Alkoi kravatti kuristamaan Sipilän kaulassa

SAK löi kerralla Juhalle luun kurkkuun. Pelit tehtiin nyt kerralla selväksi. Hallitus perääntyy irtisanomislain valmistelusta tai Suomi laitetaan tarvittaessa seis ja se tietää silloin myös hallituksen eroa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005847994.html
62695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

https://www.pam.fi/tyo/erimielisyystapaukset.html

Eipä se ole ihme, kun tällaista "irtisanomissuojan heikennystä" tämä Sipilän hallitus ajaa. Iltapäivien ratoksi voit listasta lueskella, että pienyritysten pääasiallinen ongelma on työntekijän palkkasaatavat ja virheet palkanmaksussa ja vielä se, että työpaikoilla uhkaillaan. Siis jos työntekijä pyrkii saamaan palkkansa ja vie juttua eteenpäin, pientyönantaja voi siltä istumalta antaa potkut.

Onko tämä tällainen nykypäivää vai taantumusta eli peruuttamista 1920 luvulle?

Sipilä yrittää viimeiseen asti pitää kiinni lupauksestaan Suomen Yrittäjille ja vaikka ottaa kontolleen EK:n mainitsemat kymmenien miljoonien tappiot. Tai no, yrityksethän niistä kärsii.

Äänestä

Lusikka käteen, Eloranta ja Selin. Kompromissia ei voi saavuttaa ilman neuvottelua. Ja kompromissiton taas ei suostu hyppäämään yli laudan koska tietää että huutajat juoksevat karkuun, joukot väistyvät ja jättävät kompromissittoman selviämään yksin pulasta.

Äänestä
  • https://www.talouselama.fi/uutiset/sipilan-hallitus-kertoo-huomenna-irtisanomislaista-karenssia-lievennetaan-kaikilta/62a14fc7-702a-3cfb-adcb-b382cc555ae5
    Miten ne työtä tarjottaisi enemmän nämä alle 10 hengen yritykset, jos irtisanomista helpotetaan. Tämähän on vain huutokauppaa, jossa on huonoin mahdollinen meklari, pääministeri Sipilä. Mikä tässä nyt vielä on niin vastaantulemista, kun karenssia voidaankin laskea 90 päivästä 60 päivään.
    Tämä tarkoittaa, että r a n g a i s t u s t a lievennetään, kun pahainen pienyrittäjä irtisanoo ilman mitään perusteita ja sanktiota, oikeuteen ei voi viedä, kun laki suojelee mielivaltaisia irtisanomisia.

    Nämä pienet yritykset eivät juurikaan pyri kasvamaan ja ne kannattanee jatkossa kiertää kaukaa, ei tule kun ongelmia, jos niihin eksyy töihin. Hyvillekin pienille yrityksille tässä samalla Sipilä luo huonon maineen, koon takia, koulutetut ja osaajat karsastaa. Ainahan sitä arvelluttais mennä tällaiseen paikkaan. Aina on rahasta pula ja silmätikkuna, hiin hyvät kuin huonotkin työntekijät. Tätäkö pienyritykset nyt pyysivät Sipilältä, konkurssia ovelle koputtamaan. Eräässä pienessä yrityksessä pyydettiin ottamaan töihin omat työkalutkin, että semmoista. Pienyritysten ongelma on palkanmaksu, palkkojen oikeellisuus, vuorolisien maksu, lomarahat, johtaminen, työsuojelu, työturvallisuus jne.

    Äänestä

  • Tuskin tämä on sen kummempi juttu kuin nelos-kalja kauppaan. Iso kohkaus ja maailmanloppu eri trollien toimesta. Mikä oikeasti muutui? Tavallinen kansa elää kuten ennenkin. Käytössä ei tutkitusti isoa eroa.
    Sama tulisi olemaan tässäkin, tavalliset duunarit tekevät työnsä kuten ennenkin. Irtisanomisten määrä tuskin kovin kummoisesti muuttuu, hyvä vaan jos ne muutamat häiriköt/väärässä hommassa olevat saadaan kiertoon. Onhan tässä mukava ottaa kierroksia ääripää-uhkakuvilla mutta aika pliisu muutos loppujen lopuksi.

    Äänestä

  • Touko-jyrä kirjoitti:

    Tuskin tämä on sen kummempi juttu kuin nelos-kalja kauppaan. Iso kohkaus ja maailmanloppu eri trollien toimesta. Mikä oikeasti muutui? Tavallinen kansa elää kuten ennenkin. Käytössä ei tutkitusti isoa eroa.
    Sama tulisi olemaan tässäkin, tavalliset duunarit tekevät työnsä kuten ennenkin. Irtisanomisten määrä tuskin kovin kummoisesti muuttuu, hyvä vaan jos ne muutamat häiriköt/väärässä hommassa olevat saadaan kiertoon. Onhan tässä mukava ottaa kierroksia ääripää-uhkakuvilla mutta aika pliisu muutos loppujen lopuksi.

    Kuule Touko, vaikka keskiyöllä kirjoitit, niin täyttä asiaa kirjoitit. Tosiaan nelos-kaljastakin vouhotettiin niin kovasti, silti se ei kauppoihin mitään näkyvää muutosta tuonut.
    Itsekkin ostan joskus kolmosta kuten aikaisemminkin, kun ne on kauppojen tarjouksissa halpoja.
    Lasin pohjalle tirauttaa 40 vodkaa rogin verran, siihen kolmos olut päälle, niin prosentteja löytyy juomasta jo päälle kympin, ja mikä maku. Voittaa kirkaasti nelos rapakaljan 5,2 prosentit.

    Äänestä

Nyt idis, pienyritykset vapautettaisi kokonaan vaihtaa duunarit halpoihin mamuihin,?

Äänestä
  • Vanha idis, keskusta keksi sen jo Vanhasen hallituksen aikana kun maahan tuotettiin "työvoimaa".

    Oi muistatkos vielä kun maahanmuuttoministeri Astrid-täti järjesti huikean kalliit "työvoiman kotouttamiset", joista ei kuitenkaan ollut hyötyä muille kuin "kotoutettaville"... Oi niitä aikoja...

    Äänestä

En tiijä, mutta Minä aion jatkossakin varastaa vuokralaisten rahat.

Äänestä
  • Tulihan se Nuorisäätiön vähä-älyinen pankkomajuri, vai onko jo itsensä pankkoeverstiksi ylentänyt?

    Äänestä

  • osmium1 kirjoitti:

    Tulihan se Nuorisäätiön vähä-älyinen pankkomajuri, vai onko jo itsensä pankkoeverstiksi ylentänyt?

    Aina hän teidät Putin imeskelijät voittaa.

    Äänestä

  • osmium1 kirjoitti:

    Tulihan se Nuorisäätiön vähä-älyinen pankkomajuri, vai onko jo itsensä pankkoeverstiksi ylentänyt?

    Joka pillun perässä juokseva vanha teini, syytesuojan saanut emärosvo Muna- Matti Vanhanen …. mitä siitä.
    Mites siellä hullujen huoneella tuulee?

    Äänestä

  • osmium1 kirjoitti:

    Joka pillun perässä juokseva vanha teini, syytesuojan saanut emärosvo Muna- Matti Vanhanen …. mitä siitä.
    Mites siellä hullujen huoneella tuulee?

    Vasemmistolla tuulee hyvin, kiitos kysymästä.

    Äänestä

  • osmium1 kirjoitti:

    Joka pillun perässä juokseva vanha teini, syytesuojan saanut emärosvo Muna- Matti Vanhanen …. mitä siitä.
    Mites siellä hullujen huoneella tuulee?

    Osmo on taas ajautunut ankaraan aamuvitutukseen.
    Se on oikein, punikit kyykkyyn.

    Äänestä

Parrakkaalle lestakepulille luu kurkkuun ja sattumusta Juhalle leukaan kyytipojaksi...

Äänestä
  • Ei taida vasuritytön lihaksilla onnistua, hehehehehee

    Äänestä

Kohtuullista olisi määrätä, että alle 20 työntekijän työnantaja saisi palkata vain ay-liittoon kuuluvan työntekijän. Silloin työntekijä saisi ay-liitosta apua, jos kokisi työnantajan kohtelevan häntä mielivaltaisesti.

On nimittäin kova isku työntekijälle, jos ahdistuksissaan oleva työnantaja "lyö perättömän, pahan leiman työntekijän otsaan".

Äänestä
  • Onko tämä lestadiolaisten pyöritystä? Eikös tämä Suomen Yrittäjien Pentikäinenkin ole lestadiolainen?

    Äänestä

  • En tiedä. Kepulaisuus taitaa kuitenkin yhdistää.

    Äänestä

  • Kyllä nämä työnantajat äkkiä opitaan kiertävän, sen jälkeen varsinkin kun verovaroilla elävät ns.työkkärityöntekijät potkitaan pellolle, ei enään pakoteta hakemaan näihin paperifirmoihin.

    Äänestä

  • jos_oikein_muistan kirjoitti:

    En tiedä. Kepulaisuus taitaa kuitenkin yhdistää.

    On lestadiolaiskodista ja oli ankara hengenmies jo lapsuudessaan. Sai ankarat tunnonvaivat kun vanhemmat alkoivat huorata ja erosivat. Tämä sekoitti omalta osaltaan jo lapsuudessakin äkkiväärän nuorukaisen pään.
    Hän on todellinen änkyrä.
    OLI JO LAPSESTA LÄHTIEN KEPULAISTEN JOUKOSSA JA ÄNKYRÖIDEN ÄNKYRÄ. USKOOKO HÄN, ETTÄ SOPIMUKSIA RIKKOEN JA PAKKOLAKEJA AJAN HÄN JA PÄÄVATULAATTORI SAAVUTAVAT PÄÄMÄÄRÄNSÄ?
    Ei ole paljon päävatulaattori Juha Sipilän päässä järkeä, viisaudesta puhumattakaan, kun ajaa Suomea kohti lakkosumaa äkkiväärän kepuänkyrän yllytyksestä ja vielä soipmuksia rikkoen.
    NÄIN TOIMII MAALAISLIITTO.

    Äänestä

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005848139.html

https://www.etvk.fi/moite-ja-kysymykset-stmlle-kelaan-kuntaliittoon-ja-kilpailuvirastoon-17-8-2018/

Voiko vuonna 2018 enää käsittämättömämpää juttua sönkätä ihmisille. Kyllä nyt rippikoulupoika Lindström on opetellut "Sipilän katekismuksen jargoniat" ulkoa. Ihan naurattaa, että 2018 hallitus esittää valheita, joilla ei ole mitään ihmisten elämään parantamaa vaikutusta. Karenssin antaa ilman oikeuden päätöstä joku 80-luvulla valmistunut, harmaantunut merkantti. Toivottavasti tällainen menettely todetaan ihmisten suojelun vastaiseksi. Eläimetkin saavat nykyään paremman kohtelun ja eläinsuojelulaki turvaa paremmat olot.

https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/nain-kelan-virkailija-saa-sinulle-tehda-leikata-toimeentulotukea-ja-hakea-holhoukseen-edunvalvontailmoitusten-syita-ei-edes-tilastoida/

Nykyään puhutaan säännöstelyn putkamisesta, mutta tässähän toimiikin Gestabo uudelleen henkiin herätettynä ja kenenkäs toimesta. Hävettääkö tätä äärioikeistohallitusta enää mikään ja tätäkö äänestäjät Suomeen halusivat?

Äänestä
  • Kyllä tätä äänestäjät haluavat, että kaikki sossu-komukka järjestöt tuhotaan suomesta!!!!!

    Äänestä

  • pörkeleee kirjoitti:

    Kyllä tätä äänestäjät haluavat, että kaikki sossu-komukka järjestöt tuhotaan suomesta!!!!!

    Älä nyt, ihan tottako. Kun sinä et ole päivääkään ollut töissä ja olet itse kepupunikki tai kepukomukka. Kaikki tuet mitä yhteiskunta antaa, kelpaa, mutta ilman tukia et varmaan olisi hengissäkään.

    Äänestä

Eikös tämä oli vastoin tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta,
Tämä Sipilän uusi laki,
Kaikilla työntekijöillä ei ole samoja oikeuksia,

Tämähän on kuin USA ssa aikanaan orjilla ei ole oikeutta , vain valkoisilla , nyt rasismin raja on työpaikan koko.

Kyllähän tämä lisää työnperässä muuttamista, vallan kauheasti.

Äänestä

Joo työntekijöiden oikeus järjestäytyä , vain kokoomuslaiset ja keskustalaiset voivat vaatia kuten MTK. Katokorvauksia oletetusta sadon menetyksestä..

SE VAAN NOIN HYVÄKSYTTIIN KESKUSTA VAATI EI OLISI LÄHTENYT TUKEEN SOTEA MUUTEN.

Äänestä

Kunnollisia työntekijöitä ei uhkaa mikään. Joten?

Äänestä
  • Kuka määrittelee ja tulkitsee missä menee raja kunnollisen ja kunnottoman työntekijän välillä? Kuka pitää huolen kunnottomista työntekijöistä?

    Äänestä

  • puolueeton_virkamieskö kirjoitti:

    Kuka määrittelee ja tulkitsee missä menee raja kunnollisen ja kunnottoman työntekijän välillä? Kuka pitää huolen kunnottomista työntekijöistä?

    Hallituksen kannattaisi vakavasti harkita luopumista kiistanalaisesta lakihankkeesta, jonka eteneminen melko varmasti tyssää perustuslakivaliokuntaan.

    "Sipilän hallituksella on vähän samanlainen henki kuin Donald Trumpilla: jotain pitäisi saada äkkiä aikaiseksi, ja sitten kun yrittää, tulee sutta ja sekundaa, haukkua ja parkua.
    Koskinen painottaa, että tämä on leimallista nimenomaan nykyhallituksen työskentelylle."

    https://motiivilehti.fi/lehti/artikkeli/professori-seppo-koskinen-lopettakaa-ruikutus-tyonantajat/

    Äänestä

  • puolueeton_virkamieskö kirjoitti:

    Kuka määrittelee ja tulkitsee missä menee raja kunnollisen ja kunnottoman työntekijän välillä? Kuka pitää huolen kunnottomista työntekijöistä?

    Kunnottomia ovat esim kaikki yli 5 kymppiset, nuorempiin vaihtamalla (varsinkin palkkatuettuihin) tuottavuus nousee, sanoo yrittäjä ja sipilä komppaa.

    Äänestä

Kyllä nyt on kaikki kuormasta syöjät taas liikkeellä kommentteineen eikö tälle hallitukselle mikään työmiehen kyykytys riitä ja ihmetellä täytyy tätä meidän työministeriäkin eikös hän ollut aikoinaan luottamus mies vai oliko jo silloin työn antajan juoksupoika nyt tuntuu että on lopullisesti aivopesty .sipilän ja orpon touhun kyllä ymmärtää nehän eivät muusta välitä kuin kapitalistin edusta mutta linströmin touhuja en kyllä voi ymmärtää.Sitä en kyllä voi ymmärtää miten helvetissä se voi lisätä työllisyyttä jos irtisanomista helpotetaan .

Äänestä

Onko Lindström lestadiolainen?

Äänestä

Kepulien haudalla

Äänestä
  • Kepu tekemässä itsaria.

    Äänestä

1,5 henkilön suuruisten yritysten irtisanomisen helpottaminen ratkaisuksiko, niin olisiko osapuolet tyytyväisiä?

Äänestä
  • Puolikkaalla henkilöllä ei varmaan ole sukupuoltakaan

    Äänestä

Tärkeintä on, että estetään yrityksiä työllistämästä ja vallan kuuluminen minulle.

Äänestä
  • Irtisanomisen helpottaminen on lestakepulitrollin mielestä työllistämistä, aina ollut sitä mieltä, että te sipilistilestat olette sairas lahkonsa haara.

    Äänestä

  • LesTaxKlan kirjoitti:

    Irtisanomisen helpottaminen on lestakepulitrollin mielestä työllistämistä, aina ollut sitä mieltä, että te sipilistilestat olette sairas lahkonsa haara.

    Ei irtisanomisen helpottaminen koske kunnon duunareita.
    Vain vasuri-lorvijoita, näkeehän sen vasurien mölinästä.

    Äänestä

  • Lärvilorvivasuriloinen kirjoitti:

    Ei irtisanomisen helpottaminen koske kunnon duunareita.
    Vain vasuri-lorvijoita, näkeehän sen vasurien mölinästä.

    Älä ihmeessä, kuten sanottua te sipilistilestat olette sairaita inttäjiä, aivan kuten Sipilästäkin kaikki näkevät.

    Äänestä

SAK vitu homoliitto.

Äänestä

Eikös tuollainen erillinen irtisanomislaki pienyrityksille olisi myös perustuslain vastainen, koska siinä asetetaan osa ihmisistä (pienyrityksissä työskentelevät) huonompaan asemaan ? Jos tuollainen laki tulisi voimaan se merkitsisi pienyritysten houkuttelevuuden romahdusta, kun työntekijät eivät voisi luottaa siihen, ettei pomo pistä heitä pihalle, jos hänelle sattuu vähän huonompi päivä.

Tietenkin irtisanottu voisi riitauttaa jutun, mutta siinä olisi riskinsä.

Äänestä

Kepulehdissä vaan paasataan valetta.SDP ja Sak lakkoilee.Kyllä siellä lakkoilee kokkari ja kepuliitotkin.Insinöörit sun muut Akavalaiset.Onko kokkarikepuleitakin alkanut SKDÄLLÄTTÄMÄÄN. Hys hys miksi paljastit meidät.

Äänestä

Nyt Sipilä huomaa,ettei olekaan tiktaattori! Jo kikyn hyväksyntä oli virhe..

Äänestä

SDP vaalilakkoilu iskee demareiden omaan nilkkaan. Meillä perustuslaki määrittelee kuinka asiat hoidetaan, mutta tämä ei Kojamon miljonääreille sovi.

Hallituksen ei pidä antaa enää yhtään periksi. Lakkoilkoon demarit vapaasti, mutta muiden pitää mennä töihin.

Äänestä
  • Kansanvaltaisin polsevikkihallitus kautta aikain huutaa perustuslakia

    Äänestä

Ay-mafia kurittaa Suomen taloutta, se ei voi katsoa sivusta, kun hallitus tekee hyvää työtä ja talous voi mainiosti. Hallituksen työskentely ja hyvä talous on kommareiden mielestä huono enne läheneville vaaleille. Tiedossani on kaksi varmaa tapausta, kun kaverit kertoivat ilmoittaneensa kirjallisesti työnantalleen, että he eivät enää maksa mafian jäsenmaksuja.

Äänestä
  • Älä helvetissä, kokonaista kaksi tapausta...

    Ja viellä oikein varmoja.

    Äänestä

Näyttää hallituksen kannatus sulvan kuin lumi kevätsateella. Kannattaisiko tarjota helpotuksia irtisanomisuojaan kaikille yrityksille jos se auttaisi?

Äänestä

Eihän tämä irtisanomislain muutos koske vasureita, kun pitäisi olla töissä ensin.

Äänestä
  • Pankoloinen kännissä pangolla hyrisee.. Miten vetelää loista voisi pangolta irtisanoa..

    Äänestä

Hieman ihmettelen kun yksikään pienyritys alle 20 työtekijää, ei ollut lakossa, joita nämä työlistämis parannukset koskisi. Kaikki lakossa olleet työntekijät, olivat suurista yrityksistä, joilla ei ollut osaa ei arpaa lakon syihin, mutta joutuivat silti kärsimään siitä.
Onko SAKn johto aina juovuksissa, vai eikö heille ole annettu järkeä lainkaan, ihmettelee kaupunki keskustalainen eli KauKe-

Äänestä
  • Olisikohan hyvä luku 5-10 henkilön yritykset, ei 2-4 eikä yli 10 hengen yritykset.

    Äänestä

  • Vain lestalahkolainen voi lesta-agendoilla aivopestyssä päässään kuvitella, että irtisanomissuojaa heikentämällä parannetaan työllisyyttä...

    Muuten kuin tilastoilla lestatyylisesti huijaamalla eli suoraan suomeksi sanottuna, valehtelemalla:
    https://yle.fi/uutiset/3-10020082
    - Syynä on työllisyyden tilastointitapa, jossa yksi tunti työtä viikossa riittää henkilön tilastoimiseen työlliseksi.

    Äänestä

  • Pienissä ei uskalleta,koska nytkin touhu aivan villiä meininkiä.

    Äänestä

  • DuunareitaKierrättämällä kirjoitti:

    Vain lestalahkolainen voi lesta-agendoilla aivopestyssä päässään kuvitella, että irtisanomissuojaa heikentämällä parannetaan työllisyyttä...

    Muuten kuin tilastoilla lestatyylisesti huijaamalla eli suoraan suomeksi sanottuna, valehtelemalla:
    https://yle.fi/uutiset/3-10020082
    - Syynä on työllisyyden tilastointitapa, jossa yksi tunti työtä viikossa riittää henkilön tilastoimiseen työlliseksi.

    Lestakyrppävasurilla onkin aina hyvin pestyt mielipiteet.
    Lestaapa hiukan vähemmän ja ajattele enemmän !!

    Äänestä

  • Ne suuret yritykset ovat tuon Sipilän hallituksen hölmöilyjen takana, heidän vaatimuksiaan Sipilä ja Orpo ajavat, rahaa vastaan totta kai.

    Äänestä

Mika Lintilähän tyynnytteli lakkoilijoita, että ei esitys kuitenkaan mene perustuslakivaliokunnassa läpi. Miksei hän sano sitä Sipilälle ja Lindströmille?
Miksi nyt pitää tätä ajaa läpi ja pysäyttää koko Suomi?

Äänestä

Meillähän olisi täystyöllisyys, kun irtisanotaan kaikki ! Kuinka helppoa.

Äänestä

Halitustavoite: tuunarit aamuisin verissäpäin palkkoja alentaen taistelee päivän työpaikasta..

Äänestä

Kojamon varkaiden edessä ei pidä alistua. Petosmies Rinne pelasi itsensä ulos seuraavasta hallituksesta. Joten jotain hyvääkin on jo saatu aikaan.

Äänestä
  • Petos Kaikkonenko se täällä joka tänää sanoi et sote menee eteenpäin kuin Kaikkosen tanssi, eli kankeesti ja lopputulos selvillä..........

    Äänestä

Lestan kaulassa soisi kohta olla joku muukin kiristämässä kuin kravatti...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LusikkaKäteenNytJuha kirjoitti:

SAK löi kerralla Juhalle luun kurkkuun. Pelit tehtiin nyt kerralla selväksi. Hallitus perääntyy irtisanomislain valmistelusta tai Suomi laitetaan tarvittaessa seis ja se tietää silloin myös hallituksen eroa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005847994.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu