Swift Öljynvaihto merkkivalo

SukSuki

Näytölle ilmestyi öljynvaihdon merkkivalo. Öljyä on, mutta auto täytti juuri vuoden, eli ilmeisesti jokin ajastin lätkäisi valon näytölle. Huolto on edessä 3 tuhannen km:m päästä, enkä näe järkeä viedä autoa nyt öljyvaihtoon ja taas kolmen tuhannen päästä samaan hommaan. Rahastuksen makua mielestäni.
Katsoin ohjekirjaa, että kuinka valon saa pois, mutta ohje oli ihan hepreaa. Käytännössä käskettiin katsoa sivulle x ja sitten siellä sivulla x käskettiin katsoa sivulta y, eikä missään lukenut mitään oikeaa ohjetta.
Pitääkö tässä nyt vaan tuijottaa tuota valoa siihen saakka kun vien auton huoltoon 3tkm:n päästä?

Onko muissa Suzukeissa sama juttu?

5

4783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RMB54

      Tehtaan antaman ohjeistuksen mukaan määräaikaishuolto tehdään kilometrirajan täyttyessä tai vuoden välein.
      Öljyn sekaan kondensoituu vettä heikentäen voitelukykyä. Tehdas on tutkinut yhdessä öljyn valmistajan kanssa öljyn laadun kestävän vuoden tai määrättyyn kilometrimäärään saakka.
      Jos ajetaan vähän ja näin siirretään vaihtoväliä, kondensoituminen on suurempaa.
      Jos jotain öljynkierrosta johtuvaa vahinkoa moottoriin tulee, pyytää tehdas auton huoltohistorian ja huoltolaskuista kopiot. Jos niistä selviää laiminlyönti, voi tehdasvastuu kumoutua.

    • Normijuttu

      Vitarassa ajotietokone arvioi ajon rasittavuutta öljyn kannalta ja aikaistaa tai myöhentää sitä. Saman tapainen logiikka löytyy mm. Golfista. Eli pelkät kilometrit eivät ratkaise vaan se miten kovasti moottoria on rasitettu ja milloin tietokene haluaa vaihdattaa öljyt.

      Vaihdatin öljyt ennen kesääm mutta liike ei muistanut nollata "oil change" lukemaa, se kun pitää tehdä valikosta manualisesti. Vedin kesällä venettä yli kaksi tuhatta kilometriä ja huoltovalo pyysi menemään öljynvaihtoon useampi tuhatta kilometriä ennen kuin kilometrimäärä olisi täyttynyt.

      Onkos autosi saanut kovaa kenkää tai oletko vetäänyt jotain?

    • Suzukitalousihme

      Sviftillä olen ajanut 120 000km ei ole huollon merkkivalot syttyneet eikä muuta tehty kuin suodattimet ja öjyt vaihdettu..tosin nyt jarrupalojen vaihto alkaa lähestymään ekaa kertaa.

      Ei merkkihuollossa olen öljyt vaihdattanut, autolla oli ajettu 35tkm kun ensimmäisen kerran sanottiin ko huollossa että, jarrupalat ovat kuluneet "kannattaa vaihtaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe