Kuinka pitkään veronmaksajat suostuvat kusetukseen

Veronmaksajille syötetään joka puolelta ja jatkuvasti tarinaa, jossa kerrotaan kuinka valtion, veronmaksajien pitää tukea kaikkea, niin yrityksiä - suur sellaisia, maataloutta, kauppaa ja merenkulkua, siis kaikkea muuta paitsi heikosti toimeentulevia kansalaisiaan - joilta leikataan ja kiristetään.
Tämä hallitus, jota palstallakin häirikkö ylistää ja vasemmistoa haukkuu, syyttäen kaikkia palstalla itsenäisesti ajattelevia vasemmistolaiseksi ja kommareiksi - kuitenkin mitä suuremmissa määrin toimii varakkaiden piikkiin, sosialisoiden kansallissiomaisuuden myyntitulot rikkaille verohelpotuksina.

Tavallisen veronmaksajan on hyvä muistaa - juuri sinä, ja jälkipolvesi maksatte tämän porvarillen ja harvain rikastuttamisen veroillanne.

16

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täyttä.asiaa

      Olipa harvinaisen hyvä avaus. Juuri noin asia on.

      • Juurikinnäin

        Kyllä, kaikki se velka mitä vasemmisto on meille kasannut tulee maksettavaksi muiden kuin vasureiden toimesta.


      • Valehteleva.Kepuli
        Juurikinnäin kirjoitti:

        Kyllä, kaikki se velka mitä vasemmisto on meille kasannut tulee maksettavaksi muiden kuin vasureiden toimesta.

        Kun muistellaan mm. demarivetoisia hallituksia, oli kansan kassa kunnossa. Velkaantuminen on aina tapahtunut porvarivetoisten hallitusten kanssa.

        Tuo on sitä tyypillistä keputrollin valehtelua.


      • kysynpähän_vaan
        Juurikinnäin kirjoitti:

        Kyllä, kaikki se velka mitä vasemmisto on meille kasannut tulee maksettavaksi muiden kuin vasureiden toimesta.

        Miksi yrität kaataa porvarien kasvattamaa valtion velkaantumista vasemmiston syyksi?


    • Hätä.jo.kommareilla

      Hallitus toiminut hyvin talouden ja työllisyyden suhteen.
      Nyt muutakin leivänpäälle laittaa kluin ylähuuli. Alkoi jo odotettu Ay-liikkeen häirintä hyvin sujuneesta talouden hoidosta.


      Että jos hallitus saakin Suomen noususuunnalle niin sossuilla on hätä sen vuoksi. Miten heidän sitten käy, kaikkoaako jäsenet järki puolueisiin. Ja lopettavat pelkän vasemmisto propakandan kuuntelun. Kun sillä ei muuta aikaan saa kuin surkeutta.
      On se naurettavaa kun sosialistit puhuvat pieni palkkaisten asioiden ajamisesta. Kun katsoo SAKn liittojen johtojen tuloja, niin ne ylittävät reilusti ministerien palkat. Rinteestä Lylyyn ja useita kymmeniä siitä eteenpäin.
      Veroparatiiseissa heillä on satojen miljoonien sijoitukset, jotka on varastettu pienituloisten jäsenmaksuista ja vuokraasunto tuotannosta.

      Nyt SAK ja Ay-liike hädissä, ja lakkoja sanoivat tulevan, alkaa ylityökiellolla.

      • Valehtelijahan.sinä.olet

        Kyllä se hätä nyt vaan on sulla. Näitä outoja kopsujasi selittelet ja tulkkaat mielesi mukaan.


      • palstapösilön_puuhaa
        Valehtelijahan.sinä.olet kirjoitti:

        Kyllä se hätä nyt vaan on sulla. Näitä outoja kopsujasi selittelet ja tulkkaat mielesi mukaan.

        Eläkkeellä oleva kepulainen palstapölhö on varsinainen asiantuntija puhumaan työelämän asioista. Oikein ay-tietäjä.


    • hyväksyt

      Kuten satojen miljoonien asumistuet ay-liikkeelle?

      • Siis mitä se tähän kuuluu ?


      • Santorino kirjoitti:

        Siis mitä se tähän kuuluu ?

        Ay-liikehän ei asumistukea saa :)


      • hyväksyt
        Santorino kirjoitti:

        Ay-liikehän ei asumistukea saa :)

        Kts. Kojamo ja VVO. Satoja miljoonia verottomana.


      • hyväksyt kirjoitti:

        Kts. Kojamo ja VVO. Satoja miljoonia verottomana.

        Eivät ne mitään verotonta ole, niistä maksetaan verot, niin kuin kaikki muutkin yritykset.


      • Riku.rikas
        Santorino kirjoitti:

        Eivät ne mitään verotonta ole, niistä maksetaan verot, niin kuin kaikki muutkin yritykset.

        Ai mitkä verot?
        Eihän vassut veroja maksa


      • Riku.rikas kirjoitti:

        Ai mitkä verot?
        Eihän vassut veroja maksa

        Kyllä maksaa, tuloistaan ihan kuten muutkin.


    • Gerhardi

      Ei ole firmat hyvässä johdossa jos ylityökielto aiheuttaa ongelmia,jos yrityksessä tulee kiire se johtuu huonosta ja epäpätevästä työnjohdosta,mitä tulee ylityökieltoon itselläni on ollut henkilökohtainen ylityökielto kohta 15 vuotta ja jos joku ei ymmärrä sanomaa ylityöt on vapaaehtoisia!

    • Yritystuista_ei-leikata

      Miten kaikesta muusta voidaan leikata lääkkeistä ym. mutta yritystuista ei voi leikata euroakaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5563
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2237
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1803
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      154
      1133
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1117
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe