Miltä teistä tuntuu, kun Sipilä jyrää lain läpi, mikäli ammattiliitot eivät pysy lujina. Miltä tuntuisi olla töissä, kun voitaisiin sanoa työsopimus irti ilman syytä ja ottaa tilalle vaikka 9e päivän saava orjatyöläinen. Yrittäjät rikastuisivat entisestään. Olisiko se hyvä asia. Tulevaisuudessa uskokaa tai älkää laki otettaisiin käyttöön jokaisessa isossakin työpaikassa.
Irtisanomisen helpottaminen
2
353
Vastaukset
- Ihneimis
Sipilänmukaan työntekijä on tulevaisuudessa orja jonka palkan veronmaksaja maksaa.
Kuka maksaa verot ?.?? - lestabesta
Juuri näin. Ei toi heikennys silti mene läpi. AKT viimeistään pysäyttää maamme viennin ja tuonnin. Siihen loppuu lestan uhittelut. Ei AKT mennyt Kikyynkään mukaan. Heitä ei koske lomarahaleikkaukset ja työajanpidennykset. Se on kumma, että lesta antaa herroille lisää rahaa mahdollistamalla verosuunnittelun. Heidän palkat nousevat 10% vuodessa ja osalla paljon enemmänkin. Lesta muutti osinkoverotustakin siten, että ennen sai verotonta osinkoa nostaa 40te vuodessa, jos omistaa osakeyhtiön, lesta nosti rajan 100te:n euroon vuodessa!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1316468Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736402Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3786236Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474026Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532462Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 141374
- 1931175
- 64990