Jos nyt pohjustan vähän sillätavalla että olen 17-vuotias, 168cm pitkä ja painan 54kg. Syön paljon, mutten ahmi. Ruokavaliooni kuuluu paljon viljoja, sopivasti kasviksia, vähän lihaa ja hieman maitotuotteita.
Oon alkanut puolen vuoden sisään saamaan erittäin ikäviä oireita mm.
-paino vain laskee, ei nouse.
-vatsakivut
-löysä uloste
-todella turvonnut vatsa
-huimaus
-pahoinvointi
-myös ummetusta
-ilmavaivoja PALJON
Ajattelin vain että jos teistä joku myös kärsii/on kärsinyt samoista vaivoista, mutta on saanut selvyyden asiaan, olisi kiva jos kertoisitte mullekkin.
// ja kyllä, aion mennä lääkäriin. Haluan vain ensin kuulla enemmän asiasta.
VATSAVAIVAISET HOI!!
7
336
Vastaukset
Oletko jo kokeillut laktoositonta ruokavaliota? Aika monillakin ihmisillä muodostuu aikuistuessa laktoosi-intoleranssi, jolloin ei enää tavallisia maitotuotteita siedä vatsan mennessä sekaisin.
- Vainoharhainen
Ainiin joo unohdin mainita; mulla on laktoosi-intoleranssi eli laktoosittomat tuotteet ollu käytössä peruskoulun ensimmäisestä luokasta lähtien
- Monisairas
Keliakia voi tulla kyseeseen myös tai muu krooninen suolistotauti. Moni on saanut avun vähentämälllä runsaasti sokereita sisältävät (myös hedelmät), palkokasvit, sipulit, kaalit yms. sellaiset minimiin.
Mutta kuten toteat, on paikallaan mennä lääkäriin ja suolitähystystä kannattaa harkita.- montakonstia
Kokeile pellavansiemenrouhetta päivittäisessä käytössä kuitujen lisäämiseksi. Vaikuttaa vatsan löysyyteen, kuten ummetukseenkin.
- Lääkäriin
Lääkäriin ja heti. Voi olla joku ruoan imeytymisongelma tai suolistotauti, keliakia yms.
Yleistasolla pahoinvointi ja huimaukset voivat liittyä mm. anemiaan tai muuhun tautiin.
Ilmavaivat, turvotusja ummetus voivat johtua liiallisesta viljojen syömisestä jos vatsa ei kestä niitä. Monet ovat jättäneet kaikki viljatuotteet pois tai käyttävät ainoastaan kauratuotteita tai vähäisessä määrässä vehnää.
Löysä uloste on usein merkki joko taudista tai toisissa tapauksissa siitä ettei suoliston bakteeristo pysty pilkkomaan ruokaa oikealla tavalla. Usein oikeanlainen hoito, ruokavalio ja probiootit auttavat. Stressi voi myös vaikuttaa. Sama syy eli heikko suoliston bakteeritasapaino johtaa usein myös ilmavaivoihin.
Fodmap ruokavalio on yksi keino vähentää ongelmia. Mutta hyvä olisi tutkia mistä syystä ongelmat johtuvat. - Vainoharhainen
Kiitos kommenteista. Olen saanut lisää outoja oireita, ja tähystys aikaa tässä odottelen. Uudet oireet ovat jatkuva alhainen verenpaine ja aftat suussa... Toivottavasti ei ole mitään vakavaa.
Mutta kuitenkin haluaisin kuulla jos jollakin olisi ollut saman kaltaista vaivaa ja saanut siihen selvyyden..?
T. Ap - Voiollamitatahansa
Seuraavilla tekijöillä on arveltu olevan osuutta aftojen synnyssä:
raudan tai vitamiinien puute (erityisesti B12- ja C-vitamiinit)
ruuansulatuselimistön sairaus, kuten Crohnin tauti tai haavainen paksusuolentulehdus
keliakia
hormonaaliset syyt (monet naiset saavat aftoja kuukautisten aikaan)
stressi
tietyt ruuat
hammastahnat, jotka sisältävät vaahtoavana ainesosana natriumlauryylisulfaattia
Voi olla mitä tahansa. Normaalitilanteessa taustalla voi olla tauti, keliakia, anemia, suolistosairaus tai joku muu sairaus.
Lääke- ja pillerihoidot kannattaa sopia lääkärin kanssa. Mutta tälläisistä vitamiinihivenainepillereistä voi olla apua jaksamisen kanssa. Löytyy mm. ruokakaupoista.
https://www.sanasol.fi/tuote/sana-sol-monivitamiini-50/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751191
- 741184
- 481064
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041018- 51985
- 34747
- 49714
- 54646
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39642Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118577