Tässä on 7500 W generaattori, jossa näyttää olevan kaksi tavallista 16 A pistorasiaa, ja sitten yksi 32 A yksivaihepistorasia. Siitä kyllä saisi aika jytyä virtaa, mutta löytyykö keltään mitään tuohon sopivaa liitettävää. Useinhan tuon teholuokan vehkeet ovat kolmivaiheisia, mutta tämä on yksivaihelaite.
https://www.tuontitukku.fi/tuote/aggregaatti-7500w-ducar-230v-tehokas-generaattori-sahkostartilla/6438014182827/
Erikoinen aggregaatti
14
5593
Vastaukset
- varavoimaa
Varmaan soiva peli, jolla saa käynnistymään isonkin kompuran tai muun vastaavan pelin. 32 A tökkelistä sitten syöttää varavoimaa vaikka koko mökkiin, kunhan hoitelee pois kolmivaihesähköä vaativat kulutukset.
- jyst_näin
Ne kolmivaihekoneet jää muutenkin pois pelistä. Kiukaat, varaajat ja muut nollaa kaipaamattomat kikostimet jää toimettomiksi kun kytket vaiheet yhteen nollaa vasten. Jos tietää mitä tekee.
Kunnon kuormakytkin ja ammattiseppä värkkää toimivan laitteiston.- sähgäri
Kyllä kaikki kiukaat käyttää nollaa, ja useat varaajatkin. Ainoastaan kolmivaihemoottorit jää luonnostaan virrattomiksi vaikka niille ei mitään teekään.
- ihantavallinen230v.kone
Siis mitä ihmettä tuossa nyt on?? Teknisissä tiedoissahan sanotaan ihan selvästi, että agregaatti on 230v. ja siinä on 2 schuko pistorasiaa 1 caravan pistorasia, Jos caravan pistorasia ei ole tuttu, niin voinen kertoa, että se on 1-vaiheinen ja näyttää tältä: https://www.puuilo.fi/Caravan-pistoke-uros-Garo
- ihantavallinen230v.kone
...jatkoa vielä. Tuo caravan pistoke on tosi hyvä tuollaisessa agregaatissa, jos sitä käyttää varavoimana vanhassa kiinteistössä, jossa on 1-vaiheinen sähköistys, kun vanhoissa sähkäasennuksissa on monasti maadoitus otettu pistorasioihin 0-johtimesta ilma erillistä maadoitusta. Caravan pistokkeella ei mene maadoitukset sekaisin ja sehän siinä on ideakin.
- sähgäri
Luulitko että se on 16 Ampeerinen?
https://www.schneider-electric.fi/fi/product/PKF32F423/voimapistorasia-32a-2p pe-ip44-vino-230v/ - ihantavallinen230v.kone
sähgäri kirjoitti:
Luulitko että se on 16 Ampeerinen?
https://www.schneider-electric.fi/fi/product/PKF32F423/voimapistorasia-32a-2p pe-ip44-vino-230v/Näyttää ihan samalta, eli vain on kolmella puikolla. Pistokkeen malli on kuitenkin tämä. Eli ei missään mainita ko. agregaatin teidoissa, että olisi 3-vaiheinen pistoke, koska voltit 230.
- tavallinen_32A_kone
ihantavallinen230v.kone kirjoitti:
Näyttää ihan samalta, eli vain on kolmella puikolla. Pistokkeen malli on kuitenkin tämä. Eli ei missään mainita ko. agregaatin teidoissa, että olisi 3-vaiheinen pistoke, koska voltit 230.
Mistä sinä sen 3-vaiheisen keksit, kun se on 32 A yksivaiheinen pistorasia. Koko kone on yksivaiheinen niin kuin on sanottu.
- tosierikoinen
eihän tossa mitään 32 Ampeerista mainita missään ?
Tossa isommassa "caravaanari"-pistokkeessakin mainitaan AC 230V eikä mitään 360 Volttia (3-vaihe)
2 kpl 16A shukoa (2 x 3600w = 7 200w) joten jaksaa just kahta 16A pistorasiaa syöttää samaan aikaan.- tosierikoinen
oho...olit kirjottanutkin
"Useinhan tuon teholuokan vehkeet ovat kolmivaiheisia, mutta tämä on yksivaihelaite."
siis ei kait pitäisi alkaa kommentoimaan perjantaina tähän aikaan mitään, kun tulee pelkkää paskaa suusta =P - ei_tartte_arvailla
Kun jaksaa googlailla, löytyy tuosta aggregaatista kosolti tietoa sen pistorasioista ja ampeerieista.
Siinä on kaksi 16 A pistorasiaa ja niillä molemmilla 16 A ylivirtasuojat. Sitten on yksi 32 A pistorasia joka on pelkästään pääylivirtasuojan suojaamana. - Anonyymi
" AC 230V eikä mitään 360 Volttia (3-vaihe)"
Mielenkiintoinen pääjännite sinulla. Ennen se oli 380V ja viimeaikoina 400V, mutta nähtävästi uusimman Suomi24-standardin mukainen pääjännite on 360V.
- Anonyymi
Toimiikohan sillä 3kw painepesuri???
- Anonyymi
Melko varmasti kun siinä on tehoa yli kaksinkertaisesti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830