Turha pysähtely kiellettyä. Jos siellä vaikka ihminen kävelee ilman lupia, jarrutanko vai ajanko yli?
Miten moottoritiellä?
tämäontärkeä
4120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hidastat ja ajat ohi tai sivuutat tämän jalankulkijan. Ei tarvitse pysähtyä. Soitto 112:een niin virkavalta hakee hortoilijan pois.
Kyllä mä olen aina pysähtynyt ja pitänyt tunnin tauon, usein sen jälkeen kävelijä on mennyt menojaan
Minä yleensä pysähdyn ja tarjoan kyydin. Ei se ole turhaa pysähtelyä. Siinähän voi olla ihmisellä vaikka millainen hätä.
Kerran kyseinen jalankulkija osoittautui kovin hädissään olevaksi ulkomaalaismieheksi, jonka veli oli päätynyt sairaalaan Helsinkiin ja auto hajonnut moottoritielle matkalla. Tarvitsi taksirahaa ja tarjosi kultakoruja kädestään korvaukseksi. Jostain syystä englanti ei sitten riittänytkään jatkamaan keskustelua kun kieltäydyin kohteliaasti ja tarjosin kyytiä sairaalaan asti ihan ilmaiseksi. Jännää.
Pari kertaa kyseessä on ollut polttoaineen loppuminen ja henkilö on saanut kyydin seuraavalle huoltoasemalle. Toivottavasti sai takaisinkin.
Hengenvaarassa ei ole kukaan ollut, ellei sitten liikenteestä johtuen. Mutta sekin saattaa vastaan vielä tulla.
Noin meitä suomalaisia kusetetaan, taksirahaa tai ruokarahaa mutta jos tarjoudut ostamaan aterian, niin pyytäjän nälkä häviää.