Menen joka päivä viikolla töihin, palkasta menee neljäsosa veroihin ja muihin pakollisiin maksuihin. Menen sinne autolla josta on maksettu ostohinnassa veroa, käyttövoimaveroa ja polttoaineveroa 75%. Huollan sitä vuosittain jotta pääsen kulkemaan töissä, yhteen huolto on kuluu puoli tiliä nettomäärästä ja huollon hinnasta neljäsosa menee veroa. Maksan siitä vakuutuksia josta neljäsosa menee veroihin ja jos sattuu vahinko, oli kenen syy tahansa, vakuutusmaksut nousevat ja korvauksia saa vaatia oikeudesta asti.
Syön joka päivä, ruuan raaka-aineiden hinnasta neljäsosa menee veroa. Poltan myös tupakkaa jonka tarkkaa vero-osuutta en edes tiedä, yli 70% kumminkin.
Kävin myös koulua ammattiini, jouduin ottamaan valtion opintolainaa aikoinaan 6000 euroa, jotta saisin ammattinimikkeen. Kävin myös kesätöissä koko "loman" ajan jotta raha riittäisi, joten onko opiskelijalla oikeaa kesälomaa palautumiseen??
Käyn töissä jotta olisi ylihintainen katto pään päällä josta kulkea töissä jotta voisin maksaa veroa veron päälle ja lainojen lyhennyksiä sekä vakuutuksia.
Odotan vain lomapäiviä, ainoat huonot puolet on että verottaja vie puolet lomarahoista niin raha ei riitä aivan liian lyhyelle kesälomalle, jonka aikana ei ehdi edes rentoutua.
Eihän tässä ole enää mitään mieltä työntekoon kun palkkatasokin on mikä on
Mitä jos kaikki verot otettaisiinkin suoraan tilistä? Veikkaan ettei se motivoisi työntekoon, pidetään kaikki sokeina ja typerinä piilottelemalla veroja sinne tänne, pistämällä ne parhaaseen piiloon eli näkyviin.
Eikö hallitukselle mikään riitä? ja mihin nuo kaikki varat menevät? Veikkaan että jos joku ottaisi ja laskisi kaikki verotulot yhteen niin kaikkia euroja ei välttämättä löydy.
menoja menoja
4
481
Vastaukset
- keokawpekcw
Maahanmuuton kustannukset pitää jotenkin kattaa, maksa siis verosi.
- maksaensinitsellesi
Kokeiles sijoittaa osake- tai maltillisempaan yhdistelmärahastoon vaikkapa 50-100 euroa kuussa palkkapäivänä verkkopankin automaattisella maksulla ja lopeta tupakointi. Jatka tätä uutta linjaa
monta vuotta. Älä lopeta ostoja/myy mitään, vaikka tulisi iso laskuvuosi tai parikin kohdalle. Takaan, että vähitellen alkaa näyttää rennommalta, jopa hyvältä. Pidä aina hätävaraa sen verran, että rahastoja ei tartte missään tapauksessa myydä, vaikka tulisi isompiakin menoja. - kirjanpitäjä123
Muuten hyvä, mutta ruoan alv on 14%
- dododododod
Hanki sellainen työpaikka, että voit maksaa palkallasi ainakin sen 6000 euron opintolainan pois. Onnistuu alle 1800 euron bruttotuloillakin - maksoin itse oman lainani pois oltuani vuoden verran hyvin pienipalkkaisissa töissä.
Ja vaihda autosi sellaiseen, jolle ei tarvitse tehdä ylikalliita huoltoja ja korjauksia jotta se pysyy toimintakuntoisena - itse käytän oman autoni täyshuollossa kerran kahdessa vuodessa, ja se maksaa alle 200 euroa. Muuten vain lisään ihan itse öljyä kun on tarvis.
Kasko ei ole tarpeellinen, ellei autosi sitten jätä sinua koko ajan tiensivuun (kaskolla voi maksaa hinauspalvelun).
Vaikuttaa siltä, että et osaa budjetoida, jos elät koko ajan yli varojesi - verotusta on turha syyttää siitä.
Ja tosiaan: ruoan ALV ei ole 25 %. Trollatessakin kannattaa ottaa ensin asioista selvää, jotta ei vaikuta täysin naurettavalta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m644021Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163825Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3993619Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o823437Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363189Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582678- 502655
- 1212542
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142209Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182199