Kerrostalo vuokratontilla? Onkos muuta eroa kun
ehkä hieman kalliimpi vastike? Ja kuka yleensä omistaa tontit ja kuinka pitkiä on sopimukset?
Entä mitä haittapuolia?
ehkä hieman kalliimpi vastike? Ja kuka yleensä omistaa tontit ja kuinka pitkiä on sopimukset?
Entä mitä haittapuolia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vuokratontin omistaa tontin omistaja joka selviää asakirjoista. Vuoratontin haittapuoli on että siitä on maksettava vuokraa vuosittain kuten jo nimikin sen kertoo. Hoitovastikkeet on senverran luonnoliseti korkeammat että kustannukset voidaan peittää.
Huomioitavaa on myös se, että yhtiön täytyy maksaa kiinteistövero vain siitä, minkä omistaa eli vuokratontin kiinteistöveron maksaa tontin omistaja.
Ei vuokratontin kiinteistöveroa maksa tontin omistaja vai oletko kuullut, että jos on omakotitalo kaupungin tontilla, niin kaupunki maksaa veron.
Eli kiinteistövero maksetaan kiinteistön arvosta ja jos on vuokratontti kiinteistön arvo on paljon pienempi ja siten myös kiinteistövero.
Alkuperäiselle, yleensä kerrostalot ovat kaupungin tontilla ja vuokra-aika kymmeniä vuosia. Tämän voi tarkistaa esim. isänöitsijäntodistuksesta.
Maksut menevät niin, että vuokratontilla maksetaan vuokra kiinteistövero (talon arvosta) ja omalla tontilla maksetaan vain kiinteistövero, joka on paljon suurempi, koska kiinteistön arvo on talo maapohja.
kannattaa myös varmistaa, milloin tontin vuokra-aika menee umpeen, eli vuokrasta neuvotellaan uudelleen.
Esim. Helsingissä on vanhoja asuin-alueita, jossa vuokraa tarkistetaan seuraavan kerran jo 2000-luvulla, joissain vasta esim. 2020-luvulla. Voisi kuvitella, että jos joutuu nyt sopimaan uudesta vuokrasta, ei kaupunki yhtä halvalla enää vuokraa kuin silloin aikanaan, kun näitä lähiöitä on rakennettu jättömaalle kaupungin perämetsiin.