Haluaisin kuolla mutta en haluaisi kuitenkaan

elämäpilalla

Eli kuten otsikosta jo osaatte luke, nii haluisin vaa kuolla mutta en kyllä haluaisi perjaatteessa. Siis mulla ei todellakaa mee asiat hyvin, mutta en saa apua tilanteeseen koska mulla on aina pakkomielle esittää että kaikki on hyvin. Vihaan lääkäreitä ja kuraattoreita yms. Kaikki sanoo että heitä helpottaa puhua heille, mutta mua ei. En vaa pysty puhumaan mun ongelmista kenellekkää tuntemattomille naisille, jotka ei oo yhtään mun tyylisiä ihmisiä. Mä en nyt sit tiiä mikä enää auttais paitsi kuolema, en kyllä semmoseen tekoon varmaan pystyisi. Siis joka päivä on täysin samanlaine. Mua itkettää koulussa ja ahdistaa, mutta mulla on jo lapsesta saakka automaattisesti tullu semmone etten näytä mun tunteita. En siis kykene vaikka haluisin (okei välillä oon alkanu itkee ilma et joku huomaa mut siis en pysty kertomaan kenellekkää että voin huonosti).Mulla ei siis oo paljoo kavereita koska oon huono saamaan kavereita ja pitämään yllä kaverisuhteita, mua kiusataan vähän, mutta ei riittävän paljoa että siitä pitäisi tehä joku isompi juttu, mun koulu menee aivan perseilleen ku en jaksa keskittyä ja en saa tuke koulussa koska en osaa/uskalla pyytää opettajilt tukiopetusta tai muuta, mulla on erittäin kova ikävä erästä henkilöä joka auttoi mua kaikkien näiden asioiden kaa joskus mutta ei enää... Oon siis iha yksi kaiken kaa ja en tiedä ollenkaa mitä tehdä koska kaikkien vastaus on aina että mene psykologin tai kuraattorin luo, mutta kukaan ei ymmärrä että olen jo ollut heidän luona ja ne ei vaan auta mua. Joo tää oli tämmönen erittäin sekava teksti varmasti nautitte paljon hei hei hyvää yötä

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tilaneestasi tänne! Hankalalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki voisi olla hyvä voimavara, vaikka et koekaan ainakaan vielä saaneesi apua esim. lääkäriltä tai kuraattorilta.

      On olemassa auttamistahoja, joissa voit asioida anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Tässä sinulle tiedoksi muutama taho, joihin voit halutessasi olla yhteydessä:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoise

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      Tsemppiä tilanteeseesi ja avun hakemiseen!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4732
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      205
      3784
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      89
      2178
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1224
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1203
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      36
      948
    Aihe