sudo dpkg --configure -a

Turbo-Urpo1

Onko kukaan huomannut että keskeytetyn asennuksen korjaus dpkg -pakettihallinan uudelleen confikuroimalla (sudo dpkg --configure -a) poistaa ohjelmien pitoasetuksen. Tätä ei tapahdu kun komennon suorittaminen ei aiheuta toimenpiteitä.

Tällä hetkellä pidossa pidettävä ohjelma on fpc-3.0.4, jota järjestelmän päivitys haluaisi vaihtaa uudempaan, joka ei kuitenkaan toimi Lazarus ympäristön kanssa.

Pitoon asettaminen:
echo "fpc hold" | sudo dpkg --set-selections

Tarkista onko pidossa:
dpkg --get-selections fpc

Poista pidosta:
echo "fpc install" | sudo dpkg --set-selections

Tässä taitaa olla vähän samanlainen ongelma kuin on tuon ( sudo apt-get autoremove ) komennon kanssa, ettei sen vaikutuksista tiedoteta tarpeeksi. Tuotakin käskyä yllytetään käyttämään niin suomalaisilla kuin ulkolaisillakin sivuilla, vähän joka ongelman korjaamiseen, mutta missään ei mainita sen vaikutuksista yhtään mitään. No tietysti sitä käytetään, ja sitten ihmetellään minne hittoon se ja se katosi, sehän oli minulla asennettuna, vaan eipä näy missään.

Tästä "autoremove" komennostahan taisinkin jo jauhaa aieminkin pariin kertaan, tai ainakin sellainen oli tarkoitus. Tähän "autoremove" käskyyn kannattaa uhrata muutama tovi, tehdäkseen komennon ja sen vaikutukset itselleen tutuksi.

Nyt vain näyttää että myös tämä ( sudo dpkg --configure -a ) pitää ottaa syynin alle, että saa selvää näinkö tosiaan pitoon laitetut vapautuu, kun käskyn suorittaminen aiheuttaa toimenpiteitä.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaa-a... Sen mitä Lazarusta tiedän niin se toimii oikein mainiosti kun se on joko:

      1) Jäädytettynä Debianin stableen joten toimii suunnilleen pomminvarmasti kuin kivijyrä sen käyttöjärjestelmän 5v elinkaaren ajan

      2) Jos tähtää uudempaan versioon niin asentelee Debianin testingin mikä vakautuu siihen seuraavaan vakaaseen.

      Lähinnä se juttu tässä, että voi auttaa ohjelmoinnissa kun ympäristöä ei paskota rikki päivityksillä.

    • Lubuntu

      Ei ole ikinä komento: sudo apt-get autoremove, poistanut mitään asentamaani pakettia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      57
      1393
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe