https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/09/26/skripal-suspect-boshirov-identified-gru-colonel-anatoliy-chepiga/
Venäjän televisiossa viatonta turistia esittänyt Ruslan Boshirov, jota Putin kehotti hiljattain naama peruslukemilla "kertomaan oman versionsa" visiitistä Salisburyyn, on paljastunut Venäjän tiedustelupalvelun eversti Anatoli Chepigaksi.
Venäjän televisiossa viatonta turistia esittänyt Ruslan Boshirov, jota Putin kehotti hiljattain naama peruslukemilla "kertomaan oman versionsa" visiitistä Salisburyyn, on paljastunut Venäjän tiedustelupalvelun eversti Anatoli Chepigaksi.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Huhuu trollit, viikkoja kestänyt valkopesunne täällä valui hukkaan!
Mahtaa teikäläisiä harmittaa kovasti! :D
Trollit suorittivat joukkopaon Selilandian saloista...
Mitäs Venäjä -kiimainen Johan Bäckman tähän?
Sotilaat jotka palvelivat yhdessä Tsepigan kanssa vahvistavat, että hän on RT:n haastattelun Ruslan Boshirov.
https://twitter.com/ASLuhn/status/1046832395280900096
"They say an influential relative in Khabarovsk got him a command there & that he won Hero of Russia for the Crimea takeover..."
https://www.verkkouutiset.fi/uusi-paljastus-myrkkyiskusta-britannian-lahetystoon-soluttauduttiin/?ref=rns_tw
Britannian lähetystöön soluttauduttiin.
Venäjän tiedustelun kerrotaan järjestäneen myrkyttäjille viisumit vaikuttamalla Britannian viranomaisiin.
Britannian suurlähetystö on osa Britanniaa eli kyseessä on vakavin mahdollinen suvereniteetin loukkaus.
Vau…. Länsimailla ei ole mitään mahdollisuutta….
Putin päättää jo kuka on Jenkkien pressa ja myöntää viisumeita Britteihin omille salamurhaajilleen, sekä rakentelee Turun saaristoon sotilastukikohtia....
Venäjä, sen trollit ja agentit repivät kaksin käsin kuola suupielistä valuen karvaa irti Venäjän selkänahasta.
Outoa jopa hullujen touhuksi.
Joku huomautti, että puna-armeijan tiedustelusysteemeille, joista nykytouhut juontaa, annettiin aikanaan liikaa arvostusta, sillä kyseessä oli ja on loppujen lopuksi tavalliset nälkäiset venäläiset jotka pehmenevät edelleenkin pelkän kahisevan ja turvapaikan avulla. :D
Venäjän federaatio myös tutkii voimallisesti Shripalien myrkytystä Englannissa. FSB pyrkii saamaan selville, kuka vuoti näiden venäläisten GRU agenttien nimet ulkopuolisille.
Anatoli Chepiga tunnistettiin mm. kotikylässään jossa miehen tuttu vakuutti hänen olevan Ruslan Boshirov.
Lisäksi Bellingcatin väki onnistui jäljittämään Boshirovin passihakemuksen jossa oli sama kotikaupunki, syntymäaika, lähtöpäivä jne. kuin Chepigalla.
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/09/26/skripal-suspect-boshirov-identified-gru-colonel-anatoliy-chepiga/
Chepigan passihakemus:
https://017qndpynh-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/09/redacted_bosh.png
Kun ensimmäinen valhe epäonnistui, niin totta hitossa valhe piti muotoilla uudelleen. Se kun olisi varsin nolo juttu, kun jäädään valehtelijan asemaan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005847045.html
Nainen tunnisti Skripalien myrkyttämisestä epäillyn miehen –kyseessä palkittu Venäjän sotilastiedustelun agentti.
Vai että "ryssälle" rynkkyä? Tarkoittaa: valkoiselle kristitylle.
Onko valkoisissa kristityissä joku ongelma?
Fakta: islamilaiset ja ulkomaalaiset lisääntyy, suomalaiset vähenee, koska kristityt ei salli monivaimoisuutta. Eräs tanskalainen islamilainen sanoi, että "pohjoismaat voisivat pelastaa itsensä moniavioisuudella. Mutta tiedän, etteivät he tee sitä."
Go suomi! Soitellen sotahan! Apua turha odottaa mistään suunnasta. Polttihan saksalaiset lapin, ruotsalaiset on homoja, ja venäläiset ryssiä.
"Onko valkoisissa kristityissä joku ongelma?"
On jos he ovat venäläisiä.
"Apua turha odottaa mistään suunnasta."
Älähän hättäile. Onhan meillä kahdenvälinen itsensä USA:n kanssa ja Naton kanssakin on jo isäntämaasopimus.
Minä sanon siksi, että antaa palaa vaan.
Naurerttavaa mäkättämistä taas. Ennenkin on tehty poliittisia murhia ym. mutta tämä juttu nostettu jalustalle. Ja mikähän into suomella on piirityttää itseään kaikenmaailman vihollisilla? Ehkä tilanne muuttuu siinä vaiheessa, kun suomessa alkaa etniset levottomuudet? Siinähän ovat venäläisetkin vaarassa, koska ovat kristittyjä.
Loppujen lopuksi ryssittelijät eivät taida edes itse tietää miten rasistisia ovat omaakin kansaansa kohtaan. Venäläiset ja suomalaiset ovat kummatkin valkoisia ja kristittyjä. Onko siinä jotain ongelmaa?
"Onko siinä jotain ongelmaa?"
On. Toiset ovat ryssiä.
"Ja mikähän into suomella on piirityttää itseään kaikenmaailman vihollisilla?"
Ei vihollisuus ole ennenkään Suomen tekemisistä riippunut.
Ei varmistunut. Yhtä luotettava media kuin Bellingcat kertoo, että Boshirov ei ole Chepiga. Todisteina juuri samat kuvat, joita Bellingcat käytti.
https://southfront.org/craig-murray-boshirov-is-probably-not-chepiga-but-he-is-also-not-boshirov/
Craig Murray on kansainvälisesti tunnettu Venäjä -trolli. Ei sen valkopesu -yrityksiä kukaan noteeraa.
Entä sitten vaikka myrkyttikin? Venäjällä on ehkä perse auki, mutta myös ydinaseita valtava määrä, eikä kukaan tiedä käyttäisikö se niitä tarvittaessa. Luultavasti käyttäisi, joten turvat tukkoon!
Totuus kuullaan vanhusten ja imeväisten suusta.
"eikä kukaan tiedä käyttäisikö se niitä tarvittaessa."
Venäjä polvilleen saamiseen riittää 3-4 täsmäiskua suurimpiin kaupunkeihin armeijan tukikohtiin joten Venäjä ei uskalla lähteä leikkimään hengellään.
Venäjällä on ydinaseita tuhannessa paikassa, maalla, merellä, ilmassa ja varsinkin meren alla, eli siviilikohteiden pommitus ei hyödyttäisi länsivaltoja tippaakaan, eivätkä venäläiset siitä edes piittaisi, kun sodan aiheuttama kato synnyttää valtavan suuren ikäluokan, kuten Suomessakin kävi välittömästi sodan jälkeen.
Vaikka onnistuisit tuhoamaan muutaman tukikohdan, niin salaisista siiloista räjähtäisi länsimaiden silmille 995 monikärkiohjusta, joista herkkänahkaisille yksikin olisi maailmanloppuun verrattava asia.
Näillä spekseillä Venäjä ei voi hävitä, eiväkä rappeutuneet länsimaat voittaa!
Suurimpiin kaupunkeihin armeijan tukikohtiin iskeminen Venäjällä riittää saamaan Venäjän polvilleen kun taas Venäjä joutuisi tekemään 3000-4000 täsmäiskua länsimaihin ympäri pallon saadakseen saman vaikutuksen aikaan.
Venäjän aika ja resurssit eivät riitä kostotoimiin ennenkuin se itse on polvillaan.
Hyöty on se, että maa joka kaivaa omaa kuoppaansa, saadaan tuhottua.
MI5 heittää tikalla syyllisen valitujen ehdokkaiden joukosta.
Saa nähdä keitä nimeävät seuraavassa tilaisuudessa syyllisiksi. ;)
Putin leimasi jo myrkkykaksikkonsa syyllisiksi marssittamalla heidät TV-kameroiden eteen höpisemään pöljyyksiä.
Sotilaat jotka palvelivat yhdessä Tsepigan kanssa vahvistavat, että hän on RT:n haastattelun Ruslan Boshirov.
https://twitter.com/ASLuhn/status/1046832395280900096
Putin raivona:
https://www.bbc.com/news/world-europe-45732221
Tsepigasta tuli siis "Venäjän Sankari" Krimin valtauksen myötä.
Moneen on mies ehtinyt.
Russakat yrittävät raivoisasti pestä mustaa valkoiseksi. Eversti Chepiga kävi matkoilla Skripalin ovella töhrien myrkyt oveen. Ei tullut siitä reissusta kunniaa, vaan mitä on odotettavissa, kääntääkö Putin peukalon alas?!
Valkopesu -taktiikka: "No jos Venäjä nyt haluaisi tätä niin tuskin se tekisi juuri sitä mitä tekee...."
Putin kieltää hamaan loppuun asti Venäjän osallisuuden asiaan.
"Miksi Venäjä olisi halunnut...? Jos Venäjä olisi sitä halunnut, näin ja näin ei olisi toimittu".
Chepiga auttoi populansa mukana Ukrainan entisen pressan hippalivoon Venäjälle. Muuten kansanjoukot olisivat äkkiä tehneet kuten Romaniassa Causesculle. Siitä hyvästä Chepiga sankariksi, vaan sitten tupeksi Englannissa. Katoavaista on gloria.
Ei tuo Putinin käytös oikein kristityn ihmisen käytökseltä vaikuta vaikka onkin hyvää pataa kreikkalaiskatolisten pappien kanssa, joille lahjoittelee upeita rolexkelloja ym.
Raamattu sanoo, että älä tapa, mutta Putinilta tulee noita tappokäskyjä tiuhaan tahtiin.
http://www.suomensotilas.fi/putinin-venajan-uusi-doktriini/
Vuosina 2005 – 2010 Venäjällä ilmestynyt neliosainen “Uusi Venäjän doktriini” määrittää Venäjälle kaksi kaikenkattavaa strategista tehtävää. Aluksi pitää palauttaa Venäjän imperiumi, mutta lopullisena tavoitteena on nousta Yhdysvaltojen tilalle globaaliksi maailmanmahdiksi.
Niin, V.P.:hän sanoo jokaisen puheensa aluksi ja lopuksi, että Russia first (mutta tietenkin venäjäksi, eli siis Россия первая).
Toinenkin myrkyttäjistä on jo tunnistettu:
“Alexander Petrov” on todellisuudessa Dr. Alexander Yevgeniyevich Mishkin, sotilaslääkäri GRU:n palveluksessa.
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/10/09/full-report-skripal-poisoning-suspect-dr-alexander-mishkin-hero-russia/
Siis missä se nyt on varmistunut?
Missä se ei olisi jo varmistunut?
Monta mokaa tullut . Britit, Hollanti, USA, Turun saaristo.
Vain Venäjä ja venäläinen voi olla syytön! (vanha venäläinen nepravda-sanonta)
Kertoo, että se on päivänselvää, ketkä turistit moista ovat aina harjoittaneet, ja vesisateen yllättämänä he luikkivat venäjälle sadetta karkuun !
Mutta puhuuko Putin tässä asiassa totta? Puhuuko ylipäätään missään asiassa? Vai puhuuko niin totta kuin venäläinen kgb-majuri vaan osaa?
"Mutta puhuuko Putin tässä asiassa totta? Puhuuko ylipäätään missään asiassa?"
Ei suomalainen tuollaista vakavalla naamalla edes kysele.
Suomen hallitus tietää kaiken, joten mitäpäs tässä murehtia enää. Jos ongelma on suuri, D.Trmpp osaa neuvoa, kuinka Suomen pitää menetellä maailman politiikassa!