Kreationistit väittävät että Raamattua ja luomiskertomusta ei voi arvioida tieteellisesti vaan ainoastaan uskonnon kautta.
Silti lukemattomat uskonoppineet ovat yksimielisiä siitä että Raamattua ei voi ottaa kirjaimellisesti totena. Näitä uskonoppineita löytyy niin kristityistä ja juutalaisista uskonoppineista kuin myös islamilaisista, hindulaisista kuin buddhalaisista uskonoppineista.
Koska heidän uskoon perustuvat käsitykset Raamatun totuudellisuudesta eivät pohjaudu millään tavalla tieteeseen, eivät kreationistit ainakaan voi kiistää niitä tieteellisinä tosiasioina. Jääkö kreationismille muuta puolustuskeinoa itseään vahvempaa uskoa vastaan kuin vanha kunnon inttäminen?
Raamatun totuudellisuuden arvioinnista
7
163
Vastaukset
Kansainvälisen Pew instituutin tutkimuksen mukaan noin puolet eli 50% israelilaisista uskoo evoluution selitysvoimaan. Voi kretuparkoja, kun ei edes puolet ”valitusta kansasta” usko olevansa testamentillista valittua kansaa.
- räyhräyh2
Rottahan yritti minulle valehdella suoraan, että Israelissa on lopetettu evoluution opetus pseudotieteenä. Todisteena hänellä oli linkki omaan artikkeliinsa, jossa hän väittää niin, mutta siinä oli linkki juttuun, jonka perusteella hän väitteensä esitti. Siinä jutussa taas kerrottiin tosiasiat ja ilmeni, että rotta valehteli:D
- NoloRot
räyhräyh2 kirjoitti:
Rottahan yritti minulle valehdella suoraan, että Israelissa on lopetettu evoluution opetus pseudotieteenä. Todisteena hänellä oli linkki omaan artikkeliinsa, jossa hän väittää niin, mutta siinä oli linkki juttuun, jonka perusteella hän väitteensä esitti. Siinä jutussa taas kerrottiin tosiasiat ja ilmeni, että rotta valehteli:D
"rotta valehteli"
No eipä ollut ensimmäinen kerta. Tieteellisiin artikkeleihin linkitetyistä aloituksista varmasti useimmista, jos ei kaikissa, on ROT:n ihan omaa tulkintaa, jollaista artikkeleissa ei ole ollut. Kun ROR vielä antaa kuvan, että hänen väitteensä perustuu jo. artikkeliin, niin sellaista kutsutaan valehtelemiseksi. - gfsrt6y435
46% Israelilaisista on lisäksi sekulaareja ja ellen väärin muista niin uuden israelin perustajista ainakin osa oli ateisteja.
- BlueDevil
Ironiaa tähän. 1800-luvun lopulla Ranskasta alkanut hanke saada juutalaisille oma valtio oli itse asiassa antisemitistinen, koska ideana oli saada juutalaiset pois Euroopasta. Siitä sitten alkoi nykyisen Israelin valtion tarina.
"Silti lukemattomat uskonoppineet ovat yksimielisiä siitä että Raamattua ei voi ottaa kirjaimellisesti totena. Näitä uskonoppineita löytyy niin kristityistä ja juutalaisista uskonoppineista kuin myös islamilaisista, hindulaisista kuin buddhalaisista uskonoppineista. "
On olemassa kreationisteja ja on olemassa evolutionisteja. Silloin on ymmärrettävää, että on olemassa myös niitä, jotka ovat jossain siellä välimaastossa. He ovat puoliksi oikeassa ja puoliksi väärässä.
Ihminen ei voi olla kahden tien kulkija ja siksi kannattaa uskoa siihen, että Raamattu on kokonansa Jumalan sanaa ja totuus.
"Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan.
Mutta anokoon uskossa, ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee, on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee.
Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa, kaksimielinen mies, epävakainen kaikilla teillään." (Jaak.1:5-8)- gjghjghj
No, voisitko tarkentaa hieman sitä, että mitä tarkoitat "Jumalalla"?
Elämme kuitenkin-galaksissa,joka on noin 100 000 valovuotta pitkä ja sisältää ainakin 100 mrd tähtijärjestelmää...ja galaksejakin on nykytietämyksen mukaan satoja miljardeja.
Yksi Jumalako kaikkea tarkkailee ja on kaiken luonutkin?
Ei varmastikaan ole, mutta silti käsitteen "Jumala" taakse kätkeytyty jotain totuuttakin ja siksi mm. monet asiasta jollakin tavalla tietoiset ateistitkin täällä jatkuvasti aiheesta väittelevät.
Isojen asioiden liiallinen yksinkertaistaminen voi olla houkuttelevaa, mutta se tarkoittaa usein myös harhakuvitelmien luomista, eli mennään sieltä missä "aita on matalin".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561248
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1541202Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1021054Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu501011Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56843Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55838Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32762
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin73741