Johtajat tuntuvat jättävän kaupunkimme yksi kerrallaan. Nyt näkyy häipyvät talousjohtaja. Vain Säkylän lahja Loimaalle istuu yksin kammiossaan. Joku mättää pahasti. Hallitus sekoilee ja leikkii kuurupiiloa. Henkilöstöä ei kuunnella. Pärstäkerroin ratkaisee kuka saa lisää palkkaa. Mrs nobody kertoo strategiaa jos kertoo jotakin.
Pitäiskö valtuuston puuttua hallituksen touhuun ja miettiä voiko meno jatkua?
Pitäiskö valtuuston puuttua hallituksen touhuun ja miettiä voiko meno jatkua?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Älä unta näe. Ei puutu. Samat istuu molemmissa
Ei ole Loimaan talous ollut ihan parhaassa kunnossa eikä ongelmat muutenkaan ota ratketakseen, joten siinä mielessä ymmärtää johtajien lähdön. Ovatko kaikki lähteneet vapaasta omasta tahdosta?
Päätöksenteko liian ylätasolla ja pienessä piirissä, kun se pitäsi olla pragmaattisempaa ja ratkaisukeskeistä kaikkien kuntalaisten etua huomioivaa. Strategiasta puheeollen, mitä järkeä on teettää juuri ennen kuntavaaleja, sillä valtasuhteiden mahdollisesti muuttuessa ei varmaankaan kelpaa vaan tilataan uusi? Se maksaa sitten sen mitä maksaa, mutta väliäkö tuolla kun ei tarvi itse maksaa ;)
Pieni sekaannus... Niin ei ne kuntavaalit nyt ihan pian ole. Eduskuntavaalithan ensi keväänä on ;)
Mutta jokatapauksessa nämä loputtomat strategiaselvitykset saisivat jäädä vähemmälle.
Päätöksenteko ei taida olla erityisen loogista. Nyt vaikuttaa hallitus lisäävän henkilökuntaa reippaasti joka puolelle. Huoltomiehiäkin tarvitaan lisää. Miten ne maksetaan
Verot näyttää nousevan. Alanisu varmaan kepun tupaillassa ideoinut ja täti touhukas saa viedä läpi hallituksessa.
Eikös se nisu muuten ole kauppatieteitä opiskellut? Jos niin luulisi miettivän onko paras tie ainainen julkisen sektorin pöhötys. Mutta tätä se politiikka on ja kelpaahan sitä tehdä kun käytössä on vielä "ei kenenkään rahat".
Onko se ihmekkään? Pitkäpää Ala-Nissilällä tuntuu olevan nyt tärkeämpää keikistellä turhien julkkiksien kanssa kuten urheilijoiden ja missien ja kaikenlaisten muiden nuorten naisten kanssa kuvissa kaikenlaisissa "tärkeissä" kissanristiäisissä. Avustajansa taitaa tehdä työt jos edes sitäkään. Mites tämä Kaunisto? Olisiko hänestä edustamaan vielä Loimaata vai onko peräti loikannut jo vihreisiin?
Aika sekaisin Loimaalla näyttäisi asiat olevan. Johtavat viranhaltijat nokittelevat lehdessä keskenään. Onko asiat tällä hetkellä kenenkään hallussa. Huhujen mukaan lisää lähtijöitä tulossa.
Vanha sanonta kepu pettää aina pitää paikkansa. Nostivat verot vaikka pj Ek ei tiennyt asiasta mitään LL:n jutussa
Päinvastoin. Loimaalla juuri tervitaan straregiaselvityksiä, joihin antavat vastauksensa eri alojen ja erilaisen koulutuksen omaavat ihmiset. Itse suosittelin keskittymistä aliurakointiin, tietotekniikkaan, bioteknologiaan ja eriasteiseen koulutukseen tarvittaessa yhdessä muiden kuntien kanssa. Terveydenhoitoa ehdotin myös parannettavan. Loimaalla on liikaa loimaalaista välinpitämättömyyttä.
Mutta ne pelkät strategiat ei auta vaan ne pitää myös toimeenpanna määrätietoisesti. Monta kertaa vaan tehdään aina näitä kaikenmaailman selvityksiä niin täällä kuin ylipäänsä ympäri maan. Tietoa kyllä on riittävästi päätöksentekoon ja toimeenpanoon, mutta mm. poliittiset syyt, huono kritiikinsieto, mukavuudenhalu, korruptio ja nepotismi heikentää tätä.
Lehti uutisoi näyttävästi strategiakyselyn tulokset: Ihmiset ovat vastanneet ahkerasti. Tulokset: Ihan kivaa ja kaikkea hyvää. Mielenkiinnolla nähdään mitä sitten tädit seuraavaksi tekevät. Näin ison haloon jälkeen on odotukset
Luin netistä tänään ja samat fiilikset kuin sulla. Mielenkiintoista kun vahvuuksia oli mm. harrastusmahdollisuudet yms. mutta toisaalta mainittiin tämä sama yhtenä tärkeimmistä kehittämiskohteistä? Ei tämä Loimaan kehitys millään tienvarsien kukilla tai yleislääkärivetoisella päivystyksellä kyllä muutu, lääkäambulanssikin olisi parempi. Kun tyks ja tays on sentään vain vajaan tunnin ajomatkan päässä Halpa asuminen sinällään on etu, mutta jos työ olisi muualla ei taida auttaa riittävästi, sillä maksaa se ja aikaa kuluu.
täällä on tämä loimaalaistenja kurkijokelaisten sisäsiitos niin vahvaa, että muualta tulleet eivät viihdy.
he heee haa ja heee
Onhan meillä sentään ylikehitysmaapäällikkö joka jaksaa ideoida :)
No niin, saatiinhan tähän nämä kaksi kestojankutustakin eli Kurkijoki ja kehityspäällikkö taas. :)
Miksi kirjoitit?
Loimaan ja muiden käpykylien siinä 9-kärrytien varrella pitäisi liittyä Turkuun.
Ehei, ei sinne umpimielisten ylpeilijöiden porukkaan. Mieluummin Tampereelle, paljon rennompi meininki.
No sama se vaikka Tampereeseen, johonkin kaupungin tapaiseen kuitenniin
Loimaalla hätä kädessä kun 4 miljoonan alijäämä talousarviossa... tarvis pistää kavereita pois johtajistakin, ei auta enään normi työntekijöiden irtisanomiset... Ja sit ei hyväveli verkosto enään pyöri...
Kylä nukkuu ruususen unta ja näivettyy...kauniita kehittämispuheita ja kyselyitä.
Sitten kunntehdään jotain,niin tehdään aivan turhuuksia.
Kuntoilulaitteetkin ok,mutta aivan väärässä paikassa.
Vuoden pimein aika lähestyy,keskusta pimeä ja mitään sanomaton kuihtunut kylä.
Laittakaa nyt valoa keskustaan,jotta joulufiilis tulisi jo marraskuussa meillekin.
Viljavaraston siilot täysin pimennossa,miksi?Hetken ne loistivat ja maksoivat maltaita.