Vakuutus kerrostalossa ylänaapurille

Meidän taloudessa olemme kokeneet sellaisen tilanteen, että ylänaapuri aiheutti melko vaikean vesivahingon omassa asunnossaan. Vesi tuli meidän asuntoon ja aiheutti taloyhtiön vastuulla olevien rakenteiden uusimisen lisäksi meille haittana 3 kk kuivausrumban ja n. 3000 € kalusteiden ennallistamiskulun. Ylänaapurilla ei ollut kotivakuutusta ja hän oli varaton myös asunnon pakkomyynnin jälkeen, joten emme ikinä saaneet mitään korvausta näistä, vaikka olimme tietysti täysin syyttömiä.

Tässä skenaariossa oli siis nämä ongelmat suurimpia: 1) ylänaapurilla ei ollut kotivakuutusta, 2) ylänaapuri oli varaton.

Sain nyt selville, että ei ole olemassa mitään vakuutusta, joka olisi korvannut tai voisi jatkossa korvata saman tilanteen. Meillä on nyt uusi ylänaapuri, mutta jälleen valitettavasti epämääräinen sellainen, joten sama riski on taas aidosti olemassa. En saa siis edes rahalla ostettua vakuutusta ylänaapurin vuotojen varalle enkä voi myöskään edes rahalla ostaa mitään suojaa ylänaapurin vesitulvien varalta. En usko, että meidän puolelta on katto- ja kotelorakenteita mitenkään mahdollista vesitiivistää niin, että vuotoa ei voisi sieltä tulla.

Ylänaapuri voi siis potentiaalisesti hyvinkin aiheuttaa meille sekä asumishaitan että mittavat kulut ilman, että voin tehdä yhtään mitään asialle.

Mielestäni tässä on epäkohta. Siksi minulle tulee mieleen kaksi asiaa tähän liittyen: Voinko jostain saada selville onko naapurillani kotivakuutusta voimassa vai ei kysymättä häneltä itseltään? Ja jos kysyisinkin ja hän kertoisi ettei ole, niin onko laillista ja mahdollista, että minä ostan hänelle kotivakuutuksen?

Jos en voi ostaa naapurille kotivakuutusta, niin silloinhan on järjetön tilanne, että en saa tarvitsemaani vakuutussuojaa edes rahalla.

5

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gyggrggv

      Toisen omaisuutta ei voi vakuuttaa, et voi ottaa naapurille vakuutusta.

    • Toimeentulotuki maksaa kotivakuutuksen, joten "sosiaaliasukkaalle" kannattaa antaa vinkki ilmaisesta vakuutuksesta.

    • EveliinaLT

      Harmi kuulla tapahtuneesta, todella ikävä tilanne!

      Valitettavasti et pysty selvittämään nykyisen asiakkaan kotivakuutuksen olemassaoloa kysymättä häneltä, sillä vakuutusyhtiöt eivät luovuta toiseen henkilöön liittyviä vakuutustietoja kolmannelle osapuolelle. Mitä tulee vakuutuksen ostamiseen yläkerran naapurille, niin hänen pitäisi itse olla vakuutuksenottajana, mutta pystyisit toimimaan tietenkin laskun maksajana.

      Suosittelisin kuitenkin teitä olemaan vielä yhteydessä oman vakuutusyhtiönne korvausneuvojiin ja selvittämään, että kuinka laaja turva kotivakuutuksessanne on. Olisiko mahdollista, että saisitte kotivakuutukseen sisältyvästä irtaimistovakuutuksesta korvaukset vesivahingossa kärsineistä huonekaluista?

      / Eveliina, LähiTapiola

      • Kiitos, tähän ketjuun tuli hyviä vastauksia. Vastaan näin vuoden myöhässä tähän viestiin, että kyllä me selvitimme aivan perinpohjin (kymmeniä tai satoja tunteja meni aikaa) voiko meidän vakuutukset (ja muutkaan jatkossa hankittavat vakuutukset) korvata tällaista tapausta. Vastaus oli kaiken väännön jälkeen se, että mikäli vuodon lähde on naapurin oikeaoppisesti suojaamatta jätetty poistoputki, niin mihin tahansa vesi sieltä meneekään, niin ainoastaan ko. naapurin vakuutus voi korvata sen veden aiheuttamia mitä tahansa vahinkoja, ei mikään muu vakuutus. (Jos joku lukee tätä ja joutuu tuommoiseen tilanteeseen, niin toki suosittelen, että yrittäkää silti tarvittaessa saada korvaukset, vaikka minä sainkin tällaiset vastaukset.)


    • Voit.maksaa

      >> Ja jos kysyisinkin ja hän kertoisi ettei ole, niin onko laillista ja mahdollista, että minä ostan hänelle kotivakuutuksen? >>

      On täysin mahdollista maksaa toisen henkilön elantokustannuksia. Voit antaa naapurillesi rahaa ja sanoa: "maksa tällä kotivakuutus". Parempi tapa on sopia, että naapuri ottaa sen kotarin ja tuo sinulle vakuutusyhtiön laskun, jonka maksat. Mikään ei estä tällaista toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe