Mulla tässä yksi ongelma, nimittäin en tiedä, miten määritellään yrittäjä?
Tai oikeastaan, mitä seuraa, jos hankkiudun toimeksiantajan tiloihin tekemään työtäni, (jonka ennen tein omissa tiloissani) toimeksiantajan työvälinein. En maksaisi mistään edes vuokraa.
Kuka juttuun sitten puuttuu, jos minut todetaan työntekijäksi, eikä itsenäiseksi yrittäjäksi? Ja mitkä ovat sanktiot?
Kiva, jos tästä joku jotain tietäisi. Mulle se on aika akuutti asia.
Tai oikeastaan, mitä seuraa, jos hankkiudun toimeksiantajan tiloihin tekemään työtäni, (jonka ennen tein omissa tiloissani) toimeksiantajan työvälinein. En maksaisi mistään edes vuokraa.
Kuka juttuun sitten puuttuu, jos minut todetaan työntekijäksi, eikä itsenäiseksi yrittäjäksi? Ja mitkä ovat sanktiot?
Kiva, jos tästä joku jotain tietäisi. Mulle se on aika akuutti asia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on vähän kuin veteen piirrety viiva, mutta jos teet työtä työnantajan välineillä ja johdon alaisena niin olet työntekijä, et yrittäjä. Ja sekin vielä vaikuttaa asiaan, että jos tämä työn teettäjä on ainoa toimeksiantajasi => tulkitaan helpommin työsuhteeksi.
lisäksi yrittäjällä pitäisi olla jonkinmoinen riski sekä edes vähän investointeja.
Verottaja siihen puuttuu, eikä siitä muita sanktioita ole kuin rahanmeno. Hanki jotain pientä liilevaihtoa omaan pajaasi, vaikka omakustannushintaan ja tee vaikka määräaikainen urakkasopimus työnantajasi kanssa. Vaara on todella suuri, jos sinut omankin käsityksesi mukaan voitaisiin lukea työntekijöihin.
oletko ALV-rekisterissä ja maksatko YEL-vakuutusmaksua?
Kun se ei riitä että on tunnukset ja YEL:t, verottaja voi katsoa työntekijäksi eikä yrittäjäksi, jos yrittäjyyden tunnusmerkit eivät täyty. Sitten yritetään hakea niitä alveja eläkkeitä takaisin ja työnantaja maksaa veroista ja sotuista korkojen kanssa.
Miksi näin? Otetaan karkea esimerkki. Enso ehdottaisi jokaiselle työntekijälle oman yrityksen perustamista, muuten työt jatkuisivat ennallaan. Ei kuitenkaan tarvitsisi maksaa sairasajan palkkaa, ei sosiaalikuluja, ei kustantaa työterveyttä, ei lomakorvauksia. Tähän suuntaan ollaan kyllä menossa, kun kaikki ulkoistetaan.
Jos teet vain yhdelle työnantajalle työnantajan tiloissa, niin et oikein voi olla yrittäjä. Tuossa voi käydä niin, että verottaja tms. taho katsoo, että sosiaaliturvamaksuja kierretään, voi tulla sanktiot nimenomaan sille toimeksiantajalle, ei välttämättä sinulle.
Olet yrittäjä tai palkkatyöläinen, riippuen kumpi vaihtoehto kulloinkin sattuu olemaan yhteiskunnalle edullisempi.