Kuka tietää kertoa mistä johtuu muumioomenat, mustat pilkut omenissa. Satoa tuli paljon, muttei voi syödä?? Puut ovat noin 8 vuotta vanhoja.
OMENAPUU; MUUMIO OMENAT JA MUSTIA PILKKUJA
omenoitaomenoita
4
645
Vastaukset
- ienivr
Ainakin meillä ovat tänä vuonna pihlajanmarjakoiden toukat syöneet omenat täyteen pieniä mustia reikiä. Sitten omenat mätänivät puuhun. Viime vuonna taas sato oli runsas ja hyvänlaatuinen.
- omenoitaomenoita
kiitos tiedosta, mitähän voisi tehdä?
- helppo_juttu
Voisit kokeilla googlaamista
- poltinkarva
Tänä vuonna omenapuissa oli paljon muumiotautia. Parhaiten satoa ja komeita omenia antoivat Solnyshko-omenapuut. Venäläistä Solnyshkoa myydään Siloposken Aurinkoinen nimellä. Muutoinkin kannattaa katsoa mitä lajiketta istuttaa. Uudet suomalaiset lajikkeet ovat alttiita muumiotaudille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1922699Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82802504Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy402322Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591404Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451060Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10761- 52708
- 18679
- 55662