Minkälaista matkaa suosittelette?

jova

Luin nuo edelliset vastaukset Etelä-Afrikan matkoista ja nyt minullekin heräsi muutama kysymys.
Ollaan tässä miehen kanssa suunniteltu Etelä-Afrikan matkaa, mutta ainakin valmismatkat ovat sairaan kalliita (2500-3500 euroa).
Kannattaako Etelä-Afrikkaan lähteä ns. omatoimimatkalle? Olemme kuitenkin melko mukavuudenhaluisia emmekä haluaisi enää paikan päällä kuluttaa aikaa turhaan pähkäilyyn, mitä, missä, miten?? jne.
Kapkaupunkin ja safarit (big five) kiinnostaisivat. Onko esim. Kapkaupungissa toimistoja jotka järjestävät muutaman päivän safariretkiä esim. Krugerin-kansallispuistoon?
Kuinka meidän kannattaisi toimia? Ja mitä lennot maksavat?

4

1089

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puolibuuri

      Kapkaupungissa ympäristöineen on kyllä hyvinkin nähtävää ja koettavaa yhden matkan verran, joten omasta mielestäni safaria ei välttämättä kannata samaan matkakokonaisuuteen sisällyttää, etenkin kun olette kustannustietoisia.

      Omatoimimatkustus kuitenkin kannattaa ehdottomasti. Pakettimatkoilla usein riistetään ja kielitaitoiselle omatoimimatkaajalle E-Afrikka on erittäin helppo maa. Katselkaapa vaikka E-Bookersin, SMT:n, Arean, Mr. Travelin tms.:n sivuilta, niin huomaatte kuinka kilpailukykyisiä E-Afrikan matkat ovat. Siellä paikan päällä kaikki pelaa erinomaisesti. Jos jonkinlaista retkeä on siellä tarjolla vaivattomasti hotellin tiskiltä myytynä ja oven edestä haettuna. Krugerin safarille kyllä pääsee Kapistakin järjestettynä, hintoja en muista, surfatkaa netissä.

      Jos Krugerin safari ensisijainen mielenkiinnon kohde on, ja siihen haluaa pienemmässä mitassa yhdistää muita elämyksiä, niin voi kannattaa alunperin suunnata Johannesburgiin, josta käsin voi tietysti visiteerata huvittelemassa Sun Cityssäkin. Tosin bisnescity Jo'burg ei ole yhtä mukava paikka kuin kaunis Kap.

      Summa summarum: teitä sen paremmin tuntematta suosittelen 10 päivän matkaa Kapkaupunkiin. Lennot ja hotellisvaraukset jostakin em. matkatoimistosta.

    • Jukka

      Itse olin marraskuussa Kapkaupungissa ja Krugerissa. Jos haluaa mennä kumpaankin, niin kannattaa ottaa lennot Johannesburgiin ja mennä sieltä Krugeriin ja ottaa toisaalta lennot JNB:stä Kapkaupunkiin. Itse olimme 10 päivän "self drive tourilla" Kapkaupungin ympäristössä ja Garden Routella ja viiden päivän safarilla Krugerissa. Autonvuokraus on suositeltavaa. Vaikka liikenne on vasemmanpuoleista, niin ajaminen on helppoa, koska liikennettä ei ole paljon ja tiet ovat erinomaisessa kunnossa. Safari oli todella hieno. Jos haluaa nähdä villieläimiä kuten "big fiven", niin kannattaa ottaa yksityissafari. Hintaa tälle yhdistelmälle tuli aika paljon n. 3200 €, mutta mielestäni se oli hintansa arvoinen. Silti sitä ei voi verrata pakettimatkoihin, vaan hinta/laatusuhde on paljon parempi. Joka tapauksessa Etelä-Afrikka on toisenkin matkan arvoinen joskus tulevaisuudessa. Tässä linkki etelä-Afrikkalaisen matkatoimiston sivuille:

      http://www.southern-eagle.com/

    • Sini-Lintu

      Kyllä rahaa saa säästymään tekemällä matkan omatoimisesti. Tällä hetkellä KLM:llä on tarjous Kapkaupunkiin hintaan 696. Tosin kesäkausi, paikallinen talvi, on off-season. Muulloin lennot ovat kalliimpia. Syksyllä Joburgiin vajaa 900 euroa halvimmillaan.

      Itse olen sitä mieltä, että jos niinkin kauas lentää, niin kannattaa yrittää kokea mahdollisimman paljon ja varata aikaakin ehkä hieman enemmän. Joten Kapkaupunki Kruger on hyvä yhdistelmä. Toki muutakin löytyy: Garden route rannikolla, Durbanin trooppinen rannikkokaupunki, Drakenbergin metsät vuoristossa.

      Itse aloitan tällaisten matkojen suunnittelun lukemalla Lonely Planetin matkaopasta. Tai vastaavaa (Let's go, Footprint, Rough guide). Tai vaihtoehtoisesti lukemalla kyseisten sivujen keskustelufoorumeja. Opaskirjoista saa nopeimmin tietoa käytännön asioista. Esim. millaisia safareja järjestetään ja mihin hintaan. Usein löytyy myös suosituksia retkien järjestäjistä.

      Netistäkin tietoa löytyy, mutta sen etsimiseen ja vertailuun menee aikaa.

      Sanottakoon, että safarit ovat melkoisen kalliita. Muistaakseni halvimmillaankin ne olivat jotain 400 euron luokkaa. Tällä sai telttamajoituksen. Niin Joburgissa kuin Capkaupungista löytyy toimistoja helposti. Myös turisti-informaatio auttaa asian järjestelyssä. Jokainen hostelli (jotka ovat usein kunnon hotelleja uima-altaineen ja baareineen)Joburgissa varaa erilaisia retkipaketteja. Myös mm. Lesothoon.

      Joburgin ja Kapkaupungin välillä lentää ainakin pari halpalentoyhtiötä, joten lentoliput eivät ole kalliit. Junamatka kestää yli yön.

      Joburgissa ei kannata tuhlata aikaansa safaria pidempään. Joburgissa ei ole mitään tekemistä siitä syystä, että keskusta on hyvin vaarallinen ja lähiöalueet (joilla hostellit sijaitsevat) ovat tylsiä.

      Etelä-Afrikka on kaiken kaikkiaan helppo maa omatoimi- ja reppupatkaajille. Etelä-Afrikan hostellit ovat yksiä maailman parhaimmista ja kaupunkien välillä liikkuminen on helppoa. Ainoa ikävä puoli on turvallisyyskysymys kaupungeissa. Taksimatkoihin pitää investoida rahaa ja taksit ovat kalliinpuoleisia E-Afrikassa.

    • Zulumies

      Suosittelen lyhyttä etelä-afrikan kiertomatkaa,
      tyyliin avojeepillä savannille ja alasti
      keihästä heittämään paikalliseen kansallispuistoon. Palaa ei saa, joten runsaasti
      voidetta naamaan ja nassuun.
      Tuliaiset ostetaan lentokentän tax-freestä
      ja muut tuotavat hankimme kiihkeästä lemmenyöstä
      paikallisten kanssa teltassa.
      Hyvää matkaa kaikille afrikkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1050
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      752
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      736
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      716
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      687
    6. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      47
      676
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      655
    8. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      75
      611
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      580
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      197
      543
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      537
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      530
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      480
    14. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      47
      442
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      435
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      81
      426
    17. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      64
      416
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      102
      394
    19. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      393
    20. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      392
    Aihe