Onko ihan tavallisten asentajan käsineiden tms. eristyskyky riittävä normaaleihin max 400v sähkötöihin?
Siis ei olisi tarkoitus tarkoituksella kosketella jännitteisiä osia mutta vain varmistuksena, että jos vahinko sattuu esim. joku jännitteinen johdin karkaa otteesta ja osuu käteen tms. niin riittääkö ihan tavalliset hanskat siihen? Punaiset sähköhanskat vaikuttaa olevan turhan kalliita paria keskusmuutosta varten.
Varmuushanskat sähkötöihin
25
5424
Vastaukset
- eikumirukkasetriitä
Keskushommissa ei se sähköisku ole useinkaan se suurin vaara.
- mitä_seuraavaksi
Nerokas aloitus ja huippumääritelmä "Varmuushanskat" :-D
- RectumTsek
Lieneekö sukua kortsuille, eli ohuet kumihanskat?
Ne ei riitä kyllä sähköhommiin, mutta prostatan tsekkaamiseen kyllä.
- Luvanomistaja
Aloittajan syytä lukea mitä "jännitetyöstä" sanotaan sähköjulkaisuissa!
- Sähköinsinööri
Minä panen Sulttaanin joka sormeen ennenkuin alan asennella oikosulukuja.
- mamu17
Jos muistan oikein, niin kosketussuojaamattomasta jännitteellisestä kohteesta, tavallisen sähkärin minimietäisyys noin kyrpän mitta.
Tätä lähempänä on jännitteellinen työ, ja siihen tarvitaan erikoiskoulutukset ja luvat. Toivattavasti se koulutus opettaa myös mistä saadaan "varmuushanskat".- eikatkaistaturhaan
Kyllä ne ihan "tavalliset sähkärit" tekee jännitteisissä keskuksissa yhtä sun toista rassausta ja esim. pistorasian, valokatkaisimen ym. vaihtoa jännitteet päällä jne erityisesti isoissa kohteissa missä ei sähköä voi katkaista ilman suuria vaikeuksia.
- tavallinen.sähkäri
Sähkö päällä ne työt usein tehdään, monestakin syystä. Joskus saattaa tulla sormille, mutta ei se niin vaarallista ole, vaikka ehkä ilkeältä tuntuu. Mutta pian siihenkin tottuu.
- Helpompaa
tavallinen.sähkäri kirjoitti:
Sähkö päällä ne työt usein tehdään, monestakin syystä. Joskus saattaa tulla sormille, mutta ei se niin vaarallista ole, vaikka ehkä ilkeältä tuntuu. Mutta pian siihenkin tottuu.
Aivan, esim. loisteputkien suuri ryhmä vaihto on vähän pakko tehdä jännitteisenä koska olisi turhauttavaa homman jälkeen paikkailla yksittäisiä syttymättömiä putkia ja kuristin vikoja...
- peruskauraa
Helpompaa kirjoitti:
Aivan, esim. loisteputkien suuri ryhmä vaihto on vähän pakko tehdä jännitteisenä koska olisi turhauttavaa homman jälkeen paikkailla yksittäisiä syttymättömiä putkia ja kuristin vikoja...
Lampunvaihtoa ei katsota sähkötyöksi.
- MikäSitten
peruskauraa kirjoitti:
Lampunvaihtoa ei katsota sähkötyöksi.
Meillä sitä kutsuttiin valaisin huolloksi, eli 50 loistevalaisimen putkien ryhmä vaihto kattoi vialliset ja rikkinäiset valaisimet kaikkineen ja silloin se on sähkötyötä...
- OikeatTermit
peruskauraa kirjoitti:
Lampunvaihtoa ei katsota sähkötyöksi.
Lamppu? kyllä nyt puhutaan loisteputkista, lamppu hahahaa
- perusasiaa
OikeatTermit kirjoitti:
Lamppu? kyllä nyt puhutaan loisteputkista, lamppu hahahaa
Lamppu on se sellainen mikä laitetaan valaisimeen, niin sitten siitä saa tulemaan valoa.
- vitun.varmuus.vanttuut
Voi sun saatana !
Jos sä varmuusvälineitä vailla olet, vedät kortonkeja joka sormeen joita sulla tuntuu olevan kuin nippu kyrpiä, ja lopuksi vielä yhden päähän. Ja sitten soitat OIKEAN sähkömiehen paikalle.
Voi perkele, kaikkea sitä kuulee . . . . . VARMUUSHANSKAT ? ? !!- FingerCots
Sormiin on saatavilla speciaali näppisuojia
https://www.lovehoney.eu/product.cfm?p=35220
Näillä pysyy tuntuma töihin kunnossa.
- ei.taida.olla.totta
Kaveri sanoi että sähkötyöt on luvanvaraisia.
- kxkzkzldld
juu niin mutta kai sitä ihan vähän voi tehdä itsekin? jos on varovainen ja käyttää varmuushanskoja.
- Nuukaerkki
Monesti olen sanonut kotona sähkömiehelle, että otanko sähköt pois päältä, sähkömies sanoo että ei sun tarvitse ottaa sähköjä pois päältä, onko se jokin ammattiylpeys, kun itse seison pääkatkaimen vieressä ja sähköjen pois otto ei sovi .
- sähkö_päällä
Kuka sitä nyt pimeässä sähkötöitä tekisi. Pääkatkaisimen käyttö nyt on sen verran raju toimenpide ettei kukaan asiansa osaava sähkömies sitä tee ellei ole aivan pakko.
- Anonyymi
Jos valaisimien kanssa jotain häärää niin ei sillon tarvi ottaa sähköjä/sulakkeita pois, säästää aikaa ja rahaa kun ei tarvi kaapista ettiä oikeeta nallia.
- Varmuussähkäri
Mä käytin varmuus meisseliä ja varmuus pihtejä ja vielä kumisaappaat jalassa kun vaihdoin rintamamiestalon lyijyjohdot mmj- kaapeliin.
- Urakoija
Näppylähanskat riittävät hyvin 400V asti. 400 kV vaatii ne varmuushanskat. Lidlissä on välillä myynnissä. Ernesto tai Lupilu on muistaakseni merkki.
- HuippuKivaa
Varmuushanskat buahahaa
- Anonyymi
Vittu jokaisen sähkärin pitäis kokea miltä 230v tuntuu, itse olen saanut lyhyen ajan sisällä varmaan 5 kertaa iskua näpeille. Elossa ollaan vielä.
- Anonyymi
Valitettavasti.
Isällä oli tapana sanoa, että alalla ei tyhmä pärjää; evoluutio korjaa sähköiskun muodossa typerät pois.
Toivomme sitä kuudetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624392Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551833Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141553Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !401331Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681093- 58939
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.170855Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791