Käytössäni on noin 16 000 kilometriä ajettu 2.0l bensakoneella oleva Xantia vuosimallia 2000. Auto on tullut käyttööni 9000 kilometriä ajettuna, jolloin autoon on tehty Vehossa ylimääräinen huolto öljynvaihtoineen (huoltoväli nykyään 20 000). Myt puoltatoista kuukautta ja 8 000 kilometriä myöhemmin tarkastin öljyt ja ihmetyksekseni öljyn määrä tikussa oli aika hulppeasti minimimerkin alapuolella. Lisäsin litran öljyä ja raja oli taas lähellä maksimia. Autolla on ajettu 50/50 maantie/kaupunkiajoa mitenkään ihmeemmin revittelemättä.
Onko kellään minua kokeneemmalla Xantia-kuskilla kokemuksia/tietoa, onko tämä vika vai ominaisuus. Edellisissä autoissani ei moista öljynkulutusta ole uutena ollut.
Onko kellään minua kokeneemmalla Xantia-kuskilla kokemuksia/tietoa, onko tämä vika vai ominaisuus. Edellisissä autoissani ei moista öljynkulutusta ole uutena ollut.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moottori on vielä sisäänajossa ja se kuluttaa vielä hiukan öljyä. Kun mittarissa on 30tkm niin ei pitäs enää öljyä mennä. Ps. mitä öljyä käytät ? Öljyissä on eroja. Toiset pysyvt sisällä paremmin kuin toiset.
Mitä öljyä ovat Vehossa laittaneet, ei merkintää autossa taikka huoltokirjassa. Lisäsin Esson Ultronia kun jotain oli tehtävä..
Mulla on ollut 3 Xantiaa peräkkäin, eikä niissä missään ole tarvinnut lisätä öljyä huoltoväleillä!
nimimerkkinen nayttaa olevan taalla liikkeella.
Nykyinen 16V-Xantiani ei syö öljyä mutta edellinen, ei-16V 1.8 söi.
Kuntotestaaja sanoi, että ranskalaiset (kaikki) kärsivät joskus karkeasta hoonauksesta ja/tai soikeista sylintereistä.
Tämä päti myös välillä omistamaani lagunan 2-litraiseen. Tällöin korjaamo ilmoitti, että 7 litraa/vaihtoväli on vielä normaalia, sitten vasta kone avataan.
Tiedä sitten.
RemonttiRane varmaan antaa paremman vastauksen.
7 litraa normaalia vaihtovälille? No eipä ole vanhaa öljyä koskaan koneessa, ja vaihdotkin voi unohtaa, sillä eihän öljyllä ajeta varsinaisesti kuin puolet vaihtovälistä......?
Missähän se rellun raja sitten kulkee? Kyllä minä pidän max litran öljyn syöntiä /10 tkm:llä jo selkeenä normaalin rajana, ja siitä ylimenevä on koneen huonoutta.
Vm. 2000 Xsarassa, tosin 1.8i 16V, mutta vielä samaa moottoriperhetta, öljynkulutus on samaa luokkaa. 8000 km aikana tikku menee alle alarajan. Kuulemma normaalia sitikoissa, mene ja tiedä. Yhdessäkään muussa omistamassani autossa (eurot, jenkit japsit) vastaavaa ei ole kyllä esiintynyt.
Älä ainakaan käytä 0W - öljyjä, ne tulevat läpi. 5W-40 Mobil 1 tuntuu pysyvän paremmin.
jossa öljyä kuluu normaalisti,eli 15 tonnin huoltovälillä ei tarvitse lisätä ollenkaan.
Mutta sanovat että Xanttiassa öljyä tulee ulos mm.vaihdelaatikon ja motin välistä...ei mulla ainakaan, mutta edellinen auto oli rellu 19 josta tuli öljyä joka paikasta.
Liekkö syynä Ranskalaisuus...?
Niissä on ollut männänrenkaissa jotain fibaa,käy Vehossa,luulen että ne tietävät vian.Takuun pitäisi korvata vaikka vuosi olisi jo kulunut(rakennevika)
1.8/8v kuluttaa öljyä aika hulppeesti noin 3-4 litraa öljynvaihtovälillä. koskee myös zx:ää! kuulemma normaalia?