Huutokaupat.com mainostaa kantavansa vastuun ja ilmoittaa toimimimivansa rehdisti ja reilusti. Kuhunkin Huutokauppaan liittyy huutokauppatilaisuus, johon Ostajan on mahdollista osallistua ilmoittautumalla tilaisuuteen kaksi (2) päivää ennen tilaisuuden alkua. MIKSIKÖHÄN totuus paljastuu kun tutkitaan myyjän vastuuta.
Koska nettihuutokaupassa kuluttaja voi peruuttaa kaupan 14päivän sisällä. Perinteisessä huutokaupassa näin ei ole, ostajalla ei ole mitään suojaa. Ostajalle voidaan myydä käytännössä mitä romua tahansa. Eli huutokaupat.comin uuteen versioon huutokaupasta voi osallistua netin välityksellä, ET SIIS ENÄÄ OSTA NETISTÄ, VAAN OSALLISTUT PESINTEISEN HUUTOKAUPPAAN NETIN KAUTTA.
Mahtavaa nyt kauppiaat voivat nukkua yönsä rauhassa, rahaa ei tarvitse enää palauttaa, eikä tavaraa ottaa takaisin.
Huutokaupat.comin. uusi "idea" on ostajan vahinko
9
521
Vastaukset
- totaalisenkyllästynyt
No ei se nyt kuule noin ole, ihme provo jälleen kerran. Punkkukunkku tulkitsee sääntöjä muijansa kuukautiskierron mukaan, välis punanen vilkkuu ja punkku maistuu,, Ja sitten tuleekin jo paskaa kirjoiteltua
- neuvos
Totta se on kuluttajansuojalakia ei sovelleta käytetyn tavaran huutokauppaan, jos ostaja voi osallistua huutokauppaan henkilökohtaisesti. Myyjän vastuu siis poistuu tällämenettelyllä.
Huutokauppaan sovelletaan siten kauppalain säännöksiä myyjän virhevastuusta, jolloin ostajan olisi nostettava kanne. - Ammattimyyjä
No sittenhän kakki tavarat kannattaa myydä käytettynä, kiitos vinkistä!
- rehellisyydestä.kaukana
Mistä nuo repivät "OVH:nsa"? Joku 20€ kiinan romu maksaa muka 150€, ja mahdollisuus huutaa se "tosi halvalla", vain 50€...
- Mikkihiirejäköootte
Noinhan se kuuluukin mennä!
Ei huutokaupoissa pidäkään olla mitään kuluttajansuojaa, miksi pitäisi? Kukaan ei pakota ketään huutamaan, mutta silti nämä idiootit ammattivalittajat polttavat näppinsä ja ostavat velkarahoilla autoja näkemättä. Kotona sitten iso emäntä alkaa karjumaan kun krapulahuurut alkavat juuri hellittämään ja tajuaa, mitä tuli juuri huudettua.
Vitun uuvatit, munattomat "miehet".- Deluxselaatat
Mua harmittaa kun menin OVH lankaan. Olen tehnyt 20 vuotta laatoitus töitä, ja siitä yli puolet yrittäjänä.
Nyt huusin itselleni laatoja 745€ ja sain noin 500€ edestä tävaraa.
Oma vika!
Eurokymppi oy mainosti Deluxse laattapaketti OVH. 3950€
No arvasin et se on hatusta vedetty mut en uskonut että yli 3000€
Yritin ite laskee ennen huutoa mitä ne maksaisi oman kylän rautakaupassa ja sain summaksi 1500-2000 eli silloin 750€ ei olis paha.
Sitten kun menin hakemaan laattoja se oli järkytys, että tällä kokemuksella mua voidaan vielä viedä kun pässiä narussa kun huutoa tehdään netin välityksellä.
Minä opin tästä sen että en luultavasti enään koskaan huuda netissä.
- autokauppa
näin se menee,meilläkin töissä kaikki romut lykätään huutokauppaan,hirveitä paskoja ja ihmiset maksaa pää märkänä,ei ymmärrä.
- jaakkimas
kyllähän se on niin että jonkinlaista huijausta toi on! tuskin kukaan myyjä ottais esim. autokaupassa huomioon ja möis 3promillen humalatilassa olevalle autoa!sanois ,että tule sit kun oot selvinpäin! ps. ennen ehkä olis ,mut nykyjään!?
- jaakkimas
ps. huutokaupat ei sinällään ole pahis,vaan ketkut jotka siellä rahastaa peruutusmaksuilla jne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1583882Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1003671Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423213Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest202540- 1842238
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271417- 971267
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1281098Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241091Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691048