Suomi saavutti viime vuoden joulukuun 6' na 100 vuoden merkkipaalun omasta itsenäisyysjulistuksestaan, joka ensimmäisenä vahvistettiin Neuvosto-Venäjän toimesta 4. tammikuuta 1918 – muun muassa Leninin ja Stalinin allekirjoituksin.
Suomen presidentti Sauli Niinistö on saanut lahjoja Venäjän presidentti Vladimir Putinilta – vietäväksi onnitteluina Suomen kansalle, jonka edusmiehenä toimii istuva presidentti.
Elokuussa 2018 vieraillessaan Venäjällä Sauli sai arvokkaita asiakirjoja C.G.E. Mannerheimin alkuperäisversioina [1. Olivatko nämä arkistohelmet jatkoa aiemmin viime vuonna Putinilta saadulle 100V Onnittelukirjeelle - liitteineen?
…
[1 ~ https://yle.fi/uutiset/3-10419386 -
Ote: ”Ylelle vilautettiin ainutlaatuista Mannerheim-aineistoa – ex-valtionhoitaja varoitti vasta itsenäistynyttä Suomea idän uhasta … ” -Yle-toimittaja Matti Konttinen
IL-kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen: ”Oli hyvin loogista varoittaa sillä itse Venäjällä/ Neuvosto-Venäjällä ei valta-asetelma ollut täysin selkiytynyt, sillä bolsevikkien vallankumous oli tuore ja osin epävarma. Valkoiset olisivat voineet voittaa. Valkoisia tukivat muun muassa amerikkalaiset ja englantilaiset ...
Tässä kohdin täytyy muistaa, että juuri bolsevikit muun muassa Leninin ja Stalinin allekirjoituksin antoivat Suomen itsenäisyysjulistukselle sen ensimmäisen itsenäisyyden tunnustamisen. Valkoisten osalta se ei olisi ollut lainkaan varmaan ja tämän Mannerheim tsaarin upseerina hyvin tiesi - siitä johtuivat nuo varoituksen sanat. ”
...
Ymmärtääkseni presidentinkanslia julisti 100V Onnittelukirjeen salaiseksi [ ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005477199.html - ][Ote: ” … mutta sen sisältö pidetään salassa - Tasavallan presidentin kanslian mukaan kirjeen sisältö ei ole julkinen
…” ] – liitteineen.
Nyt vankat huhut kertovat Moskovasta, että liite olisi ollut erinomaisen tärkeä puuttuva lenkki historian aikajanalle – joko juuri Talvisodan kynnykseltä, Jatkosodan Suomen hyökkäysvaiheesta tai peräti alkuperäinen dokumentti, jossa Neuvosto-Venäjä päättää ylimmän johdon kokouksessaan myöntää Suomelle itsenäisyystunnustuksen …
Miksi tuo 100V Onnittelukirje liitteineen julistettiin salaiseksi? [2
[ ~ https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201712062200584918 - ]
Heräsi paljon kysymyksiä – olisiko kyseessä meille kansalaisina täysin uutta tietoa mitä historiassa tapahtui, vai mikä oli syy, että koko kansalle tarkoitettu onnittelukirje julistettiin salaiseksi – liitteineen.
Olisiko Talvisodan aaton maanvaihtoneuvotteluissa ollut vaihe, jota ei haluta kansalaistemme tietoon – sen vuoksi, että se kertoisi Talvisodan olleen turhan ja sen, että Stalinille olisi riittänyt maanvaihdot ja Hangon vaihtaminen sopivaan saareen, johon Neuvostoliitto olisi halunnut rakentaa tukikohdan puolustamaan Leningradia –
… niin tai näin, milloin Tasavallan presidentin kanslia avaa kansallamme oikeutetun asiakirja-avauksen - liitteineen – Onnittelu oli tarkoitettu kansallamme – ei vain presidentille!
...
Viite:
[2 ~ https://www.iltalehti.fi/politiikka/201712052200583013_pi.shtml - ” … Tuolloin huomiota herätti se, ettei Putin esittänyt onnittelujaan Suomelle, vaikka kiittikin tasavallan presidenttiä Sauli Niinistöä vierailukutsusta ja sanoi, että vierailu tapahtuu Suomen juhliessa satavuotista itsenäisyyttään … ” - Iltalehti – Olli Waris.
Presidentti Putinin lahjat Suomen kansalle
1
226
Vastaukset
- tästäkyse
mielenkiintoista, asiaa pitäisi päästä tutkimaan tarkemmin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä962005Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2861827Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3201644Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1971520Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931081- 291036
- 511027
- 57994
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56988- 67964