Pelottaako kilometrit? Audi A4 2.0 tdi manuaali 2010vm. Vajaa 300 000 ajettu.. oisko siinä vielä autoa kymmeneks vuodeks 20 000 per vuosi?
Onko paljon ajettu A4?
22
4774
Vastaukset
- Nakunaku
Kestävä diesel, puolesmiljoonas vasta sisään ajettu.
- eiksje
Ihan sama onko Audi tai mikä muu merkki hyvänsä, niin paljonhan tuo on ajettu. Mutta eihän nyt näillä tiedoilla kukaan pysty sanomaan, onko siitä vielä pitkäksi aikaa iloa.
Onko huollot tehty ajallaan. Onko uusittu jarrupaloja, jakopään hihna/ketju, onko vaihdettu ja koska on vaihdettu. Paljonko on pyyntihinta jne jne. Kuntotohtorilla käyttö ei paljoa maksaisi, sieltä saisit tarkan listan, mitkä osat on syytä vaihtaa, vai onko syytä vaihtaa vähään aikaan mitään.
Näillä neuvoilla sä pääset vähän paremmin eteenpäin. - OCU
moneskohan tekniikka menossa??? kolmas...neljäs...? heikkona tunnettu tekniikka.
- Alallaoleva
2,0 TDI manuaali? Ehkä varmin yhdistelmä tuossa autossa.
Vai mikä on mielestäsi varmin tekniikka? - Paljon_ongelmia
Alallaoleva kirjoitti:
2,0 TDI manuaali? Ehkä varmin yhdistelmä tuossa autossa.
Vai mikä on mielestäsi varmin tekniikka?Varmin on 1.9 TDI ja manuaalilaatikko. Mutta on siinä paljon muutakin herkästi hajoavaa.
- Janhunen
No eipä yllättä kun Audi joutuu jakamaan tekniikan pitkälti Skodan kanssa. Sillon on vaikea kilpailla.
Audissa on semmoista mainosmiesten huuhaata muka"teknistä etumatkaa".
Toisaalta hyvä että Volkkarilta tullut kehitysjohtaja huomasi ettei Audin tekninen osaaminen ole tätä päivää. Eikä edes Audin tulevilla malleilla olisi voinut kilpailla Bemarin ja Mersun nykyisiä malleja vastaan ja otti aikalisän. Olen aikaisemminkin sanonut että Audi on 5-10 vuoteen jäljessä Bemaria ja Mersua. Ulrich Hackenberg on samoilla linjoilla näköjään kanssani. Tarkoitus on ilmeisesti yrittää kutistaa ero nyt aluksi noin 3 vuoteen. Siinäkin on haastetta varmasti ihan tarpeeksi. Toisaalta Audi säästä paljon kopiomalla jo toisen keksimää teknikkaa.- Premiumisti
Ei Audi mitään tekniikkaa Skodan kanssa jaa, vaan Skoda saa laittaa aina perästäpäin Volkkarin ja Audin huipputekniikan autoonsa, koska Volkkari omistaa sen. Audilla kilpaillaan aivan tasapäisesti Bemarin ja Mersun kanssa ja sinne samaan premium kahinaan kuuluisi Volkswagenkin. vai 5-10 vuotta jäljessä, ota vähemmän viinaa hei.
Kenenkä tekniikkaa Audi kopioi? Jos tarkoitat Volkkarin, niin ei siinä mitään kopioimista ole, koska se tekniikka kuuluu Audiin, mitä Volkkari brändin alla kehitetään. Nyt kun sä pikkuhiljaa heräilet krapulapäissäsi, niin sulle alkaa valkenemaan nää asiat. - Premiumisti
tooooo kirjoitti:
LUE TUOSTA:
https://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/aihe/t7262/Kunnon surkea google käännös ja kirjoitus vuodelta 2014.
Tänäpäivänä Audi on mennyt heittämällä kilpailijoistaan ohi.
- Jutustelija99
Pumppuja tykkkäävät syödä turhan nopeasti mutta ihan kelpo auto, puolessa miljoonassa diisselit ovat vasta sisäänajettu ja kestää yhtä kauan kuin 5 kiinanihmettä, tosin noilla kilometreillä tulee kyllä vikoja jos ei ole hyvää huoltohistoriaa.
- 567854845546
Melkoisella varmuudella tuossa on Commonrail versio, ei pumppusuutin. Skodaan alettiin laittamaan jo keväällä 2010 commonrail koneita, joten Audiinkin viimeistään tuolloin, ehkä jo aiemminkin. Vaikka sitten olisi pumpparikone, niin kerran vaihtaa kaikki suuttimet, niin ajaapahan pitkään, eikä ole mikään älyttömän hintainen homma. Sinälläänhän tuo pumppusuutin dieselkonehan oli todella kestävä myöskin.
- Janhunen
Hyundai päihittää Audin jo tekniikallaan
https://www.hyundai.fi/hyundai-tietoa/saavutuksia/ - hahhahhaataas
Juopot taas heränny aamukrapuloissaan ja näyttävät olevan vielä enemmän sekaisin, kuin illalla.
- hahhahhaataas
Turhan vanha tuollainen liki 2-vuotta vanha uutinen. Vai oletko sä ollut 2-vuotta niin kännissä, että ei ole aiemmin uutinen osunut silmään? Nyt se korkki kiinni ja tiukkaan.
- tdiskandaaliVWskoda
hahhahhaataas kirjoitti:
Turhan vanha tuollainen liki 2-vuotta vanha uutinen. Vai oletko sä ollut 2-vuotta niin kännissä, että ei ole aiemmin uutinen osunut silmään? Nyt se korkki kiinni ja tiukkaan.
kuka oli kännissä kun kehujan teki
- Santeria
Minun A4 alkoi porsimaan jo hieman yli 13 tkm jälkeen. Vaihteisto alkoi ulisemaan. Vm 2016
- tiesitkö
No ei olisi Audia kannattanut ostaa, jos vuodessa ei tule ajoa kuin 6500 km. Katsos kun Audit tehdään paljon ajaville, koska kestävät suuria kilometrimääriä.
- Koriste
Kylmiä pätkäajoja luultavasti, öljyt ei lämpene tarpeeksi?
- Audixmen
Kyllä sillä vielä ajelee,mutta varaudu siihen että 1000-2000e remppa jokaista tulevaa vuotta kohden.
- eiksje
Syö suppilovahveroita ja työnnä sormi perseesees noitten varautumies kanssa. Taitaa olla tuhnun remonttilaskuja nuo.
moneskohan tekniikka on menossa? tekniikkahan noihin vaihdetaan keskimäärin 30tkm välein että voisi olla viides motti menossa.
- Smovms38
Oma 2l tdi alkoi syömään öljyä reilun 200 000 km jälkeen. Kolmas Audi oli ja viimeinen myös. Kaikissa sama vika.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24114064Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996852K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1014739Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744657Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244625Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744337Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754112Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003896- 933701