Eikai tää oo nivelreumaa?

HuolestunutMie89

Olen 29-vuotias mies ja on sormet kipeytyny pahasti molempien peukaloiden taipeista ja tyvestä, myös toisen käden nimetön on kipeä jostain jänteen kohdalta. Viime viikonloppuna selvästi nämä oireet meni pahemmaksi kun saunoin kunnolla ja otin olutta. Yöllä sitten heräsin aivan helvetilliseen peukalon juuressa tuntuvaan särkyyn ja tuntui että sormi on niin jäykkä etten saa taivutettua sitä. Myös syksyn tulo ja sateinen sää on ilmeisesti pahentanut näitä oireita.

Onhan sekin tietysti mahdollista että mulla on vain jokin jännetupen tulehdus kun olen viime aikoina rasittanut sormiani aika paljon. Vai kuuluuko tuollainen saunomisen jälkeinen oireiden pahentuminen aina johonkin reumasairauteen?

Nyt pelkään kauheasti että mulla on alkanut joku nivelreuma kun keväällä mulla oli ensin toinen polvi todella kipeä varmaan yli 2 kuukautta ja myöhemmin se polvikipu palasi takaisin mutta on nyt taas poissa kokonaan. Olen kyllä joka

7

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajoissahoitoon

      On karmea tauti. Itse siihen sairastuin 2v sitten ja alkoi samoin ranteiden ja muutamien sormien nivelien jäykkyytenä ja kipuna. Välillä' kipu ja turvotus oli poissa jonkun aikaa, mutta palasi takaisin. Pyydä reumakokeisiin. Verestä se selviää ja saat lääkityksen.

      • HuolestunutMie89

        Mitä ne reumakokeet sitten käytännössä on? Riittääkö se kun katsotaan pelkästään se joku Hla-b27 geeni vai miksi sitä nyt kutsuttiinkaan? Olen kyllä lukenut että reumaa on käytännössä mahdoton todentaa verikokeilla vaikka tuo geeni löytyisikin. Eikä välttämättä sekään että tuo geeni puuttuu takaa sitä etteikö voisi sairastaa reumaa?


    • HuolestunutMie89

      Jäi juttu vähän kesken. Siis olen kyllä jokatapauksessa menossa vielä lääkäriin ja aion vaatia ainakin kaikki mahdolliset verikokeet vaikka käsittääkseni reuma on todella vaikeasti diagnosoitava sairaus eikä jotkut yleislääkärit varmaan tiedä siitä paljoakaan.

      Minulta on jo magneettikuvattu se pitkään kipuillut polvi ja kaikki oli kunnossa. Toivon vain ettei näissä oireissa ole kyse reumasta vaan esim jännetupen tulehduksesta.

    • HuolestunutMie89

      Sehän tässä myös pelottaa että jos joku reuma todetaan niin miten sen jälkeen voi enää elää normaalia elämää kaikkien lääkkeiden kanssa.

    • HuolestunutMie89

      Voihan tämä olla tietysti myös nivelrikkoa tai vaikka reaktiivinen niveltulehdu? Sairastin keväällä pahan influenssa ja sen jälkeen alkoi tämä kipu kierre joten sen perusteella epäilen reaktiivista artriittia varsinkin kun erään hammaslääkärikäynnin yhteydessä nielusta löytyi streptokokki ja sen aiheuttama ientulehdus. Jostain luin että streptokokki voi laukaista reaktiivisen artriitin eli koko kehon niveltulehduksen.

    • HuolestunutMies89

      Olisko sittenkin fibromyalgiaa tai jotain muuta kun tuntuu että kipuja on niin monessa paikkaa ja itsellä myös yli 10 vuotta jatkunut mielenterveysongelma taustalla. Tänä vuonna on ollut muutenkin elämän raskain vuosi monestakin syystä. Maanantaina saan verikokeiden tulokset että saa nähdä selventääkö se tilannetta mitenkään.

    • HuolestunutMies89

      Alkaa olla epätoivoinen olo näiden kipujen kanssa kun ei veriarvoista löytynyt ainakaan mitään reumaa selittävää tekijää vaikka toisaalta hyvä ettei löytynyt. Kuitenkin päkiät on tosi kipeät aina kävellessä. Sorminivelien lisäksi nilkka, niska ja selkäkin tuntuu nyt jotenkin kipeältä ja jäykältä.

      Vaikea enää keksiä mitä tämä vaiva sitten voisi olla jos ei reumaa? Varmaan magneettikuvaus kertois aika paljon mutta tulee liian kalliiksi mennä yksityisen kautta kun julkisen puolen kautta siihen pääseminen tulee kestämään ikuisuuden.

      En toistaiseksi saanut muuta kuin viikon kuurin Etoricoxib nimistä tulehduskipulääkettä ja vähän arveluttaa senkin käyttäminen kun lukenut mitä kaikkia vakaviakin haittavaikutuksia siitä voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      176
      2099
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1519
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1424
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1212
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1076
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1013
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      938
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      875
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      795
    Aihe