maalaiselämästä ja moni kaupunkilainen luulee, että maalla ei ole vapaa-ajantekemistä.
Mutta se on väärin.
Me iltaisin ja öisin ajelemme mopoilla, traktoreilla, mökijöillä kylillä, rälläämme moottoriveneillä järvillä ja joilla, keitäme vinaa ja harrastame teatteria.
niin laulua ja teatteria.
Tässä pieni tyylinäyt Pohjois Pohjanmaan kylätaajamasta,
Solistin kepun harrastekerho;
https://www.youtube.com/watch?v=vnczxedm0L4
Mutta se on väärin.
Me iltaisin ja öisin ajelemme mopoilla, traktoreilla, mökijöillä kylillä, rälläämme moottoriveneillä järvillä ja joilla, keitäme vinaa ja harrastame teatteria.
niin laulua ja teatteria.
Tässä pieni tyylinäyt Pohjois Pohjanmaan kylätaajamasta,
Solistin kepun harrastekerho;
https://www.youtube.com/watch?v=vnczxedm0L4
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei veikkosten me jakseta rällätä, kun pitää anivarhain herätä työhön.
Päivätyöt väliin pitkiä maalla, kun se kaikki pääosin itse tehdään. Myös
pitää aina rakentaa uutta ja vanhaa korjata, se tämä työn kierre on jatkuvaa.
Sitten on vapaatakin, ettei sen puoleen. Monet haluaa sunnuntait pyhittää
lepoon ja perheelle, kun karjatila sekään ei onnistu. Karja on aina hoidettava,
he ei erota pyhiä. Kahdesti päivässä lypsykin, jota me kaupasta ostamme, ja
hyvää on, kotimainen puhdas maito. Ei geigermittarikaan reagoi maahan josta karja
saa ruokansa, kuin taustasäteilynä vain.
Arvaan ette voi tätä käsittää, luulet että kaljakorin kanssa päivät eletään laillasi.
Varmaan puhutkin kaljakorillesi. Saatat jopa lestaa sille huutaa.
No siksihän sinä olet niin väsyksissä, että et ehdi seurata jälkeläistesi touhuja ja naapurit ei kehtaa sinulle sanoa.
Katsoppa kun opettelet järjestämään työsi kunnolla ja et te turhaa työtä, niin kerkiät siinä sivussa pentusi kasvattamaan. Niin jos sinulla on, vai äidin kanssako asut ?
Maalaiset luule, että talitntit opettaa heidän pentujaan.
Eläkeläisenä sinun ei tarvitse työn takia aamulla herätä. Karja ja sen lypsäminen ei kuulu sinun päivittäisiin toimiisi.
Insesti alkaa missä päällyste päättyy.
Ruma asia, mutta totta.
Suomessa on kyliä, missä perimä on liian liki ja sen huomaa kasvoista. Porukka on kuin sisaruslauma ja vähäpoikien / tyttöjen määrä suuri.
Täällä eräs kertoili työnmäärää ja se on osin tosi.
Olin nuorna maatalossa kesäaikaan n. 1-1,5 kuukautta töissä ja tuossa talossa oli siihen aikaan viisi lehmää, vasikoita, kanoja, hevonen ja peltotyöt tehtiin osin hevosella.
Jonkunverran ruvettiin käyttämään osassa työta traktoreita, talossa ei ollut omaa ja leikkuupuimuri oli ostettu useamman tilan käyttöön.
Maalaistyöt oli sinänsä kivaa.
Nykyään koneet korvaa käsityön.
Mutta maaseutu on muuttunut paljon ja iävä kyllä huonompaan suuntaan.
Ja maaseutu autioitu ja siitä kiitos kepupolitiikan
Kysyn vaan, että milloin kepu tajuaa, että kyliä ei pystyssä pidetä siten, että toiset maksaa kulut ?
https://www.verkkouutiset.fi/ben-zyskowicz-ay-liike-ei-hyvaksy-eduskunnan-lainsaadantovaltaa/
Valitettavasti ammattiyhdistysliike ei näytä hyväksyvän sitä ajatusta, että demokraattisessa Suomessa lainsäädäntö kuuluu hallitukselle ja viime kädessä eduskunnalle. Ne ovat nimittäin vastuuttomasti ryhtymässä erilaisiin työtaistelutoimiin estääkseen eduskuntaa säätämästä haluamaansa lakia, Ben Zyskowicz sanoo.
Viinankeitto loppui maaseudulta kylläkin jo noin 30 vuotta sitten. Kaupungeissa sitä harrastettiin vähän sen jälkeenkin - tai oikeastaan viinankeitto siirtyi maalta kaupunkien kerrostaloihin - mutta lienee hävinnyt niistäkin jo. Viinaa saa nykyään niin halvalla Alkosta ja varsinkin Virosta, ettei taloudellista pakkoa ole. Kulttuurihistoriallisessa mielessä viimeinen niitti harrastukselle oli nimismiehen viran lopettaminen ja poliisien siirto kaupunkeihin. Mitä hohtoa pontikkatouhuissa on, kun siinä ei ole enää jännitystäkään?
Juttuhan menee niin , että amme täyteen lämmintä vettä hanasta.Ei kanneta ämpärillä kaivosta. 20 kiloa sokeria ja 3 pakkausta hiivaa.Viikon päästä alkaa juhlat kylällä ja soppa juodaan rankkina.Tämä tapahtuu kaupunkilähiössä.Ei mennä töihin ko sossu varmistaa pitkän levon.Jos oksettaa niin oksennuksen jälkeen on taas hyvä juua kun sappi on poissa mahasta.
Mistä päin sinä muutit ja mihin kaapuntii ?
Kyllä sinä nuo sokeri ja hiivamäärät muistat, muta sitä et kertonu, että käyt yleensä kylvyssä kun kilju käy.
Viimme viikollakin tuijottvat sinua apteekissa pitkään, kun haisit keskenkäyneelle kiljulle.
Jo vain saa samassa vedessä kylpeä.Tulee vain ravinteita lisää.Sitäpaitsi paskankin saa käymään.Tulee siitäkin alkoholia.Eihän ne muuten hajua tunnista mutta kun itekin tekevät.Uusin keksintö on tehosekoittaa makkaraa kiljuun.Tulee kaikki ravinteet samalla kun juo.Paskaämpärihän on jo olohuoneessa, ei tarvi turhaan poistua tv äärestä.
Joo+mutta+maalla+voi+sattua+ihan+mitä+vaan.
Kävin+Kärsämäellä+S-marketissa+ja+siinä+tuli+hyvin+kohteliaasti+,+siinä+kaupan+parkkipaikalla+mies+ja+nainen+juttelemaan+ja+juttelivat+ihan+tavallisia+asioita+ja+sanoivat+muutaman+kauniin+sanan+Suomen+luonnosta+ja+syksystä.
Mietn+siinä,+että+harvoin+tapaa+näillä+kulmilla+asiallisia+ja+sivistyneitä+ihmisiä.
No+pettymykseni+oli+valtava+kun+kaveri+kysyi,+että+mistä+pääsee+parhaiten+Haapajärvelle,+olivat+menossa+hautajaisiin+ja+kertoivat+olevansa+Jyväskylästä.
Taidan+olla+ainoa+8+%+sivistynyt+näillä+korkeuksilla.
No eikös se "sikapainija" ollut aikoinaan Kärsämäellä?
Kärsämäellä on keskustalla vahvaa toimintaa ja nuoret kepumiehet on tunnettuja monesta harastuksesta Kärsämäellä.
Kun ajat nelostietä ja tulet kylään, poikkea tutustuaan harrastuksiamme;
https://www.iltalehti.fi/uutiset/201701232200057945_uu.shtml
Kylämme nimi tulee myös harrastuksestamme.
City-kommari luulee, että ruoka ilmestyy Lidliin ihan itsestään, eikä siitä tarvitse maksaa.