SOTE - HISTORIAN SUURIN KAVALLUS?

##SOTEsta tihkuu julkisuuteen yhä kummallisempia yksityiskohtia, joista pari erittäin keskeistä viimeaikoina.

Kaikki terveyskeskukset ja aluesairaalat on aikoinaan rakennettu kuntalaisten verovaroilla, eli kuntalaiset ovat siis maksaneet ne itse. Tarkoituksena oli, että näissä rakennuksissa tarjottaisiin kuntalaisille kuntalaisten maksamia terveys- ja muita palveluita. Nyt on paljastunut, että KAIKKI nämä kiinteistöt, kansalaisten maksamat rakennukset, aijotaan anastaa kuntalaisilta uudelle Senaatti 2 -yhtiölle, joka sitten tekisi niillä mitä huvittaa.

Yksikään kuntalainen, jonka rahoilla nämä kiinteistöt on aikoinaan rakennettu, ei tule saamaan senttiäkään. Ilmeisesti kunnatkaan eivät tule saamaan sentin senttiä kiinteistöistään. Lisäksi viedään laitteistot yms. jotka nekin on hankittu kuntalaisten rahoilla. Kyse on siis miljardien omaisuusmassan kavalluksesta, anastamisesta, varastamisesta, tai kuten eräs demari sanoi, ryöstöstä. Tämän ryöstön suorittavat Suomen eduskunta ja hallitus. Mitä ihmettä tälle maalle on tapahtumassa?

Toinen erittäin erikoinen SOTE-fakta on sitten tämä: suurin osa kunnista menettää suurimman osan budjeteistaan. Kyllä, luitte aivan oikein. Kun "maakunta", tai mikä se taho sitten ikinä tulee olemaankaan, ottaa hoitaakseen sosiaali- ja terveyspalvelut, kunnat tulevat menettämään kaiken tuon rahan. Useimmissa kunnissa sosiaali- ja terveystoimi on ylivoimaisesti suurin osa kuntien budjeteista. Se tarkoittaa kuntien budjettien puoliutumista, tai sitä, että kunta tulee menettämään valtaosa siitä rahasta, mitä sillä on ollut käytössään. Asia ei ole edes mikään uusi tai ihmeellinen, vaikka ihmeellisen vähän siitä julkisuudessa poliitikot puhuvat. Miksiköhän?###-lainaus päättyy

"Joo ja noiden kuntalaisten itsensä maksamien kiinteistöjen anastuksessa on vielä se hupaisa puoli, että jos ko kiinteistöjen hankinnasta on jäänyt vielä kunnalle velkaa, niin se ei siirry Senaatti 2:lle. No, historia toistaa koko lailla itseään. 70-luvulla yliopistojen omistamat kiinteistöt siirrettiin Senaatti 1:n hallintaan, joka alkoi heti periä niistä markkinatasoista vuokraa."
22371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tämän hallituksen SOTE-kaavailut pannaan uusiksi. Runsas puoli vuotta ja SDP on pääministeripuolue.

Äänestä
  • Sehän on ollut yksityistämisen tarkoitus, että olisivat päässeet rahastamaan. On totta, että verorahoillamme on rakennettu hyvinvointiamme, eikä sitä ole tarkoitettu rapauttaa lobbareille. Kansalaisten on tajuttava se, että meidän hyvinvointimme on ajautumassa keinottelun ja yksityisen rahastuksen piiriin. Näin ei voida yhteiskunnan, tavallisen ihmisen elämää rapauttaa.

    Äänestä

  • Toivon mukaan näin käy!

    Äänestä

##Eduskunnassa ei juurikaan ole, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta, keskusteltu siitä miksi kunnilta viedään valtaosa varoista ja miksi kuntien omistamat kiinteistöt varastetaan valtion uuteen kiinteistöyhtiö Senaatti 2:een?
Ei tietenkään, koska kuten olen jo aikaisemmin todennut, tarkoituksena on tuhota se Suomi, joka sotien jälkeen rakennettiin ja jossa perusajatus oli tehdä suomalaisten elämästä parempaa ja turvallisempaa.
Joskus valtiojohtomme ajatteli niin.
Ei ole enää. Suomi on bisnes, joka myydään ylikansalliselle pääomalle ennemmin tai myöhemmin. Se on tavoite ja siihen pyritään.
Luotettava suomalainen valtamedia laajensi näkökulmaa eilen uutisoimalla kuinka vesi on nyt kuumin tuote maailmalla. Vesiyhtiöt ovat pulassa kun on säätelyä ja rajoituksia, kun vettä ei saa hyödyntää vapaasti. Suomella on vettä. Ja kuten Nestlen, maailman suurimman pulloveden valmistajan toimitusjohtaja sanoi jo vuosia sitten: Vesi ei ole ihmisoikeus.
-Tosin ihminen kuolee muutamassa päivässä ilman vettä, mutta bisnes on bisnes, eikä ihmisellä ole kauheasti arvoa paitsi kuluttajana, maksumiehenä. Ja juuri siksi Suomenkin vesivarannot pannaan myyntiin - ennemmin tai myöhemmin, aivan kuten kuntien kiinteistötkin, ne jotka kuntalaiset maksoivat. ###

Äänestä
  • Juuri näin! Suomi näyttää olevan kaupan, joka alalla. Markkinatalous on murentanut Suomen hyvinvoinnin. Ahneus, on varastanut muutamien jobbareiden taskuun Suomen hyvinvoinnin, joka tarkoittaa meitä tavallisia kantasuomalaisia. Tavallnen työntekijä on saatettu arvottomaan asemaan. Ilmaistyö on nostettu kepun taholta tikun nokkaan. Joka paikassa pitäisi olla piika ja renki paikalla, koristamaan patruunan polkuja. Ei, ei enää Suomessa näin voida toimia.

    Äänestä

  • Pääomalla ei ole isänmaata, eikä oikeistopuolueilla ja heidän kansanudustajillaan ole muuta tarkoitusta kun maksimoida oma ja omien eturyhmiensä hyöty, ei heillä ole mitään yhteiskunnallista yhteishyvää kaikille edes tarjolla, vaan tarkoitus on kupata yhteikuntaa kaikilla mahdollisilla tavoille.
    Rahalla ja pääomalla ei ole isänmaata, ovatko oikeisto puolueet maanpettureita?

    Äänestä

  • Oikeasti voi todeta, että nykymeno maan johdossa vaikuttaa jo vahvasti maanpetturuudelta. Meillä katsotaan vain suu selällään, mitä ylhäällä tapahtuu!

    Äänestä

  • Miksi sitä vettä ei panna pulloihin ja myydä maailmalle?

    Äänestä

  • Kysyntääon kirjoitti:

    Miksi sitä vettä ei panna pulloihin ja myydä maailmalle?

    Maailma on täynnä epätoivoisia jotka ovat valmiita maksamaan vedestä tolkuttomia hintoja, tämä "markkinahinta" tulee seisomaan myös sinun vesilaskussasi.
    Myydystä vedestä saadut tolkuttomat voitot menevät myyjälle, näistä voitoista sinä et saa latin latia, ainoastaan suuremman laskun. Se on sitä bisnestä.

    Äänestä

##Neuvostoliiton ulkoministeri Molotov sanoi viime sotien aikana Kremlissä hallituksen kokouksessa että Suomi on sellainen maa, jota mikään valtio maailmassa ei pysty miehittämään sotilaallisesti. Suomalaiset ovat niin hulluja että tappelevat viimeiseen asti eivätkä ikinä anna periksi. Ainut asia millä Suomi voidaan valloittaa ovat taloudelliset tekijät. Ja sitä N-liitto yrittikin asettaessaan Suomelle huomattavat sotakorvausvaatimukset. Suomi ei mennyt polvilleen. Nyt tätä samaa taktiikkaa yrittävät käyttää globalistit ja EU. Ja vieläpä Sipilän hallituksen suurella myötävaikutuksella. Valtiopetos on meneillään eikä kukaan tunnu siihen puuttuvan. Ennustan Sipilän hallitukselle vielä hikisiä ja karvaita hetkiä! ###

Äänestä

Ja oottekos huomanneet kissat ja koirat sirutetaan , ei mene aikaakaan kun ihmiset sirutetaan, että silleen!!!! Kansakuntien tuho millään ei ole väliä, riittää kun kansakunta on polvillaan ja kansallisomaisuus pilkotaan uusille omistajille. Obama totesi ohjelmassaan että Suomessa on maailman onnellisin kansa! Kauankohan?

Äänestä
  • Orwelin 1984 yhteiskunta on jo melkein täällä, sitä vastaan pitäisi tehdä töitä.

    Äänestä

  • Kukahan Obamaa aivopesi, moisella lausunnolla? Taisi naurattaa tarina itseäänkin. Tulihan sanottua!

    Äänestä

Oikeisto hallitukset aina huijareita joilla tarkoitus varastaa kaikki mahdollinen yhteinen omaisuus.
Näkeehän asian Sipilän omista toiminnoistakin...

Äänestä
  • Punikit ovat rähinöineet
    kautta historian.

    Äänestä

  • En ole punikki mutta karvat ovat tätä nykyä pystyssä nykyisen hallituksen toimia seuratessa.

    Äänestä

  • ....kuten ilmaistyövoima ja pakolaiset hänen tiensä raivaajina. Häpeä!

    Äänestä

Omaisuus jakoon

Sote-uudistus merkitsee suurta omaisuudensiirtoa kunnilta ja kuntayhtymiltä yrityksille. Rahaa ei manööverissä liikutella, vaan siirto on tarkoitus tehdä liikkeenluovutuksena, kirjanpitoarvosta.

Lakisääteisten kuntayhtymien ja sairaanhoitopiirien kiinteistöomaisuus siirretään valtion omistamalle kiinteistöyhtiölle. Samalla valtio ottaa näiden velat hoidettavakseen.

Maakuntien sote-palveluita tuottavat yritykset vuokraavat vastedes tilansa valtion kiinteistöyhtiöltä.

Kuntien omistamat sote-käytössä olevat rakennukset jäävät kunnille.

”Asiantuntijat arvioivat, että valtion kiinteistöyhtiö tulee vuokraamaan niistä 60–70 prosenttia maakunnallisten sote-yritysten käyttöön. Loput jäävät tyhjinä tiloina kuntien rasitteiksi. Valtio on luvannut auttaa kuntia selviämään tyhjiksi jäävistä tiloista, mutta ei ole kuitenkaan valmis käyttämään rahoitusta ongelman ratkaisemiseen”, Korhonen sanoo.

Myös irtain omaisuus vaihtaa omistajaa. Kaikki perusterveydenhuoltoon sekä sosiaali- ja pelastustoimeen liittyvä kalusto siirtyy kunnilta ja kuntayhtymiltä maakunnille tasearvolla. Kuntien sote-velat jäävät kunnille.

”Velkaiset kunnat ajautuvat uudistuksen myötä konkurssimaiseen tilaan”, Korhonen sanoo.

Kuntien ja kuntayhtymien sote-henkilöstö, yhteensä yli 220 000 ihmistä, siirtyy maakuntien ja niiden yhtiöiden palvelukseen.

Uudistuksen jälkeen kunnat eivät tee sote-omaisuudella mitään. Ne kun eivät saa enää tuottaa sote-palveluja, eivät edes siinä tapauksessa, että yhtiöittäisivät toimintansa.

Jotta kunnat eivät ryhtyisi etukäteen varmistelemaan palvelujen säilymistä omalla alueellaan esimerkiksi rakentamalla äkkipäätä uusia terveyskeskuksia, sote-työryhmä esittää pikimmiten voimaan tulevaa määräaikaista lakia.

Määräaikainen laki olisi voimassa siihen asti, kunnes sote-uudistus ja maakuntajako astuvat voimaan 1.1.2019.

Laki asettaisi kunnan sote-investointien katoksi viisi miljoonaa euroa. Summalla ei kummoisia rakennella.

ttps://seura.fi/asiat/tutkitut/soteen-syteen-pienet-kunnat-muuttuvat-pelkiksi-kuoriksi-valta-rahat-katoavat/

Äänestä

kunnille ja kuntalaisille ainoa pelastus on että seuraavassa vaalissa äänestetään muita kuin sotea ja maakuntahallintoa kannattavia ehdokkaita.

Äänestä
  • Näin juuri on tarkoitus "toimia". Muuten mennään männikköön.

    Äänestä

###Kokoomuksen ja keskustan rinnalla maatamme ovat olleet uutterasti tuhoamassa myös demarit, He yhdessä kokoomuksen kanssa "vapauttivat pääomamarkkinat", mikä johti pankkikriisiin, joka tuli maksamaan nettona veronmaksajille noin 12 miljardia euroa. Paavi Lipponen jatkoi maamme tuhoamista viemällä rikollisesti, perustuslain vastaisesti Suomelta itsenäisyyden. Valtaosa demareista ei edes tajunnut olevansa rikollisilla, maanpetoksellisilla teillä. Kokoomus-demari akselin tahdosta maasta tehtiin myös liikeyritys, bisnes. Sitä ei moni vieläkään tajua tai tiedä. Siis koko suomalainen perustuslaillinen yhteiskuntajärjestys tuhottiin kaikessa hiljaisuudessa.

Poliitikoilla ei ylipäätään ole kovin selkeää käsitystä siitä miten heidän tekonsa vaikuttavat ihmisten elämään, koska he porsastelevat verovaroilla omassa suojatyöpaikassaan umpikorruptoituneessa eduskunnassa ja umpikorruptoituneen rikollisvaltion virkamieskoneiston suojissa. Eduskunnassa istuvat pölvästit eivät tiedä edes tekevänsä lakiemme vastaisia eli rikollisia päätöksiä, ja ne muut tekevät niin aivan tietoisesti.###

Äänestä

Suomen sähkön tuotanto ja siirto yksityistettiin, tämä sotepuhallus on vain yksi muiden joukkossa, sillä lisää tulee, koska se on sitä modernia hyvinvointibisnesvaltiota.
Kaikki toiminta pitää olla bisnestä ja voitot tulee maksimoida. Köyhät orjiksi, sillä heillä ei ole varaa olla muuten edes olemassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älyvapaa.vaalikarja kirjoitti:

##SOTEsta tihkuu julkisuuteen yhä kummallisempia yksityiskohtia, joista pari erittäin keskeistä viimeaikoina.

Kaikki terveyskeskukset ja aluesairaalat on aikoinaan rakennettu kuntalaisten verovaroilla, eli kuntalaiset ovat siis maksaneet ne itse. Tarkoituksena oli, että näissä rakennuksissa tarjottaisiin kuntalaisille kuntalaisten maksamia terveys- ja muita palveluita. Nyt on paljastunut, että KAIKKI nämä kiinteistöt, kansalaisten maksamat rakennukset, aijotaan anastaa kuntalaisilta uudelle Senaatti 2 -yhtiölle, joka sitten tekisi niillä mitä huvittaa.

Yksikään kuntalainen, jonka rahoilla nämä kiinteistöt on aikoinaan rakennettu, ei tule saamaan senttiäkään. Ilmeisesti kunnatkaan eivät tule saamaan sentin senttiä kiinteistöistään. Lisäksi viedään laitteistot yms. jotka nekin on hankittu kuntalaisten rahoilla. Kyse on siis miljardien omaisuusmassan kavalluksesta, anastamisesta, varastamisesta, tai kuten eräs demari sanoi, ryöstöstä. Tämän ryöstön suorittavat Suomen eduskunta ja hallitus. Mitä ihmettä tälle maalle on tapahtumassa?

Toinen erittäin erikoinen SOTE-fakta on sitten tämä: suurin osa kunnista menettää suurimman osan budjeteistaan. Kyllä, luitte aivan oikein. Kun "maakunta", tai mikä se taho sitten ikinä tulee olemaankaan, ottaa hoitaakseen sosiaali- ja terveyspalvelut, kunnat tulevat menettämään kaiken tuon rahan. Useimmissa kunnissa sosiaali- ja terveystoimi on ylivoimaisesti suurin osa kuntien budjeteista. Se tarkoittaa kuntien budjettien puoliutumista, tai sitä, että kunta tulee menettämään valtaosa siitä rahasta, mitä sillä on ollut käytössään. Asia ei ole edes mikään uusi tai ihmeellinen, vaikka ihmeellisen vähän siitä julkisuudessa poliitikot puhuvat. Miksiköhän?###-lainaus päättyy

"Joo ja noiden kuntalaisten itsensä maksamien kiinteistöjen anastuksessa on vielä se hupaisa puoli, että jos ko kiinteistöjen hankinnasta on jäänyt vielä kunnalle velkaa, niin se ei siirry Senaatti 2:lle. No, historia toistaa koko lailla itseään. 70-luvulla yliopistojen omistamat kiinteistöt siirrettiin Senaatti 1:n hallintaan, joka alkoi heti periä niistä markkinatasoista vuokraa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu