Optimaalinen suurennos on 8 = 56/8=7 mm?
95mm/70suurennos=1,35 eli mustia leippoja vilkkuu laidoilla koko ajan kun tähtiä tiirailee?
Zeiss Victory Harpia 95mm 23-70 zoom
5
888
Vastaukset
- Nikon_kamera
Puhut nyt ulostulopupillin koosta mitä ilmeisimmin.
Suurin ulostulopupilli on tietysti pienimmällä suurennoksella ja sitten se pienenee kun okulaarin zoomia ruuvataan suuremmalle. Tai tuossa Zeississa optiikkaa zoomataan pitemmäksi, eri konstruktio kuin muissa.
Ulostulopupillin ei tarvitse olla sen suurempi kuin sen hetkinen silmä iiriksen koko ollakseen "optimaalinen". Millä suurennoksella taas kuva on muuten laadultaan "optimaalinen" emme tiedä, todennäköisesti jossain suurennoksen ekalla puoliskolla.
Itselläni on Swarovskin ATX 95mm optiikalla ja 30-70x zoom-okulaarilla varustettu maakaukoputki, ja totta mooses sillä katsominen on suurimmalla suurennoksella aika tarkkaa puuhaa ulostulopupillin pienuuden takia, mutta toisaalta kun sillä katsellaan aina jalustalta, ei homma ole niin hankalaa kuin pelkästään kiikaria käyttäneestä saattaisi tuntua. Siis pelko pois ja rahaa tiskiin! Myös tuhtiin jalustaan.
Onko jossain ehditty vertailla uutta Zeissia ja Swarovskia kuvan laadultaan? Minä en löytänyt.- Kuukaluonto
Tuota pupilli juttua taisin tarkoittaa kun en niin niistä tiedä oikeita nimiä.
Pika katselin juuri tuota omistamaasi swarowskia ja se jätti muut heti välittömästi varjoonsa. On varmasti hyvä. Mutta myös olen etsiskellyt tuota vertailua kysymääni zeissiin. Joka tapauksessa arvaukseni on että kumman vaan hankkii on joka tapauksessa hyvän putken omistaja . Kun ei ole kumpaakaan vielä niin pitää odotella testiä kuitenkin ja veronpalautus apua.
Mikä jalusta on varmuudella hyvä kummalle putkelle tahansa? Myös nopeampiin liikkeisiin. - kuujaluonto
Kuukaluonto kirjoitti:
Tuota pupilli juttua taisin tarkoittaa kun en niin niistä tiedä oikeita nimiä.
Pika katselin juuri tuota omistamaasi swarowskia ja se jätti muut heti välittömästi varjoonsa. On varmasti hyvä. Mutta myös olen etsiskellyt tuota vertailua kysymääni zeissiin. Joka tapauksessa arvaukseni on että kumman vaan hankkii on joka tapauksessa hyvän putken omistaja . Kun ei ole kumpaakaan vielä niin pitää odotella testiä kuitenkin ja veronpalautus apua.
Mikä jalusta on varmuudella hyvä kummalle putkelle tahansa? Myös nopeampiin liikkeisiin.Tarkennus elikkä maisemia tuli tuolla Swarovskin ATX 95mm oikeasti katteltua kilometrien päähän ja se oli kyllä reunoja myöden tarkkaa. Hieman semmoinen tunne ettei parempaa helpolla tulekkaan. Aika kirkasta vielä oli testi hetki.
- Anonyymi
Zeiss Harpia 95 mm lyö ostria swarovskit mennen tullen. Zeissia sen olla pitää, nääs
- Anonyymi
Taisi tulla asiantuntijan kommentti ihmiseltä joka ei ole kumpaakaan putkea koskaan nähnytkään saati läpi tirkistellyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras921485Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva199940- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2787Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29750- 7714
- 60693