Menen joka päivä viikolla töihin, palkasta menee neljäsosa veroihin ja muihin pakollisiin maksuihin. Menen sinne autolla josta on maksettu ostohinnassa veroa, käyttövoimaveroa ja polttoaineveroa 75%. Huollan sitä vuosittain jotta pääsen kulkemaan töissä, yhteen huolto on kuluu puoli tiliä nettomäärästä ja huollon hinnasta neljäsosa menee veroa. Maksan siitä vakuutuksia josta neljäsosa menee veroihin ja jos sattuu vahinko, oli kenen syy tahansa, vakuutusmaksut nousevat ja korvauksia saa vaatia oikeudesta asti.
Syön joka päivä, ruuan raaka-aineiden hinnasta neljäsosa menee veroa. Poltan myös tupakkaa jonka tarkkaa vero-osuutta en edes tiedä, yli 70% kumminkin.
Kävin myös koulua ammattiini, jouduin ottamaan valtion opintolainaa aikoinaan 6000 euroa, jotta saisin ammattinimikkeen. Kävin myös kesätöissä koko "loman" ajan jotta raha riittäisi, joten onko opiskelijalla oikeaa kesälomaa palautumiseen??
Käyn töissä jotta olisi ylihintainen katto pään päällä josta kulkea töissä jotta voisin maksaa veroa veron päälle ja lainojen lyhennyksiä sekä vakuutuksia.
Odotan vain lomapäiviä, ainoat huonot puolet on että verottaja vie puolet lomarahoista niin raha ei riitä aivan liian lyhyelle kesälomalle, jonka aikana ei ehdi edes rentoutua.
Eihän tässä ole enää mitään mieltä työntekoon kun palkkatasokin on mikä on
Mitä jos kaikki verot otettaisiinkin suoraan tilistä? Veikkaan ettei se motivoisi työntekoon, pidetään kaikki sokeina ja typerinä piilottelemalla veroja sinne tänne, pistämällä ne parhaaseen piiloon eli näkyviin.
Eikö hallitukselle mikään riitä? ja mihin nuo kaikki varat menevät? Veikkaan että jos joku ottaisi ja laskisi kaikki verotulot yhteen niin kaikkia euroja ei välttämättä löydy.
Sokeita koijataan
kjgf
0
309
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3410281Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12110074- 217901
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776294Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304842- 514613
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1143985Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233371- 623087
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016