moi
kattellu kyllä nettiautoo ym mutta vastaavia ei oikein löydy eli mitäs sanotte tämmösen arvoksi noin suunnilleen? autossa on kahdet renkaat, huollettu erittäin säännöllisesti, ei ruostetta eikä vikoja. kulkee suoraan ja tehot tallella.
ollut samalla omistajalla uudesta saakka, ajettu paljon matka-ajoa.
pohjaakin joskus massattu.
ns huippusiisti ilman että nokka kasvaa pinokkion mittoihin
onko 1500 e liikaa?
900 C vm 88 ajettu noin 270 tkm
6
266
Vastaukset
- RMB54
Olin Saabilla töissä kun nämä oli uusia. 1988 oli ensimmäinen S 900 integroidulla puskurilla. Auto oli/on kestävä. Palloniveliä kylläkin meni, mutta ovatkin kulutustavaraa. Vaihteisto oli yksi pieni ongelma, mutta jos vaihtaa moitteettomasti, niin ok. H-moottori kyllä kestää.
Turvallinen ja lämmin auto. - Oskuvanhempi
Ajelen itse juuri tuollaisella. VM - 99 Mittarissa 270000 km. En kyllä luopuisi 1500 eurolla. Kävin viikolla katsastuksessa. Mies kehui niin että alkoi oikein nolottaa. Eli matka jatkuu.
- RMB54
1993 oli viimeinen vanha koppainen 900. 1994 GM kasasi saab 900 opelin alustalle. Sisätilat jäivät vähän pienemmiksi. Muuten auto on aivan ok. 1998 auto muuttui 9.3 mallimerkiksi.
- gjghgghh
mulla samanlainen mutta mittarissa 160tkm tosi hyvä en möisi tolla rahalla
- Turvallistakyyditystä
Totanoinaa, 30 vuotta vanha Saab, ja muka turvallinen? Autoliiton sivuilta voi muunmuassa käydä katsomassa törmäystestejä mainitusta ruumisarkusta. Ai niin, mut onhan se Saab; sen on PAKKO olla turvallinen! Siis on han se Saab, se turvallinen...
- JärkiKäteen
Totanoinaa, henkilöautoissa kuolee Suomessa noin 120 henkeä vuodessa.
Kun tuo suhteutetaan sellaisiin kuolinsyihin, mihin voi itse vaikuttaa, 120 kuolemantapausta on aika vähän. Kun vielä huomioidaan, että noista 120 kuolemantapauksesta suuri osa ei johdu itse autosta, vaan kuljettajan tekemistä "huonoista valinnoista", on vanhan auton "turvattomuus" merkityksetöntä.
Joten, jos 30 vuotta vanha saab on siis turvaton, niin mitä sitten? On muita paljon oleellisempia asioita, millä pystyy vaikuttamaan elämänsä pituuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896062KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3395387Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222717Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512625Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852871912Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051707- 1141591
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181553seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351423