Autossani (Volvo 960 –96, 2.5-litraisella B6254S-koneella) tulee huolto-ohjelman mukainen jakopään hihnan neljän vuoden vaihtoväli vastaan. Hihnalla on kuitenkin ajettu vain noin 25.000 kilometriä jakopään edellisen, merkkikorjaamolla tehdyn täyshuollon jälkeen, ja jakopään remontti tuntuu ajomäärään nähden rahan haaskaukselta.
Onko liian riskaabelia venyttää hihnan vaihtoväli viiteen vuoteen? Tuttu autokorjaamoyrittäjä väitti, että hihnojen elinikä on tuo viisi vuotta, eli voisin ajaa hihnalla vielä vuoden.
Millainen on B6254S-koneen rakenne: onko yläkerta kerrasta vainaa, jos hihna katkeaa? Vai sammuuko moottori hihnan häiriötilanteessa automaattisesti, kuten käsittääkseni jotkin moottorit tekevät?
Kiitos vastaajille!
-matias
Onko liian riskaabelia venyttää hihnan vaihtoväli viiteen vuoteen? Tuttu autokorjaamoyrittäjä väitti, että hihnojen elinikä on tuo viisi vuotta, eli voisin ajaa hihnalla vielä vuoden.
Millainen on B6254S-koneen rakenne: onko yläkerta kerrasta vainaa, jos hihna katkeaa? Vai sammuuko moottori hihnan häiriötilanteessa automaattisesti, kuten käsittääkseni jotkin moottorit tekevät?
Kiitos vastaajille!
-matias
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tottakai riski kasvaa mitä kauemmin hihnalla ajellaan. Riippuu tietenkin paljon siitä millaisissa olosuhteissa autoa on käytetty. Noi kilsat on kuitenkin niin pienet, että uskaltaisin kokeilla viidettä vuotta. Omassa 850:ssä edellinen omistaja oli vaihtanut hihnan 130000:n kohdalla ajettuaan sillä 6,5 vuotta. Itse oon ajanut nyt 3,5 vuotta ja 80000 km. Eipähän oo pärähtänyt. Merkkikorjaamolla vaihdettu. Tarvikehihnoja en oo koskaan uskaltanut kokeilla, sen verran kriittisestä osasta on kyse. Ainahan noitten hihnojen kanssa on arpapeliä, jos on katketakseen niin katkeaa melko uutenakin.
Sammuttaako kone itsensä vai ei, ei ole kovinkaan merkitsevää hihnan katketessa, jokainen kyllä yleensä kuulee kun hihna paukahtaa ja veto loppuu. Hihna kun katkeaa, ehtii kone pyörähtää joka tapauksessa monta kertaa, vaikka olis mikä automaattisammutus. Joissakin koneissa vaan on tilaa sylintereissä sen verran ettei männät hakkaa venttiileihin vaikka hihna katkeaa eikä vahinkoa näinollen pääse syntymään tai on muuten mekaanisesti estetty vahingoittuminen.
Sitä joko noudattaa huolto-ohjelmaa tai ei noudata. Itse suosin edellistä, eipä ole tullut mitään ongelmia myöskään huoltotakuusta. Eikä se remontti nyt niin helvetin paljon maksa, että sen takia kannattaa venyttää.
Viestissä tuli esille, että sulla on tuttu korjaaja. Anna hänen hommata osat ja tehdä remppa, tuskin hän veloittaa mitään Bilian hintoja. Osaavissa käsissä homma kestää n. tunnin! Huom Biliassa saatetaan veloittaa jopa neljästä(4) tunnista. Sekin riippuu vähän kuka on asiakas!?
Taidan vaihdattaa kuitenkin Volvon korjaamolla. Ilmoittivat, että laturinhihnoineen homma maksaa arviolta 320 euroa, koska vähäisen ajomäärän takia tarvinnee uusia jakohihnan lisäksi vain yksi jakohihnan kiristin.
Eli ei mielestäni lainkaan paha hinta.
Tero Matias