Eikai tää oo nivelreumaa?

HuolestunutMie89

Olen 29-vuotias mies ja on sormet kipeytyny pahasti molempien peukaloiden taipeista ja tyvestä, myös toisen käden nimetön on kipeä jostain jänteen kohdalta. Viime viikonloppuna selvästi nämä oireet meni pahemmaksi kun saunoin kunnolla ja otin olutta. Yöllä sitten heräsin aivan helvetilliseen peukalon juuressa tuntuvaan särkyyn ja tuntui että sormi on niin jäykkä etten saa taivutettua sitä. Myös syksyn tulo ja sateinen sää on ilmeisesti pahentanut näitä oireita.

Onhan sekin tietysti mahdollista että mulla on vain jokin jännetupen tulehdus kun olen viime aikoina rasittanut sormiani aika paljon. Vai kuuluuko tuollainen saunomisen jälkeinen oireiden pahentuminen aina johonkin reumasairauteen?

Nyt pelkään kauheasti että mulla on alkanut joku nivelreuma kun keväällä mulla oli ensin toinen polvi todella kipeä varmaan yli 2 kuukautta ja myöhemmin se polvikipu palasi takaisin mutta on nyt taas poissa kokonaan. Olen kyllä joka

7

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajoissahoitoon

      On karmea tauti. Itse siihen sairastuin 2v sitten ja alkoi samoin ranteiden ja muutamien sormien nivelien jäykkyytenä ja kipuna. Välillä' kipu ja turvotus oli poissa jonkun aikaa, mutta palasi takaisin. Pyydä reumakokeisiin. Verestä se selviää ja saat lääkityksen.

      • HuolestunutMie89

        Mitä ne reumakokeet sitten käytännössä on? Riittääkö se kun katsotaan pelkästään se joku Hla-b27 geeni vai miksi sitä nyt kutsuttiinkaan? Olen kyllä lukenut että reumaa on käytännössä mahdoton todentaa verikokeilla vaikka tuo geeni löytyisikin. Eikä välttämättä sekään että tuo geeni puuttuu takaa sitä etteikö voisi sairastaa reumaa?


    • HuolestunutMie89

      Jäi juttu vähän kesken. Siis olen kyllä jokatapauksessa menossa vielä lääkäriin ja aion vaatia ainakin kaikki mahdolliset verikokeet vaikka käsittääkseni reuma on todella vaikeasti diagnosoitava sairaus eikä jotkut yleislääkärit varmaan tiedä siitä paljoakaan.

      Minulta on jo magneettikuvattu se pitkään kipuillut polvi ja kaikki oli kunnossa. Toivon vain ettei näissä oireissa ole kyse reumasta vaan esim jännetupen tulehduksesta.

    • HuolestunutMie89

      Sehän tässä myös pelottaa että jos joku reuma todetaan niin miten sen jälkeen voi enää elää normaalia elämää kaikkien lääkkeiden kanssa.

    • HuolestunutMie89

      Voihan tämä olla tietysti myös nivelrikkoa tai vaikka reaktiivinen niveltulehdu? Sairastin keväällä pahan influenssa ja sen jälkeen alkoi tämä kipu kierre joten sen perusteella epäilen reaktiivista artriittia varsinkin kun erään hammaslääkärikäynnin yhteydessä nielusta löytyi streptokokki ja sen aiheuttama ientulehdus. Jostain luin että streptokokki voi laukaista reaktiivisen artriitin eli koko kehon niveltulehduksen.

    • HuolestunutMies89

      Olisko sittenkin fibromyalgiaa tai jotain muuta kun tuntuu että kipuja on niin monessa paikkaa ja itsellä myös yli 10 vuotta jatkunut mielenterveysongelma taustalla. Tänä vuonna on ollut muutenkin elämän raskain vuosi monestakin syystä. Maanantaina saan verikokeiden tulokset että saa nähdä selventääkö se tilannetta mitenkään.

    • HuolestunutMies89

      Alkaa olla epätoivoinen olo näiden kipujen kanssa kun ei veriarvoista löytynyt ainakaan mitään reumaa selittävää tekijää vaikka toisaalta hyvä ettei löytynyt. Kuitenkin päkiät on tosi kipeät aina kävellessä. Sorminivelien lisäksi nilkka, niska ja selkäkin tuntuu nyt jotenkin kipeältä ja jäykältä.

      Vaikea enää keksiä mitä tämä vaiva sitten voisi olla jos ei reumaa? Varmaan magneettikuvaus kertois aika paljon mutta tulee liian kalliiksi mennä yksityisen kautta kun julkisen puolen kautta siihen pääseminen tulee kestämään ikuisuuden.

      En toistaiseksi saanut muuta kuin viikon kuurin Etoricoxib nimistä tulehduskipulääkettä ja vähän arveluttaa senkin käyttäminen kun lukenut mitä kaikkia vakaviakin haittavaikutuksia siitä voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      51
      3746
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2543
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2521
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1983
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1446
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1347
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1334
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      153
      1053
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1027
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      988
    Aihe