Alaskanmalamuutti kerrostaloasuntoon?

joutsiki

Eli olen muuttamassa omaan asuntoon ensi keväänä, kun lähden opiskelemaan. Haluaisin hankkia oman koiran, eikä sen hoidossa tai muussa tulisi ongelmaa koska olen omistanut kotonani aina koiria. Olen kuitenkin rakastunut täysin rotuun nimeltä alaskanmalamuutti. Tiedän että rotu on iso ja se ulvoo paljon. Uskon sen kuitenkin elävän ihan hyvin kanssani kerrostaloasunnossa, kun en ihan yksiötä hanki. Pystyisin lenkittämään häntä useita kertoja päivässä, joten en itse näe ongelmaa sen koon tai liikunnan kannalta. Onko välttämätöntä omakotitalo ja takapiha jossa koira saa olla vapaana, eikö tärkeintä ole ajanvietto koiran kanssa ja se, että rakastaisin häntä ja olisin vastuullinen? Monille ihanteellinen ympäristö tälläiselle koiralle näyttää juurikin aidatulta takapihalta, jossa koira saa olla vapaana. Monesti tälläisessä tilanteessa omistajat eivät edes lenkitä koiraansa kunnolla, koska ajatellaan että se voi tehdä tarpeensa takapihalle. Väitän, että lenkkeilyttäisin ja viettäisin sen kanssa enemmän aikaa, kun monet edeltämainitsemaani keinoa käyttävät perheet.
Tiedän, että se särähtää korvaan, että niinkin mahdollisesti isoksi kasvava koira asuisi kerrostalossa. Enemmän minua kuitenkin huolettaa se, että alaskanmalamuutit ulvovat. Luuletteko, että se alkaisi ulvoa sillä välin, kun en ole kotona niin, että naapurit häiriintyisivät? Ja mietitte varmaan, miksen kysy asiaa asiantuntijoilta. Olen yrittänyt etsiä tietoa alaskanamalamuuteista, mutten ole vielä uskaltanut ottaa yhteyttä oikeaan kasvattajaan. Kokeilen nyt vain saisinko vastauksia tai mielipiteitä täältä. Näyttäisinkö tyhmältä jos edes kysyisin joltain kasvattajalta asiasta? Onko alaskanmalamuutti kerrostalossa ihan mahdottomuus? Antaisikohan kukaan kasvattaja pentujaan siihen elinympäristöön, koska se vain kuulostaa pahalta.

2

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenkäsvaan

      Jotakuinkinkin, ajattele vähänn koiraakin. Kerrostaloissa on KUUMA, ja alaskamalamutti on arktinen koira joka tykkää viileästä, sikse seillä ok- talon pihalla on. Mites jos muuttaisit rivariin? saisit koira takapihalle. ta harkitse jotain pienempää esim kaks shihua tai pikku terriereiä joilla olisi seuraa toisistaa ja ohuella karvalla viihtysivät hyvin sisätiloissa, tai jos haluat ison koiran niin dalmatialainen, tanskangoggi, rotikka, rhodesiankoira , onhan noita lyhytturkkisiakin

    • mieti-

      Ei alaskanmalamuuttia sisätiloihin. Se on ehdottomasti ulkokoira. Edellinen vastaus oli hyvä. Siitä ulvomisesta: naapuri asuu omakotitalossa puolen kilsan päässä ja sillä on pihalla pari malamuuttia. Kuuluu meille asti metsän toiselta puolelta. On sitten entinen kämppä, kun sinne sellasen viet ulvomaan. Se ääni on kuin sudella, eli kyllä kuuluu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2917
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1206
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1097
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe