Minkälaista matkaa suosittelette?

jova

Luin nuo edelliset vastaukset Etelä-Afrikan matkoista ja nyt minullekin heräsi muutama kysymys.
Ollaan tässä miehen kanssa suunniteltu Etelä-Afrikan matkaa, mutta ainakin valmismatkat ovat sairaan kalliita (2500-3500 euroa).
Kannattaako Etelä-Afrikkaan lähteä ns. omatoimimatkalle? Olemme kuitenkin melko mukavuudenhaluisia emmekä haluaisi enää paikan päällä kuluttaa aikaa turhaan pähkäilyyn, mitä, missä, miten?? jne.
Kapkaupunkin ja safarit (big five) kiinnostaisivat. Onko esim. Kapkaupungissa toimistoja jotka järjestävät muutaman päivän safariretkiä esim. Krugerin-kansallispuistoon?
Kuinka meidän kannattaisi toimia? Ja mitä lennot maksavat?

4

1046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puolibuuri

      Kapkaupungissa ympäristöineen on kyllä hyvinkin nähtävää ja koettavaa yhden matkan verran, joten omasta mielestäni safaria ei välttämättä kannata samaan matkakokonaisuuteen sisällyttää, etenkin kun olette kustannustietoisia.

      Omatoimimatkustus kuitenkin kannattaa ehdottomasti. Pakettimatkoilla usein riistetään ja kielitaitoiselle omatoimimatkaajalle E-Afrikka on erittäin helppo maa. Katselkaapa vaikka E-Bookersin, SMT:n, Arean, Mr. Travelin tms.:n sivuilta, niin huomaatte kuinka kilpailukykyisiä E-Afrikan matkat ovat. Siellä paikan päällä kaikki pelaa erinomaisesti. Jos jonkinlaista retkeä on siellä tarjolla vaivattomasti hotellin tiskiltä myytynä ja oven edestä haettuna. Krugerin safarille kyllä pääsee Kapistakin järjestettynä, hintoja en muista, surfatkaa netissä.

      Jos Krugerin safari ensisijainen mielenkiinnon kohde on, ja siihen haluaa pienemmässä mitassa yhdistää muita elämyksiä, niin voi kannattaa alunperin suunnata Johannesburgiin, josta käsin voi tietysti visiteerata huvittelemassa Sun Cityssäkin. Tosin bisnescity Jo'burg ei ole yhtä mukava paikka kuin kaunis Kap.

      Summa summarum: teitä sen paremmin tuntematta suosittelen 10 päivän matkaa Kapkaupunkiin. Lennot ja hotellisvaraukset jostakin em. matkatoimistosta.

    • Jukka

      Itse olin marraskuussa Kapkaupungissa ja Krugerissa. Jos haluaa mennä kumpaankin, niin kannattaa ottaa lennot Johannesburgiin ja mennä sieltä Krugeriin ja ottaa toisaalta lennot JNB:stä Kapkaupunkiin. Itse olimme 10 päivän "self drive tourilla" Kapkaupungin ympäristössä ja Garden Routella ja viiden päivän safarilla Krugerissa. Autonvuokraus on suositeltavaa. Vaikka liikenne on vasemmanpuoleista, niin ajaminen on helppoa, koska liikennettä ei ole paljon ja tiet ovat erinomaisessa kunnossa. Safari oli todella hieno. Jos haluaa nähdä villieläimiä kuten "big fiven", niin kannattaa ottaa yksityissafari. Hintaa tälle yhdistelmälle tuli aika paljon n. 3200 €, mutta mielestäni se oli hintansa arvoinen. Silti sitä ei voi verrata pakettimatkoihin, vaan hinta/laatusuhde on paljon parempi. Joka tapauksessa Etelä-Afrikka on toisenkin matkan arvoinen joskus tulevaisuudessa. Tässä linkki etelä-Afrikkalaisen matkatoimiston sivuille:

      http://www.southern-eagle.com/

    • Sini-Lintu

      Kyllä rahaa saa säästymään tekemällä matkan omatoimisesti. Tällä hetkellä KLM:llä on tarjous Kapkaupunkiin hintaan 696. Tosin kesäkausi, paikallinen talvi, on off-season. Muulloin lennot ovat kalliimpia. Syksyllä Joburgiin vajaa 900 euroa halvimmillaan.

      Itse olen sitä mieltä, että jos niinkin kauas lentää, niin kannattaa yrittää kokea mahdollisimman paljon ja varata aikaakin ehkä hieman enemmän. Joten Kapkaupunki Kruger on hyvä yhdistelmä. Toki muutakin löytyy: Garden route rannikolla, Durbanin trooppinen rannikkokaupunki, Drakenbergin metsät vuoristossa.

      Itse aloitan tällaisten matkojen suunnittelun lukemalla Lonely Planetin matkaopasta. Tai vastaavaa (Let's go, Footprint, Rough guide). Tai vaihtoehtoisesti lukemalla kyseisten sivujen keskustelufoorumeja. Opaskirjoista saa nopeimmin tietoa käytännön asioista. Esim. millaisia safareja järjestetään ja mihin hintaan. Usein löytyy myös suosituksia retkien järjestäjistä.

      Netistäkin tietoa löytyy, mutta sen etsimiseen ja vertailuun menee aikaa.

      Sanottakoon, että safarit ovat melkoisen kalliita. Muistaakseni halvimmillaankin ne olivat jotain 400 euron luokkaa. Tällä sai telttamajoituksen. Niin Joburgissa kuin Capkaupungista löytyy toimistoja helposti. Myös turisti-informaatio auttaa asian järjestelyssä. Jokainen hostelli (jotka ovat usein kunnon hotelleja uima-altaineen ja baareineen)Joburgissa varaa erilaisia retkipaketteja. Myös mm. Lesothoon.

      Joburgin ja Kapkaupungin välillä lentää ainakin pari halpalentoyhtiötä, joten lentoliput eivät ole kalliit. Junamatka kestää yli yön.

      Joburgissa ei kannata tuhlata aikaansa safaria pidempään. Joburgissa ei ole mitään tekemistä siitä syystä, että keskusta on hyvin vaarallinen ja lähiöalueet (joilla hostellit sijaitsevat) ovat tylsiä.

      Etelä-Afrikka on kaiken kaikkiaan helppo maa omatoimi- ja reppupatkaajille. Etelä-Afrikan hostellit ovat yksiä maailman parhaimmista ja kaupunkien välillä liikkuminen on helppoa. Ainoa ikävä puoli on turvallisyyskysymys kaupungeissa. Taksimatkoihin pitää investoida rahaa ja taksit ovat kalliinpuoleisia E-Afrikassa.

    • Zulumies

      Suosittelen lyhyttä etelä-afrikan kiertomatkaa,
      tyyliin avojeepillä savannille ja alasti
      keihästä heittämään paikalliseen kansallispuistoon. Palaa ei saa, joten runsaasti
      voidetta naamaan ja nassuun.
      Tuliaiset ostetaan lentokentän tax-freestä
      ja muut tuotavat hankimme kiihkeästä lemmenyöstä
      paikallisten kanssa teltassa.
      Hyvää matkaa kaikille afrikkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      191
      11733
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8184
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6166
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5096
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      40
      4868
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4460
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4363
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3835
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3333
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe