Seuraava PÄÄMINISTERI? Ketä veikkaat?

premier

Sipilän uusinta on mielestäni epätodennäköinen; Keskustan vaalivoittoa ei ole näkyvissä. Entä Rinne? Vaikka tulisikin lisäpaikkoja, niin mistäs se koalitio saadaan kasaan; eiväthän Touko ja Li riitä punttaamaan.
Arvelen, että hallituksen muodostaa Petteri Orpo. ( Itse en äänestä lainkaan.)

9

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werwerwerwewer

      Toivotaan kaikki että sdp ei voita vaaleja ja että nykyhallituspohja jatkaa ehkä kristillisillä vahvistettuna. Siinä meillä olisi torjuntavoitto vihervasemmiston hirmuvaltaa vastaan, ja saataisiin estettyä vihervasemmiston ajama yhteiskuntamme pakkoislamisaatio.

      • SuomiSDPuusiohjelma

        Meitä on myös paljon sosiaalidemokraattisen puolueen ihmisiä jotka äänestää heitä mutta eivät kannata maahanmuuttoa. Voi olla että tuossatilanteessa osa SDP porukkaa kun ei halua hallitsematonta maahanmuuttoa ,haluaa uuden puheenjohtajan keskuudestaan ,jonkun aivan uuden nimen.
        Mutta mitään oikeistoporukkaa emme ikinä äänestä ja heidän plutokratoitaan,se on aivan varma.

        Siinä suhteessa maahanmuutto kylläkin on paljon pienempi paha kuin kapitalismi. Aiomme ehdottaa tulevaisuudessa että vademmistolaiset kerää riittävät rahastopuskurit äänestäjilleen ja muut jääkööt omilleen. Jolloinka kaikkien heitä Suomessa äänestäneiden tuloverotus ja muiden ketkä ei halua kuulua liikkeeseen ideologisista syistään se voidaan lopettaa ja jäljelle jää vain joitain kulutusveroja tarpeen mukaan verotettavaksi. Koska suurin osa ihmisistä on kuutenkin pienituloisia tämä saanee varauksettoman kannatuksen monenkin mielissä,oikeiston öky ja rahavalta tullaan lopettamaan vielä maailmasta. Ja mitään täystyöllisyyspakkoa ei jatketa vaan vain pakolliset työt jaetaan mitä maailmassa tarvitsee tehdä.


    • stupidos

      Suomalaiset äänestävät Mikkihiiren taikka Rinnekin voi olla on tää maa niin tyhmä

    • Xyxy

      Toivon mukaan Jussi Halla-aho. Muilla vaihtoehdoilla menemme metsään.

      • ertertrtrt

        Toivo nyt samalla että lehmille kasvaisi siivet ja että taivaalta sataisi rahaa.

        Me aikuiset sen sijaan toivomme, että nykyhallituspohja saisi jatkaa vihervasemmistohallituksen sijasta. Nämä kaksi ovat siis ne vaihtoehdot.


    • veronmaksajat

      ToukoPouko on sanonut että hän ja nyt latailee akkujaan tulevaan pestiin

    • SK2015

      Suora lainaus lehtikirjoituksesta:
      "Sipilä ei jatka enää pääministerinä. Seuraava pääministeri on nainen, jota on nöyryytetty."
      (Satakunnan Kansa 16.7.2015)
      Tällä hetkellä ainoa naispuheenjohtaja on Andersson, joten ei ole vaikea päätellä seuraavaa pääministeriä.

    • ÄläIHMEessä

      Lindström, koska hän tottelee.

    • Medvedev olisi ilman muuta loistavin ja toivottavin vaihtoehto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe