vähän katsella mun rahan käytön perään? ;) On se vähän holtitonta. Ei ole tuo säästäväisyys hirveesti periytynyt, mutta kyllä nyt tilit silti aina riittää.
Voisit sä sitten
parannettavaa_olisi
12542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sikshän mä sanoin et sun tili tulee mun tilille. No saat sä pitää käyttörahaa vähän ☺
Ai, sinäkö se olitkin? :D No joku kuitenkin.
Sitten? Koska muutat tänne? :)
Se tuskin on ihan minun päätettävissä. ;) Ja muutenkin taitaa olla yleensä tapana, et ihmiset lähentyy toisiaan ennen tuollaisia päätöksiä.
Kannattaisikohan noita talousjuttuja pohtia kuitenkin vasta sen lähentymisen jälkeen? ;) ;)
No juurikin näin.
Ei kyllä minä kaukaa viisaana ehdotan, että ennen ensimmäistäkään romanttissävytteistä lähentymistapahtumaa käydään faktat läpi. Kumpi istuu rahakirstun päällä, kumpi käyttää imuria (vai käytetäänkö sitä ensinkään), valitaanko yläkerran vessan seiniin tapetti- vai maalipinta, juodaanko meillä luomumaitoa, kumpi kusettaa koiran (vai onko meillä koiraa), saako toisen dötskiä käyttää, jos oma on loppu? Tällasia alkuun. Sit lähdetään kattoon niitä romantiikka-asioita. Siitä päästäänkin jouhevasti käytäntöjen syventäviin aiheisiin, kuten saako toiselle puhua aamulla ennen aamukahvia (tai saako toiselle puhua ylipäätään, vai onko kaikkien edun mukaista kieltää puhuminen kokonaan yhteisellä sopimuksella), tai soittaa ihan vain kysyäkseen: "Mis oot, millo tuut?"
Näiden pienien, toki tärkeiden, käytännöllisyyksien ja pakollisten lemmenlurinoiden jälkeen päästään ajattelemaan isosti ja isoja asioita, peräti maailmanpolitiikan kannalta merkittävässä mittakaavassa. Yhtenä perherintamana meillä tulee olla yhtenevä poliittinen visio. Kallistummeko vasemmalle, jäämmekö keskelle vai kurkotammeko oikealle? Piiperrämmekö ilkoalasti vihreillä laitumilla vai alammeko keräillä Guccin kelloja, Palmun latoja ja Stockmannin Herkun muovipusseja? Suostummeko tukemaan tehotuotantoa ostamalla sika-nautaa ilman omantunnon pistoksia? Tärkein toimintastrategia liittyy naapureihin: alammeko kaveerata heidän kanssaan, viettää (tylsiä) grillijuhlia tai edes tervehtiä heitä vastaan tultaessa? Vai kasvatammeko tonttien väliin tiheän orapihlaja-aidan, jonka avulla vältymme kaikelta siltä poliittiselta peliltä, johon arvomaailmaltaan poliittisesti arveluttava naapuriaines on epäilemättä vihkiytynyt.
Voisiko ensin lainata 100€ kun tili meni jo?
Asianajajieni toimesta varmasti Sinunkin rahat saadaan siirtymään minun varallisuuteeni.
En ala äidiksi. Pidetään valuutat erillään.
kuten platinat ja kullatkin erillään, kuten pankitkin aina erillään...