Eli tuli tossa mietiskeltyä että miten asentajat tekee esim 1-kytkennän uppoasennuksella, että tuleeko syöttö kojerasiaan jossa on kytkin ja sieltä lähtee johto kattorasiaan (johon valaisin kiinnitetään) vai tuleeko syöttö kattorasiaan (johon valaisin kiinnitetään) ja sieltä johto kytkimelle?
Uppoasennus
7
434
Vastaukset
- näion
Eivät todellakaan tee noin, vaan syöttö tulee kattorasialle, siitä lähtee johto kytkimelle. Kattorasialta syöttö yleensä jatkuu seuraavalle kattorasialle jne.
Entäs miten johdotus tehdään kruunukytkennässä jossa kaksi eri valaisinta?
- sähkölankaa_lisää
Silloin tietenkin kahden kattorasinan välillä on se toisen valaisimen johdin vielä lisänä.
- sdfasf234
Käytämnössä nykypäivänä ei kannata mitään noita ihmekytkentöjä viritellä ja vedellä hirveää määrää johtoja.
Nimittäin nykyään on paljon langattomia ratkaisuja noihin kytkimiin, valaisimen alle tulee vaan kojerasiaan pieni vastaanotin jonka kautta sähkö menee ja kytkimet langattomasti kiinni siinä. Uuteen taloon ei kannata oikeastaan muuta edes harkita. - leluja
sdfasf234 kirjoitti:
Käytämnössä nykypäivänä ei kannata mitään noita ihmekytkentöjä viritellä ja vedellä hirveää määrää johtoja.
Nimittäin nykyään on paljon langattomia ratkaisuja noihin kytkimiin, valaisimen alle tulee vaan kojerasiaan pieni vastaanotin jonka kautta sähkö menee ja kytkimet langattomasti kiinni siinä. Uuteen taloon ei kannata oikeastaan muuta edes harkita.Noita langattomia kytkimiä ei kannata edes harkita, niistä on sitten ikuinen riesa.
- Niinku_mitä
Parisuhteesta tulee ikuinen riesa. Nexan napeista ei. Jos joutuu viiden vuoden välein patterin laittaa vaihtoon niin iso kyynel. Tyttöystävä on jo aikaisemmin kävellyt hangelle siinä kun ajaa kaapelisoiroa betoniin vitos/kutoskytkimen takia.
- ilmeistä
Niinku_mitä kirjoitti:
Parisuhteesta tulee ikuinen riesa. Nexan napeista ei. Jos joutuu viiden vuoden välein patterin laittaa vaihtoon niin iso kyynel. Tyttöystävä on jo aikaisemmin kävellyt hangelle siinä kun ajaa kaapelisoiroa betoniin vitos/kutoskytkimen takia.
Onhan niitä sellaisiakin sähkäreitä, joilta loppuu kaapelista karvat, tai on unohtunut koko kytkin pois. Niitä mokia sitten paikkaillaan langattomilla kytkimillä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3696578Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744244Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433604Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1393545Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1013538Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453483Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953389Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052778Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi372699Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2402580