Vihreiden eduskuntaryhmä antoi Jani Toivolalle vakavat moitteet – Krista Mikkonen: ”Kyse on luottamuksesta”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005844835.html
"Vakavat moitteet" Tuolle sanonnalle nauraa variksetkin!!
Ei tuo ole sopiva henkilö kansanedustajaksi. Voisi painua Afrikkaan vilppiä tekemään
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005844835.html
"Vakavat moitteet" Tuolle sanonnalle nauraa variksetkin!!
Ei tuo ole sopiva henkilö kansanedustajaksi. Voisi painua Afrikkaan vilppiä tekemään
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vai että oikein vakavat moitteet puhelimitse, ei edes kasvokkain. Mielestäni pelkät moitteet ei riitä, on senverran huijausta ollut. Ei voida sanoa pelkäksi eredykseksi ja tietämättömyydeksi. Taatusti on Toivola käyttänyt hyväkseen kaikki vippaskonstit rahan hyötymisen tarkoituksella.
Eikö hän istu ko.säätiön hallituksessakin? Kyllä silloin pitäisi olla lakiasiat hallussa. Tämähän on aivan hurlumhei ukko. Ei tiedä, ei muista, eikä ymmärrä edes hävetä.
Ilmeisesti nyt on nähty vasta ”vihreän jäävuoren huippu”
Toivola on ilmoittanut eduskunnalle saaneensa säätiöltä 4 800 euroa v. 2015 ja 2016 . Säätiöstä kerrotaan, että Toivolalle on maksettu 17 926 euroa ja matkakuluina 871,40 euroa. Säätiö on tehnyt valinnan, että tästä työstä on myös maksettu … kouluvierailut eri luokka-asteilla, joista hän kiisti koskaan pyytäneensä palkkiota. Toivola on saanut palkkioita kouluvierailuista kansanedustajana toimiessaan yli 30 000 euroa.
Toivola on laskuttanut säätiöltä matkakuluja jotka hän on maksanut eduskunnan luottokortilla.
Toivola palauttaa eduskunnalle 200 euroa!
Krista Mikkonen: ”Kyse on luottamuksesta”
jne.
Tässä linkki asiaan. https://www.is.fi/politiikka/art-2000005845476.html
Nostanut matkakuluja 871,40€, ei käyttänyt niitä matkoihin vaan ajoi taksilla joten jäivät nämäkin kulukorvaukset omaan taskuun. Tuntipalkka on myös ihan loistava, peräti noin 300€ tunnilta. Lisänä kansanedustajan palkka joka juoksi myös sairasloman ajalta.
Toivola ilmoitti, että hä ei osaa laskea ja siksi summat (4 800 €) menivät väärin ja jäivät juuri sopivasti alle eduskunnan asettaman 5 000 euron rajan.
Olipa erikoinen laskuvirhe!
Valehteli koska tuolle selitykselle nauravat naurismaanaidatkin.
Mikä on Toivolan koulupohja? Peruskoulu on varmasti suoritettu, mutta mitä sen jälkeen? Oliko se jotakin esiintymis- ja tanssikoulutusta NewYorkissa?
Hyvä pohja siis kansanedustajaksi, vai mitä?
Entäs Teukka? Mikä mahtaa olla koulutus. Apukoulu varmaan.
Alkuviikosta kansanedustaja Timo Heinonen kertoi iltapäivälehdessä että hän ei ole Toivolan tapaan ottanut erillistä palkkiota kouluvierailuista eikä ole muidenkaan kansanedustajien niin tehneen koska katsoo että kouluvierailut kuuluvat kansanedustajan tavanomaiseen toimenkuvaan josta maksetaan kuukausittain kansaedustajan palkkio.
Heti ulos eduskunnasta.
Alkaako vihreät tinkiä jo omasta ideologiastaan ja tavaramerkistään eli "kansalaistottelemattomuudesta"?
Sehän on ollut heille ominaista että tavallisten ihmisten säännöt eivät koske heitä, heillähän on tavallisisa ihmisiä korkeampi moraali ja laajaempi ymmärrys yhteiskunnasta, niin - koko maailmasta.
Joten he ovat saaneet toimia vakaumuksensa mukaan; pysäyttää metsäkoneet, vapauttaa minkkejä luontoon, polttaa ajoneuvoja, häiritä lentoliikennettä - kaikkea ihan oman harkinnan mukaan.
Miten nyt vihreiden arvojen mukaisesti elänyt ja niitä levittänyt Jani Toivola otetaan tuollaisista pikkuasioista ihan omiensa moitittavaksi?
Ryhdistäytykää, vihreät! Haistattakaa pikkusieluisille pikkuporvareille pitkät ja antakaa palaa!
Ihan kirjaimellisesti.
Voi herran jestas!!!! Vakavat moitteet.!! Pian Toivolaa taas viedään sairaslomalle . Koululapset ei moiti syöttää mitä kellohameen muistoja mieleen tulee.
Nyt oli vakavan varoituksen vuoro Toivolalle, tätä ennen oli Hakkaraiselle. Mikä muuttuu? Ei mikään.
Kyllä se elukka nyt varmaan uskoo, taviksia varten on pykälät tuota touhua varten.
Kenkää ehdottomasti, kuka puupää on edes äänestänyt kyseisen kaverin eduskuntaan. koko juttu täyttää / kertoo edustajien röyhkeyden käyttää hyväkseen veronmaksajien rahoja. Muutkin tekee vastaavaa ja kokoajan. Kauanko annamme noiden "edustajien" tuhlata veronmaksajien rahoja kaikkeen turhaan "paskaan" Ehdotan että vain kodin ja eduskunnan väliset matkat korvataan taksilla! Muut ajot saavat nuo apinat maksaa itse. Tämä vitun Toivola ajoi eduskunnan piikkiin taksilla täysin muihin tehtäviin, vitun röyhkeä paska!! ja saikulla vielä. Toivolan kannattajat HERÄTKÄÄ!!! kenkää ja heti.
Onkohan se myynyt kakaransa jo homokavereilleen.