Minkälaista matkaa suosittelette?

jova

Luin nuo edelliset vastaukset Etelä-Afrikan matkoista ja nyt minullekin heräsi muutama kysymys.
Ollaan tässä miehen kanssa suunniteltu Etelä-Afrikan matkaa, mutta ainakin valmismatkat ovat sairaan kalliita (2500-3500 euroa).
Kannattaako Etelä-Afrikkaan lähteä ns. omatoimimatkalle? Olemme kuitenkin melko mukavuudenhaluisia emmekä haluaisi enää paikan päällä kuluttaa aikaa turhaan pähkäilyyn, mitä, missä, miten?? jne.
Kapkaupunkin ja safarit (big five) kiinnostaisivat. Onko esim. Kapkaupungissa toimistoja jotka järjestävät muutaman päivän safariretkiä esim. Krugerin-kansallispuistoon?
Kuinka meidän kannattaisi toimia? Ja mitä lennot maksavat?

4

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puolibuuri

      Kapkaupungissa ympäristöineen on kyllä hyvinkin nähtävää ja koettavaa yhden matkan verran, joten omasta mielestäni safaria ei välttämättä kannata samaan matkakokonaisuuteen sisällyttää, etenkin kun olette kustannustietoisia.

      Omatoimimatkustus kuitenkin kannattaa ehdottomasti. Pakettimatkoilla usein riistetään ja kielitaitoiselle omatoimimatkaajalle E-Afrikka on erittäin helppo maa. Katselkaapa vaikka E-Bookersin, SMT:n, Arean, Mr. Travelin tms.:n sivuilta, niin huomaatte kuinka kilpailukykyisiä E-Afrikan matkat ovat. Siellä paikan päällä kaikki pelaa erinomaisesti. Jos jonkinlaista retkeä on siellä tarjolla vaivattomasti hotellin tiskiltä myytynä ja oven edestä haettuna. Krugerin safarille kyllä pääsee Kapistakin järjestettynä, hintoja en muista, surfatkaa netissä.

      Jos Krugerin safari ensisijainen mielenkiinnon kohde on, ja siihen haluaa pienemmässä mitassa yhdistää muita elämyksiä, niin voi kannattaa alunperin suunnata Johannesburgiin, josta käsin voi tietysti visiteerata huvittelemassa Sun Cityssäkin. Tosin bisnescity Jo'burg ei ole yhtä mukava paikka kuin kaunis Kap.

      Summa summarum: teitä sen paremmin tuntematta suosittelen 10 päivän matkaa Kapkaupunkiin. Lennot ja hotellisvaraukset jostakin em. matkatoimistosta.

    • Jukka

      Itse olin marraskuussa Kapkaupungissa ja Krugerissa. Jos haluaa mennä kumpaankin, niin kannattaa ottaa lennot Johannesburgiin ja mennä sieltä Krugeriin ja ottaa toisaalta lennot JNB:stä Kapkaupunkiin. Itse olimme 10 päivän "self drive tourilla" Kapkaupungin ympäristössä ja Garden Routella ja viiden päivän safarilla Krugerissa. Autonvuokraus on suositeltavaa. Vaikka liikenne on vasemmanpuoleista, niin ajaminen on helppoa, koska liikennettä ei ole paljon ja tiet ovat erinomaisessa kunnossa. Safari oli todella hieno. Jos haluaa nähdä villieläimiä kuten "big fiven", niin kannattaa ottaa yksityissafari. Hintaa tälle yhdistelmälle tuli aika paljon n. 3200 €, mutta mielestäni se oli hintansa arvoinen. Silti sitä ei voi verrata pakettimatkoihin, vaan hinta/laatusuhde on paljon parempi. Joka tapauksessa Etelä-Afrikka on toisenkin matkan arvoinen joskus tulevaisuudessa. Tässä linkki etelä-Afrikkalaisen matkatoimiston sivuille:

      http://www.southern-eagle.com/

    • Sini-Lintu

      Kyllä rahaa saa säästymään tekemällä matkan omatoimisesti. Tällä hetkellä KLM:llä on tarjous Kapkaupunkiin hintaan 696. Tosin kesäkausi, paikallinen talvi, on off-season. Muulloin lennot ovat kalliimpia. Syksyllä Joburgiin vajaa 900 euroa halvimmillaan.

      Itse olen sitä mieltä, että jos niinkin kauas lentää, niin kannattaa yrittää kokea mahdollisimman paljon ja varata aikaakin ehkä hieman enemmän. Joten Kapkaupunki Kruger on hyvä yhdistelmä. Toki muutakin löytyy: Garden route rannikolla, Durbanin trooppinen rannikkokaupunki, Drakenbergin metsät vuoristossa.

      Itse aloitan tällaisten matkojen suunnittelun lukemalla Lonely Planetin matkaopasta. Tai vastaavaa (Let's go, Footprint, Rough guide). Tai vaihtoehtoisesti lukemalla kyseisten sivujen keskustelufoorumeja. Opaskirjoista saa nopeimmin tietoa käytännön asioista. Esim. millaisia safareja järjestetään ja mihin hintaan. Usein löytyy myös suosituksia retkien järjestäjistä.

      Netistäkin tietoa löytyy, mutta sen etsimiseen ja vertailuun menee aikaa.

      Sanottakoon, että safarit ovat melkoisen kalliita. Muistaakseni halvimmillaankin ne olivat jotain 400 euron luokkaa. Tällä sai telttamajoituksen. Niin Joburgissa kuin Capkaupungista löytyy toimistoja helposti. Myös turisti-informaatio auttaa asian järjestelyssä. Jokainen hostelli (jotka ovat usein kunnon hotelleja uima-altaineen ja baareineen)Joburgissa varaa erilaisia retkipaketteja. Myös mm. Lesothoon.

      Joburgin ja Kapkaupungin välillä lentää ainakin pari halpalentoyhtiötä, joten lentoliput eivät ole kalliit. Junamatka kestää yli yön.

      Joburgissa ei kannata tuhlata aikaansa safaria pidempään. Joburgissa ei ole mitään tekemistä siitä syystä, että keskusta on hyvin vaarallinen ja lähiöalueet (joilla hostellit sijaitsevat) ovat tylsiä.

      Etelä-Afrikka on kaiken kaikkiaan helppo maa omatoimi- ja reppupatkaajille. Etelä-Afrikan hostellit ovat yksiä maailman parhaimmista ja kaupunkien välillä liikkuminen on helppoa. Ainoa ikävä puoli on turvallisyyskysymys kaupungeissa. Taksimatkoihin pitää investoida rahaa ja taksit ovat kalliinpuoleisia E-Afrikassa.

    • Zulumies

      Suosittelen lyhyttä etelä-afrikan kiertomatkaa,
      tyyliin avojeepillä savannille ja alasti
      keihästä heittämään paikalliseen kansallispuistoon. Palaa ei saa, joten runsaasti
      voidetta naamaan ja nassuun.
      Tuliaiset ostetaan lentokentän tax-freestä
      ja muut tuotavat hankimme kiihkeästä lemmenyöstä
      paikallisten kanssa teltassa.
      Hyvää matkaa kaikille afrikkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1189
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe