Menen joka päivä viikolla töihin, palkasta menee neljäsosa veroihin ja muihin pakollisiin maksuihin. Menen sinne autolla josta on maksettu ostohinnassa veroa, käyttövoimaveroa ja polttoaineveroa 75%. Huollan sitä vuosittain jotta pääsen kulkemaan töissä, yhteen huolto on kuluu puoli tiliä nettomäärästä ja huollon hinnasta neljäsosa menee veroa. Maksan siitä vakuutuksia josta neljäsosa menee veroihin ja jos sattuu vahinko, oli kenen syy tahansa, vakuutusmaksut nousevat ja korvauksia saa vaatia oikeudesta asti.
Syön joka päivä, ruuan raaka-aineiden hinnasta neljäsosa menee veroa. Poltan myös tupakkaa jonka tarkkaa vero-osuutta en edes tiedä, yli 70% kumminkin.
Kävin myös koulua ammattiini, jouduin ottamaan valtion opintolainaa aikoinaan 6000 euroa, jotta saisin ammattinimikkeen. Kävin myös kesätöissä koko "loman" ajan jotta raha riittäisi, joten onko opiskelijalla oikeaa kesälomaa palautumiseen??
Käyn töissä jotta olisi ylihintainen katto pään päällä josta kulkea töissä jotta voisin maksaa veroa veron päälle ja lainojen lyhennyksiä sekä vakuutuksia.
Odotan vain lomapäiviä, ainoat huonot puolet on että verottaja vie puolet lomarahoista niin raha ei riitä aivan liian lyhyelle kesälomalle, jonka aikana ei ehdi edes rentoutua.
Eihän tässä ole enää mitään mieltä työntekoon kun palkkatasokin on mikä on
Mitä jos kaikki verot otettaisiinkin suoraan tilistä? Veikkaan ettei se motivoisi työntekoon, pidetään kaikki sokeina ja typerinä piilottelemalla veroja sinne tänne, pistämällä ne parhaaseen piiloon eli näkyviin.
Eikö hallitukselle mikään riitä? ja mihin nuo kaikki varat menevät? Veikkaan että jos joku ottaisi ja laskisi kaikki verotulot yhteen niin kaikkia euroja ei välttämättä löydy.
Sokeita koijataan
kjgf
0
344
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647