Totuus islamista

Mitäislamon

Muslimi sanoi: ’Allahin lähettiläs, aioin teurastaa lampaan ja sitten olin pahoillani sen puolesta.’ (Tai ’pahoillani lampaan puolesta, jonka aioin teurastaa’.) Profeetta Muhammad (rauha hänelle) sanoi kahdesti:
’Koska osoitit armoa lampaalle, Allah osoittaa armoa sinulle.’
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 20, Hadith 373, autenttinen)

14

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Al.Tabar

      Al-Mufradin jutut ovat puuta heinää. Ei ole autenttinen hadith.

      • Onko sinulla pitkäkin koulutus hadithien autenttisuuden arvioimiseen? Onko se syvällisempi ja perinpohjaisempi kuin niiden, jotka ovat aikanaan arvioineet tämän sahihiksi?

        (Muslimin pitää lähtökohtaisesti olettaa muista hyvää, joten en heti alkuun heitä sitä vaihtoehtoa, että puhuisit lämpimiksesi...)


      • Jumalanviisaussuuri

        "arvioineet tämän sahihiksi?"

        Täsmennän että sahih = autenttinen, oikea, aito

        Eli joo aito tosi perimätieto on Profeetaltamme Muhammadilta (saws), profeettojen sinetiltä


    • Anonyymi

      Tämä on se Allahin armo, mitä Allah osoittaa kaikille, jotka on halukas ottamaan vastaan sen armon.

    • Anonyymi

      Allahin armosta Paratiisi

    • Anonyymi

      Päivän Sana
      09.05.25

      Ennen kuin ryhdytte taisteluun, papin on astuttava esiin puhumaan sotajoukolle. Hänen tulee sanoa sotilaille: ”Kuulkaa, Israelin miehet! Te käytte nyt taisteluun vihollisianne vastaan. Älkää menettäkö rohkeuttanne, älkää pelätkö, älkää hätääntykö älkääkä kauhistuko heitä. Herra, teidän Jumalanne, on teidän kanssanne. Hän sotii teidän rinnallanne vihollisianne vastaan ja auttaa teidät voittoon.” 5 Moos. 20:2–4

      Omaan voimaan ei sovi liikaa luottaa, mutta Jeesuksen voimaan kyllä. Tärkeää on se, että uskovat elävät uskoaan todeksi yhdessä, toinen toistaan tukien ja rohkaisten. Kaikki joudumme ajoittain koviin paikkoihin ja pelottaviin tilanteisiin. Silloin vierellä kulkevien tuki on välttämätön. Tarvitsemme myös niitä paimenia, jotka astuvat esiin, avaavat suunsa ja rohkaisevat Jumalan sanalla luottamaan Herraan.

    • Anonyymi

      Päivän sana
      Tiistai 13.5.2025

      Vaikka vuoret järkkyisivät ja kukkulat horjuisivat, minun rakkauteni sinuun ei järky eikä minun rauhanliittoni horju, sanoo Herra, sinun armahtajasi.

      Jes. 54:10

    • Anonyymi

      Allun toimet ovat mitä ovat kuin näitten teotkin hämäyksin

      Kaikki tämä löytyy täältä netistä, pikkusen hakusanoin hakemalla

    • Anonyymi

      Päivän Sana
      14.05.25

      Älkää pitäkö itseänne muita parempina, vaan asettukaa vähäosaisten rinnalle. Älkää olko omasta mielestänne viisaita. Room. 12:16

      Vähäosaisuutta on monenlaista. Voi olla maallisella mittapuulla rikas ja hyvinvoiva, mutta hengellisesti köyhä. Nekin, jotka ovat hengellisesti rikkaita, jotka elävät uskossa Jeesukseen, voivat arvioida toisiaan varsin inhimillisillä mitta-asteikoilla. Suurimpia hämmästyksen aiheita taivaassa tulee olemaan se, kun nä- emme ihmisten teot ja merkityksen Jumalan mitoilla mitattuna. Silloin ensimmäiset tulevat viimeisiksi ja viimeiset korotetaan kunniaan, joka heille kuuluu. Maan hiljaiset tuodaan esille, ja Jumala kutsuu heitä ensimmäisille istuimille. Se, joka näyttää olleen maailmassa suuri, jää istumaan ovenvieruspaikalle. Jumala mittaa täysin toisin. Hän mittaa uskon uskollisuuden ja luottamuksen mittareilla. Niissä me emme kykene koskaan arvioimaan toisiamme oikein.

      Kaikkeus ja Ikuisuus aina oleva

      ( Hän mittaa uskon uskollisuuden ja luottamuksen mittareilla. Niissä me emme kykene koskaan arvioimaan toisiamme oikein.)

      • Anonyymi

        2025
        Ke, 14 Toukokuu
        Herran palvelija ei saa riidellä, vaan hänen on oltava ystävällinen kaikille ja kärsivällinen vastoinkäymisissä.
        2. Tim. 2:22-26

        MUTTA JA MUTTA KYLLÄ HYÖKÄY PITÄÄ TORJUA MITÄ ISLAM KÄYTTÄÄ

        MUUTENHAN ELÄMÄMME HELVETÖITYISI

        EIKÄ SE OLE JUMALAN TAHTO

        Siitä puntaroikaas miten on toimitava elämän oikeuudessa ( vaihtoehtoja on vähän )


    • Anonyymi

      Tuossa on koko elämän ikuisuuden kiteytymä ainaisuuden olemus

      To, 15 Toukokuu
      Minä tiedän, että lunastajani elää.
      Job 19:23-27

    • Anonyymi

      VALKOINEN AURINKO
      https://www.youtube.com/watch?v=f5CESJP1nhE&pp=ygURVkFMS09JTkVOIEFVUklOS08=

      Elämä on yhteyttä ja täyttä määrättömyyttä, jossa yksilö on yksilö

      Päivän Sana
      19.05.25

      Laki tuli maailmaan sitä varten, että rikkomus tulisi suuremmaksi. Mutta missä synti on tullut suureksi, siellä on armo tullut ylenpalttiseksi. Room. 5:20

      Ovatko sinun syntisi kasvaneet suuriksi? Vaikka kuinka yrität, et tule paremmaksi? Ennen luulit selättäväsi syntisi ja parantavasi elämäsi. Olethan nähnyt: mitä kypsempi kristitty, sitä paremmin hän pysyy erossa synnistä. Näin ajattelit ja olet pettynyt itseesi yhä uudelleen. Jumalaan kyllä voi luottaa, mutta tuota vihollista oman takin sisällä on mahdoton kaataa. Uskon leposi on kadonnut, ja luottamuksesi armoonkin alkaa jo horjua. Jos tunnet näin, olet saanut oikean Pyhän Hengen antaman näkökyvyn. Kukaan muu kuin kristitty ei näin näe syntejään eikä kukaan muu kuin Jumalaan turvaava ahdistu kristillisyytensä surkeudesta. Muista kuitenkin oleellisin: jos syntisi on tullut suureksi, on Jumalan armo Kristuksessa sinua kohtaan paljon suurempaa, ylenpalttista. Se kantaa sinut taivaaseen.

      • Anonyymi

        Tyttären Valssi
        https://www.youtube.com/watch?v=MklCv4NKDMU

        Kaiken on JÄRKEVÄ YLLÄPITÄJÄNÄ


      • Anonyymi

        Kiitos! Tästä oikea-aikaisesta lohdusta. Aivan varma ei voi olla siitä että maailma on kokonaan vailla omaatuntoa. Mutta usein se siltä näyttää esim. II maailmansodan tapahtumien valossa.

        Joka tapauksessa maailmassa on taitavia näyttelijöitä ja onpa perustettu aikoinaan koulukin jossa opetetaan valehtelua siinä taidollisiksi asti saattaen. Tekopyhyys on Jeesuksen mukaan erittäin vaarallinen fariseusten hapate jossa saattaa olla mukana jopa demonien palvontaa.

        Mistä muusta kuin omantunnon katumuksesta tunnemme aidon kristityn ja Jumalisuuden????


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      112
      5467
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2997
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2844
    4. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      143
      2098
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      26
      1982
    6. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1936
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      176
      1848
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      116
      1667
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      98
      1648
    10. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      283
      1560
    Aihe