset ovat voineet kertoa suoraankin, että on tuntunut helpottavalta, kun pääsivät eroon tovereista, jotka eivät täyttäneet työssään päivittäin niitä samoja normeja."
Minä kun olen työpaikassa, jossa porvarityöläinen kulkee päivät johtajan perässä, nuoleskelee ja tuo vaimon paistamaa rieskaa, "Toverit" ovat ammatti-ihmisiä, tekevät urakalla tuplatiliä tuohon ruskeakieliseen porvarityöläiseen verrattuna ja johtajakin pitää aivan käsittämättömänä. miten saamaton tuo nuoleskeleva porvarityöläinen on. Sille on luvannut antaa heti lähtöpassit, jos tämä irtisanomissuojan heikennys astuu voimaan ja joutuuhan sitä ilman sitäkin antamaan kun porvarityöläisellä on jo kaksi varoitusta ja saamattomuudesta molemmat.
Sukulainen on taas töissä pohjalaisella lestadiolaisalueella. Palkkaa luvattiin korjata heti kuuden kuukauden koeajan jälkeen ja se luki työsopimuksesssakin, mutta kuinkas kävikään. Työnantaja sanoi vakinaistavansa työsuhteen, mutta luvattua palkkaa ei aiottaisi maksaa, nyt pitäis jatkaa vielä puoli vuotta aloituspalkalla, joka on alan taksoja huomattavasti alhaisempi. Arvatkaapa jatkoiko siellä nihilistien yrityksessä, jossa vaadittiin tulemaan sunnuntaina seuroihin ja rukoiltaisi voimaa jatkaa pienellä palkalla jatkossakin.
Ja todella hallitus on ominut idean joltain pienyrityksen työntekijältä, eihän niillä ole mitään omia ideoita ja siksi niistä lähes kolmisenkymmentä on jouduttu perumaan ja joudutaan kyllä tämäkin.
Että miksi pitäisi äänestää kepua? Ei osaa varmaan kukaan kepulainen vastata, kun ei tiedä itsekään.
Voisin ajatella, että sinun johtamassa yrityksellä ihmisellä ei ole mitään arvoa ja johtaisit sitä mielivaltaisesti, jaellen potkuja kaikenmaailman kantelevien aikuisten ihmisten ja kateellisten kätyrien lausuntojen perusteella.
Ja ei varmaan olisi mitään väliäkään, jos henki menisi, kunhan saat irtisanoa milloin haluat:
https://yle.fi/uutiset/3-5245317
https://yle.fi/uutiset/3-5272354
https://www.tttlehti.fi/30-000-euron-yhteisosakko-tyoturvallisuusrikoksesta-muovinmurskauskoneella/
https://www.seinajoensanomat.fi/artikkeli/660747-atria-tekniikka-tuomittiin-tyoturvallisuusrikoksesta-yhteisosakkoon
Kyllä jotkut on sokeutuneet, eivätkä ole oppineet koko elinkaarensa aikana mitään yhteiskunnan toimivuudesta.
Vaikka kommentissasi haiskahtaa korkeuksiin saakka provokatiivinen asenne ay-liikkeeseen kuuluvia kohtaan, niin kuitenkin sanon ettei työnantajan ole todellakaan mikään pakko työllistää vanhoja juoppoja? Millainen rekrytoija se sellainen olisi? Toisekseen, helppohan sitä on viisastella kannattavista ja kannattamattomista työntekijöistä. Yleensä sellaiset itsensäkorottajat ovat niitä, jotka vaan pyörivät työmaalla jaloissa juoruilemassa eivätkä todellakaan työnteon merkeissä.
Sipilä entisenä menestyjä yrittäjänä on oman agendansa näköistä siis lyhytnäköistä pikavoitto politiikkaa: onko mennyt sote putkeen, normien purku? sepäs vasta pellen touhua taksien kilpailu on, kaikkea muuta ainoastaan kikyn ja lomarahojen leikkaaminen onnistui , ja ammattijärjestöjen olisi pitänyt lyödä luu kurkkuun sipilän sanelulle köyhän syväkyykylle.
Sipilä ei ole yrittäjänä menestynyt, vaan veronmaksajien tukien kerääjänä. Nuo firmathan eivät koskaan tuottaneet voittoa tuotannollaan. Vain myytäessä, Sipilä keräsi veronmaksajien maksamat tukiaiset omaan taskuunsa.
Katsoin ohjelmaa Vapaussodasta. Siinä kerrankin kerrottiin kaiken alkaneen punaisten rettelöinnistä ja murhista mm. Varkaudessa. Nyt nämä Rinteet, Aallot ja Elorannat tomivat samoin kuin sen ajan punapäällköt. He hyökkävät laillista valtiovaltaa vastaan laittomin keinon. Ahneskin on samaa luokkaa kuin aikanaan punapäälliköillä.
Niin rikollisia...
Miksi valehtelet, aina ja kaikesta ?
Mitä laittomuuksia ". Nyt nämä Rinteet, Aallot ja Elorannat tomivat" tekevät? Mites se lesto Sipilä joka kutsui kämppäänsä näitä pakoloisia ja ympäri maailmaan uutisoitiin, ja kas miten se Sipilän kämpp'ä yht'äkkiä olikin liian vaarallinen pakoloisille? Ja jokos se Sipilän ihme talvivaara tuottaa muutakin kuin jätettä veronmaksajille?
Kapinan aloittavat yleensä aina kapinalliset. Ei hallitus koskaan julista, että nyt aloitetaankin kapina hallitusta vastaan. Eivät hallitukset yleensä niin itsetuhoisia ole.
Suomen historiassa on toki ollut kapinayrityksiä. Nuijasota oli yksi sellainen. Härmän pojat alkoivat kapinoida laillista Ruotsin valtaa vastaan. Bobrikovin murha oli sellainen. Suomen laillinen edustaja murhattiin kylmäverisesti. Saddan Husseinin ja Muammar Gaddafin murhat ja kapina heidän hallintoaan vastaan olivat luonnollisesti myös laittomia kapinoita, joita alettiin kutsua vallankumouksiksi, koska ne onnistuivat. Kapinoita edeltävät aina jotkut sellaiset asiat, väärinkohtelut, jotka panevat kapinalliset kapinoimaan.
Olennaista tuossa dokumentissä ei ollut se, että kapinan aloittivat kapinalliset eikä hallitus. Olennaista sen sijaan oli se, että maan hallitus ja sen sotajoukot syyllistyivät järjestelmällisiin sotarikoksiin ja raakuukksiin sekä sodan aikana että sen jälkeen. Kuten dokumentistä voitiin nähdä, valkoinen armeija harjoitti myös etnistä puhdistusta. Se surmasi joukottain venäläisiä, jotka pitivät valkoista armeijaa vapauttajinaan ja olivat sen puolella.
Tähän maailmaan ei kannata kyl syntyä jos Sipilän ja jeff bezosin kaltaisten miljonäärien kyykytettävänä vaan joutuis elämään... onnekkaita ne jotka jäävät syntymättä.
Kerrankin pienyrittäjät saivat kunnon pääministerin joka ei turjakeduunareita kumartele. Pula-Aho ei aikanaan saanut läpi työreformia mutta kun nyt hallituksella on värisuora niin ei siinä ay-roskaväkeä kumarrella.
Kepuleilla+on+kumma+hinku+sorkkia+duunariasioita.+Aho/työreformi,+Vanhanen/eläkeikä,+sipilä/kiky.+Jokohan+vihdoin+tulee+toimia+toisinpäin.+Kunnon+SDP:n+maatalousreformi.+Vienti-/ylituotanto+ilman+minkäänlaisia+tukia+tai+norm.+yritystuilla.+Kansalliset+tuet+kuittia/todennusta(puolueeton+tarkastus)+vastaan,+jolloin+esim.+kansallisesta+ympäristötuesta+säästyy+90%.+"Sosiaalituet"/ns.+palkanjatkeet+orpomallin+mukaisesti+normaalihaun+piiriin+kelaan.+Ei+ole+hallitus/eduskunta+asioita.
Saattaapi olla vielä tuo kumartelu hyvinkin syvää. Veikkaan, että ennenkuin laki on voimassa niin hallitusta vastaan on ay:n lisäksi aimo joukko työnantajia. Iltalehden itkijöistä surkee esimerkki oli tää joka itki ku joutu oikeuden päätöksellä maksamaan tuntuvan summan PALKKAsaatavia firmastaan "tarpeeksi saaneelle".
Eihän tollanen saa ketään töihin, joten parkukoon kuten kepuli.
https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000005819182.html
Kyllä se menee jatkossa niin, että pienyritykseen ei kukaan kynnelle kykenevä mene töihin kuin pakon edessä. Niistä tulee nk. kakkosluokan työpaikkoja. Ne kierretään aina niin kaukaa kuin mahdollista. Kysykääpä nuorison suosikkityöpaikat. Alle 20 hengen työpaikat eivät pääse suosikkilistalle ja nyt on uusi aihe kiertää ne, irtisanomissuojan heikennys. Aikaisemmin ovat olleet syynä huono palkkaus, huonot työolot, puuttuu taukotilat tms., helpolla lomautetaan, konkurssiherkkiä, palkanmaksu ontuilee, palkat usein väärin, omistajayrittäjä kyttää ja valittaa aina, mikään ei kelpaa, sovituista eduista ei pidetä kiinni, mielivaltaista ihmisten kohtelua ja näissä yrityksissä ei viivytä muutenkaan kauaa, jos haluaa työssä kehittyä ja on kyvykäs.
Pienyrittäjä on aivan oikeassa, tällainen heikennys heikentää entisestään osaavan ja yritystä mielellään kehittävän henkilöstön saamista. Pienyrittäjänimagon heikennys näyttää olevan Sipilän ja laborantti, työministeri Jari Lindströmin tärkein agenda.
Tänne on kertynyt lauma ryssiä puolustamaan Ay-Ahneistoa ja haukkumaan hallitusta. Se kertoo mistä näitä laittomuuksia tuetaan.
Kuinka paljon Aalto nostaa ruplia?
Niin, eikös olekkin surkeaa, kauheaa, kamalaa kun kaikki eivät olekkaan samaa mieltä kanssasi. Mites nuorisosäätiöllä pyyhkii, vieläkö synnyttää miljonäärejä veronmaksajan varoin? Ootkos ollu kesällä 4H hommissa ryöstämässä mummoja?
Heeehheeeeh toi oli kyllä hyvä syytös, mielisairaalan pakkomielteideltä ja vainoharhaiselta poitilaalta :)
Rinne on SAKn kätyri niin kuin koko puolue.
Hirveää kun on saatu 130.000 uutta työpaikkaa, ihmisille työtä ja toimeentuloa. Vasemmisto kannattaa aina köyhyyttä sillä siitä sen kannatus sikiää. Työllään elävän ei kannata äänestää demareita.
"Työllään elävän ei kannata äänestää demareita." Väärin, vain demareita äänestämällä voi olla työllään eläviä.
Ota lääkkeet, aspiriinikin auttaa, etää et nyt saa sydänkohtausta. Mistä ne työpaikat on saatu?
Jos maailman talous kasvaa, pitäisi Suomenkin hyötyä siitä ja varsinkin vientivetoisena maana, Suomi hyötyy Saksan, Ruotsin, Englannin ym. Euroopan kasvusta ja USA:n. Olet kyllä täysin takapajulassa asuvana menettänyt kosketuksen nykymaailmaan.
Kenen luulet näitä uusia satojen tuhansien eurojen asuntoja ostavan ja omakotitaloja rakentavan, ajelevan bemareilla, mersuilla ja volvoilla ja lomailevan Thaimaassa. Ne on noi työpaikoissa työskentelevät, jotka nyt rikastuu ja maatalouden harjoittajat saavat kerjätä suorassa tv-lähetyksessä avustuksia, ne niitä köyhiä ovat nykyjään. Siksihän moni kepulainen on jättänyt kepun ja demareiden kannatus vain kasvaa.
Mistä vitusta te keputrollit vetelette noita työllisyyslukuja, kun niissä on jopa kymmenien tuhansien heitto? Ei suinkaan kepumaista yritystä syöttää muunneltua totuutta?
Rinne -100 000 työpaikkaa.
Paljon mahdollista, mutta sepä ei välttämättä ole sitten Rinteen syytä, koska nyt on jo ennustettu nousukauden hiipuvan. Kun se on jopa mahdollista, että tuo suunnanmuutos alkaa jo ennen kuin Sipilän hallituskausi päättyy. Oikeastaan tärkeämpi kysymys kuuluu, että teetkö tuota vain provotaksesi vai yritätkö edes käyttää päätäsi? Mistä tiedät, jos vaikka Rinne tulisi valituksi pääministeriksi, niin työllisyysluvut pysyisivät hyvinä? Sitähän et voi etukäteen tietää eikä kyllä kukaan muukaan. Nuo ennakkoonhuutelut ovat vain merkki siitä ettei korvien välinen kapasiteetti ole välttämättä riittävällä tasolla.
Demarit ainakin toimisivat työntekijöiden etua kunnioittaen. Nykyinen hallitus on häpeilemättömästi nuollut työnantajien persettä. Tähän on tultava muutos.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/258787-ay-vaikuttaja-petri-partanen-vastaa-minna-helteelle-nyt-sattuu-siihen-joka-hyotynyt?ref=suosituimmat
Ei sitä asiaa niin vähällä kuitata kuin hallitus luulee. Tällainen hallituksen toiminta ei aja kenekään etua Suomessa. Jos yhdet pyrkii hyötymään, klaitetaan sitten kaikki kärsimään. EK:n pitäisi nyt neuvoa Suomen Yrittäjiä lapsellisessa yrityksessään.
Yleislakkoa näköjään pukkaa ... lahtareiden asenne ei näköjään muuten muutu!