Hieno systeemi kyllä nämä, porukka saa perseillä vapaasti ilman tuomiota. Joojoo luottotiedot menee, mutta valtaosaa näistä vippaajista ei kiinnosta paskaakaa.
"Pikavippiyhtiöiden rahastusidea on nerokas, lainataan rahaa kiskurikorolla niille, joilla on vähiten rahaa. Ja kun velanottajan tulot eivät riitä luoton maksamiseen, niin valtio tulee avuksi maksamalla toimeentulotukea pikavippien ottajille. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että pikavippifirmojen mahtavat voitot maksetaan muiden veronmaksajien pussista.
Nyt on oikeusministeriössä saatu aikaan vesitetty lakiesitys, jolla taas taataan pikavippifirmoille mahdollisuus jatkaa puolen miljoonan talousvaikeuksissa olevan kansalaisen nylkemistä. Uudessa vesitetyssä lakiesityksessä esitetään ratkaisuksi positiivista luottorekisteriä ja pikalainojen härskin mainonnan suitsimista."
Lähde: https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/poliitikot-eivät-halua-panna-pikavippejä-kuriin-–-positiivinen-luottorekisteri-hyödyttäisi-pankkeja/ar-BBNmbKk?ocid=spartandhp
Veronmaksajat maksavat vippaajien riehat
7
510
Vastaukset
- yhyyyhyy
No ei saa mikää kela asiakas noita vtun vippejäkään nykyään, tosi nihkeetä on myöntäminen kun ei se mitään palkkaa ole se raha vaan nimenomaan tukea. Jos niihin hakemuksiin mennään valehtelemaan jotain se on sitten petos mikä on myös rikos, joku täällä oli kirjotellut lainaa olevan 42 paikasta niin miten se on edes mahdollista. Tästähän oli juuri ettei luottotiedoton kelpaa kohta enää kaupan kassallekaan niin ne seuraukset olikin sitten siinä, kiähkiäh. ja tohon shittiin vaan yllytetään mutta turhaan, tulee ruksi ruutuun valitettavasti emme voi myöntää .
- ei-auta
Luottojen sekä vippien saaminen ilman riittäviä tuloja on jo nyt vaikeaa. Pian positiiviseen luottoryhmään kuuluvat vippaavat lainaavat ittensä tyhjiksi joka tapauksessa ulos postiivisesta luottorekisteristä sekä positiiviseen luottoreksiteriin siirtyminen ruuhkauttaa ulosotton pahasti sekä aiheuttaa mittavia lisäkuluja valtiolle. Positiivinen luottorekisteri taitaa olla sen huuhaa politiikko Lidsrömin ajatusten seurausta ulkomailla matkustellessa tavanomaisesti poimii mansikat kakun päältä väittämättä niin totta on sekin et tällaisesta reksiteristä saadaan hyviä kokemuksia kun niitä hakemalla haetaan. Lasketaan viinan hintaa se on hyvä, nostetaan viinan hintaa sekin on hyvä.
- ei.mene.niin
Tyhmät ne kuvittelee että muuttoautotkaan ilmaiseksi kulkisi kun ei. Ei kait kukaa voi olettaa että jostain kotoo nekin maksettais, eihän. Vaikka olis määräaikanen työ ei silläkään noita luottoja revitä.
- huijataanhuijareita
Eivät kaikki mestat kyllä kovin tarkkaan näitä tarkasta, itse olen laittanut olevani pienpajayrittäjä ja rahaa on tullut. Joku hassu paikka erehtyi kysymään tuloista tositteita niin vastasin etten vitussa ala näin pienen summan vuoksi sellaisia laittamaan ja otan ne muualta. Ei mennyt kovin pitkää kun laittoivat rahat (4000e) tilille ja mä nauroin matkalla automaatille.
- luullosvaan
kunnes heräsit unestasi :)
- surkessajamassamaa
Myös lainaajat pitää laittaa suurempaan vastuuseen. Jos tulot on pienet ei voi olla maksussa kuin yksi vippi kerrallaan.
Ja kun tulot on vieläkin pienemmät ja esim. pesukone poksahtaa ja taloyhtiössä ei ole pesutupaa, on sosiaalinen luototus vaihtoehto. Ei mitään vippejä.
Tai voisi olla jopa sosiaalinen tuki pesukoneen ostoon.
Tiedän tapauksia jossa perheen isästä ei ole työntekoon, vipit on maksamatta, kapakkakierrokseen menee äidiltä saamat vipit, pesukone hajoaa, äiti antaa siihen rahaa, mutta pitää saada kalliimpi pesukone. Ei se mihin äidin lainan/vipin sai.
Eikä viitsitä kävellä kolmannesta kerroksesta talon toiseen rappuun ja pesutupaan.
Vipit otetiin tappiin asti ja nyt ei kannata tehdä töitä vielä yhdeksään vuoteen.
Miksi asiat on päästetty tähän jamaan?
Kuka eduskunnassa pitää pystyssä tätä systeemiä? Onko siellä porukkaa jotka omistaa näitä vippifirmoja?
Henkilökohtainen konkurssi takaisin.
Lainakielto esim.5 vuotta siihen päälle. - hyvässätilassa
Ei kannata olla noin negatiivinen, ota vippi ja nauti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542888
- 612721
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p412254- 632017
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa402012- 551985
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41975Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit113904Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123869Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37844