flipper 630 oc peräroiskeet

flipper630

Itselläni Flipper 630oc ja vene nostaa peräroiskeita niin paljon, että takana ei voi istua kastumatta. Onko kyseessä ominaisuus, vai onko moottori asennettu liian alas ja se nostaa roiskeita? Kokemuksia?

10

1173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yammusi

      En viitsinyt yhtään tarkemmin kertoa ongelmasta.
      Mikä kone ja teho.
      Millä nopeudella roiskeet tulee ja onko aallokolla tai tuulella väliä..

    • flipper630

      kone mercury 115 ja perus matkavauhdissa tulee vettä/pisaroita sisäänpäin.. eli 20s->

      tuulella ja aallokolla ei merkitystä

    • LiveWithThat

      Imu vetää pisaroita. Avojuttujen ongelma, viritä pressu siihen.

    • Flipperisti

      Minulla on sama vene ja sama ongelma. Tämä taitaa tosiaan olla kaikkien takaa avoimien veneiden riesa.

      Ilmavirtaus pyörteilee veneen imussa ja tuo vesiroisketta sisään. Varmaankin samantyyppinen ilmiö kuin pystyperäisten autojen takalasin likaantuminen.

      Kippari- tai Vene-lehdessä oli jokus juttu, jonka mukaan jonkinlaisella spoilerisiivellä tuota pyörteilyä saisi vähäisemmäksi.

    • Joakim1
    • LiveWithThat

      Tuli vaan mieleen, jos kattoluukku on auki, niin imu voi olla kovempi sisäänpäin.
      Vrt. farmariauto takaluukku auki ja etuovien ikkunat, kaikki kaasut ja pölyt tulee takaa varmasti sisään.
      Voisi kokeilla sulkea kaikki keulapuolen venttiilit ja luukut, toimiiko(?).

    • flipper630

      Sen verran tuore vene itselläni, että ihan kaikkea en ole vielä ehtinyt tutkimaan, mutta pitää ainakin tsekata tuo moottorin korkeus. Ennen tätä oli yamarinin ht ja siinä ei tätä ongelmaa ollut.

      Harmittava ominaisuus muuten hyvässä veneessä, kun mielellään sitä ajaisi kuomu auki niin ettei matkustajat kastu.

    • Flipperisti

      Tuossa Joakimin linkissä oli testattavana uudempi malli kuin omani. Katon takareunassa näyttää olevan "spoileri", joka varmaan vähentää tai poistaa sisään imeytyvän vesiroiskeen.

      Roiske muuten tulee niin pieninä pisaroina, ettei se videollla näkyisi. Kippari ja apukuski eivät siitä joudu kärsimään, mutta vennen perässä sohvalla istuvat kyllä.

      Kun kuomu on poistettu kokonaan, on vesisumu vähäisempää kuin kuomun ollessa paikoillaan ja "takaikkuna" auki. Takaikkunan sulkeminen eliminoi vesiroiskeet ja pakokaasunhajun ja vaimentaa hämmästyttävän hyvin moottorin ääntä. Avoveneen tunnelma tietenkin menetetään.

      Vesisumua voi vähentää tai eliminoida pitämällä etuovea raollaan tai auki. Hintana ajoviima ohjaamossa, etenkin kipparin jaloille jos ovi on raollaan. Kattoluukun asennolla en ole havainnut oikeastaan mintään vaikutusta.

    • Flipperisti

      Tarkennus edelliseen:

      Luomua ei tietenkään tarvitse poistaa, vaan avata se kokonaan. Pahin tilanne pn se, että. vain takaseinä on auki

    • flipper630

      Pienen tutkimisen jälkeen näyttäisi, että moottori ui liian syvällä, koska kavitaatiolevy pysyy veden alapuolella aiheuttaen roiskeita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2490
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      200
      1181
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      911
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      91
      867
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      56
      803
    Aihe