Liian pienet koirat kiellettävä

567u56

Koirat polveutuu sudesta eikä luonnossa ole pieniä susia. Iso koira pitää pientä koiraa jäniksenä tai rottana joka pitää tappaa.

9

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 677775

      Sudet elää laumassa jossa jokaisella on oma paikkansa. Koirilla on sama asenne. Pieni koira on niille käsittämätön asia.

      • oppiaikäkaikkiompi

        Ilmeisesti oot vaan tietämätön,ja siksi kirjoituksesi on pelkkää valhetta.Ehkä aikuistuessasi, tiedät jo enemmän.
        Mulla on koiria 3kg-85kg,ja kokemusta omista ja muidenkin koirista 40vuoden verran.Lapsuuden,alle 15v kokemuksia en laske,koiria on ollut meillä aina.


    • Tuusulalainen

      Höpö höpö. Minulla on jättiläisrotua koirat, eikä yksikään ole vihainen pikkukoirille, ainoastaan ihmettelevät niitä lähinnä huvittuneina

      • 67uj56r

        Riippuu tietenkin koiran rodusta eli mihin käyttöön sitä on jalostettu. Joka tapauksessa iso koira voi tappaa pienen koiran .

        Pieni koira ei voi tappaa isoa koiraa vaikka sattuisi olemaankin vihainen.


    • 86ik7iky

      Pienen koiran omistaja ottaa ison riskin että vastaan saattaa tulla vihainen iso koira. Siinä voi omistajallekin käydä huonosti.

      • agretveks

        vihaiset koirat joutaa loperukseen,ovat riski yhteiskunnassa.omistajan on hallittava koiransa,tai luovuttava siitä.kannattaa ilmoittaa virkavallalle,ja eläinsuojeluun jos agressiivinen koira terrorisoi naapurustossa.


      • Minulla on pieni 10-12 kg painava koira. Se leikkii samalla lailla isojen kuin pientenkin kanssa. Isommista se tykkää enemmän. Ehkä niissä on enemmän haastetta ja niiden kaulaa vasten voi hetken levähtää kun voimat hiipuu. Koirat jotka eivät halua leikkiä eivät ota kontaktia enkä tietty itsekään anna omani säntäillä. Mutta kyllä on niin että vaikka vastaan tallustaisi elefantti ja ehdottaisi koiralleni leikkiä, se sopisi sille mainniosti. Sehän ei ota huomioon sitä mitä voi sattua ison ja pienen kohdatessa. Se jää täysin omistajan varaan ja tähänastiset leikkikaverit sekä niiden omistajat ymmärtävät tämän. Silloin on kaikki ok.

        Ison vihaisen koiran tullessa vastaan se oletettavasti on hihnan päässä eli ei silloinkaan tapahdu mitään jos iso koira on omistajansa hallinnassa.


    • 67iu6yt

      Parin kilon painoisen koiran ulkoiluttaminen narun päässä näyttää vaaralliselta kun vastaan tulee 30 kiloisia ja isompiakin koiria joiden luonteesta ei tiedä mitään.

      Yksi puraisu riittää ja omistajankin henki on vaarassa.

      • hhkkhvnbnn

        Mitä höpiset.Jos 30kiloinen piski ei ole omistajan hallinnassa,ja on selkeästi vaaraksi muille siitä kannattaa tehdä ilmoitus.Omistajan on hillittävä koiransa,tai luovuttava siitä jos ei kykene.
        Jos koira puree ihmistä,sitä kannattaa vaatia lopetettavaksi.Jos vierasta koiraa,kaikki aiheutuneet kulut tulee agren hyökkääjän omistajan maksettavaksi.Koiria otetaan pois huonoista käsistä,ja se on ihan oikein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1851
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      223
      1606
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      300
      1096
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      899
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      855
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      794
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      50
      747
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      30
      646
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      643
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      602
    Aihe