Mulla todettiin 10-vuotiaana ADHD (Diagnoosi F90.0) ja kun sain concertat kouraan lääkäriltä, en suostunut niitä ottamaan. Vanhempani eivät myöskään mua painostaneet niiden käyttöön, ja elämä jatkui kuten ennenkin. Parin vuoden päästä tutkimukset ja koko diagnoosi olivat unohtuneet, muttei koulu kuitenkaan mennyt yhtään paremmin kuin diagnosoinnin aikana. Keskittymiseni itsea asiassa vain huonontui vuosi vuodelta.
Opettelin ulkoa yläasteen ja lukion opinnot ja pääsin yliopistoonkin samalla tavalla. Vasta nyt, toisen vuoden alettua, mieleeni tupsahti tämä asia kuin tyhjästä. Mut tutkittiin kersana, koska opettajat olivat sitä pyytäneet vanhemmilta. ADHD napsahti ja paperit löytyivät siihen liittyen. Omakannassa diagnoosia ei ole, sillä se tehtiin ennen sen tuloa (2008), mutta papereissa mielestäni kaikki tarpeellinen. Yli kymmenen vuotta myöhemmin katsoin nämä paperit ensimmäistä kertaa läpi. Sain ajan julkiselta puolelta kun soittelin pariin eri numeroon, mutta antoivat ajan sairaanhoitajalle. Miksi ihmeessä sairaanhoitajalle?
Mä oon ihan umpikujassa tän homman kanssa jos en saa apua, asiat alkaa järjestelmällisesti romahtamaan niskaan. Ulkoa opettelu ei toimi ja stressaan itteni hautaan. Keskittymiskyky on ihan hemmetin huono ja en kykene oikein tekemään enää mitään kunnolla. Eka vuosi meni ihan kuralle ja niin näyttäisi alkavan tämä toinenkin vuosi.
Elikkäs lyhyesti - havahduin viikko sitten kauhean stressaamisen jälkeen yöllä siihen, että ai niin joo mullahan oli joku keskittymishäiriö lapsuudesta. Papereista selvisi, että se olikin ADHD, no voi vittu, sehän selittää kaiken. Yliopisto kaatuu ja pitäisi sen ohessa selvitellä tämän kanssa selviämistä.
Kysymys 1: Miten saan lääkitykselle pääsemisen etenemään mahdollisimman nopeesti, pitäiskö tässä soitelle lääkäreille tai jotain?
Kysymys 2: Onko vaikeaa saada aikuisiän diagnoosi ADHD:sta lapsuuden diagnoosin olemassaolon jäljiltä vai pitääkö mun mennä taas niihin tutkimuksiin uudestaan?
Kysymys 3: Pitääkö mun testata eka ei-stimulantit ja sitten vasta niitä parempia? Entäs jos on kova kiire asian kanssa kun on kyse tukien menetyksestä?
Lapsena todettu diagnoosi ADHD:sta ja nyt ongelmia
ADHDdd
0
357
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001