Se on loppu nyt

EnOleEnääSuaVarten

Kyllä sen nyt tajuan. Sen, että olen tärkeä vain, kun minua tarvitset. Mutta se on ohi nyt. Olen repinyt sieluni rikki vuokseni, olisin antanut toisen käteni sinut saadakseni. Olen ollut sinulle läsnä, kuunnellut, ymmärtänyt, ollut huolissani... Sinä olet pitänyt minua kouluttajana, joka opettaa sinut taas tuntemaan, kasvamaan, puhumaan, rakastamaan. Ja kun aika on kypsä, olet valmis uuteen parisuhteeseen, minun kouluttamanani. Jonkun muun kuin minun kanssani. Näin sen näen.

Tiennyt olet minun tunteeni, silti käytät häikäilemättä hyväksesi alttiuttani sinuun. Huono itsetuntosi on noussut, kun on ollut joku joka välittää ja rakastaa, vaikket itse rakasta takaisin. Miten typerä olen ollut! Miten en ole tajunnut??

Mun kärsivällisyys on lopussa nyt. Olen ihan rikki.

20

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulimieleen

      Jos rakastat toista et vaadi koskaan mitään takaisin.
      Sellaista on rakkaus, tekee hyvää, ei vaadi mitään.
      Mutta jos sulla on joku kolmiodraama niin jätä se paskiainen.

    • harakkana

      Joo ei miestä kannata kouluttaa, ellei aio pitää sitä loppuelämän. Menee muuten opit muille harakoille. Jokaisella kouluttajalla on myös aika yksilölliset mieltymykset opetettavien asioiden suhteen. Pitää panostaa niihin oikeesti tärkeisiin ydinoppeihin, että menevät perille, oppilasaineksen omaksumiskyky kun on kuitenkin tunnetusti rajallinen.

    • RakastanSuaOikeasti

      Ei todellakaan pidä paikkaansa, vaan olen koko ajan rakastanut vain sinua, enkä halua ketään muuta. Oltaisiin yhdessä tosi onnelliset. Et vain anna mun lähestyä sua vaan lähdet aina karkuun tai vaihdat puhelinnumeroa ym. Voisitko tulla vastaan kun lähestyn sua eikä lähes sina karata. Olet mulle rakas ja kaunein maailmassa

      • Miettiväinen

        Kenelle tämä viesti on tarkoitettu?


    • surulliseltakuulostaa

      Onko tämä tapahtunut todellisuudessa vai jossain palsta maailmassa?

      • eppäilläsoppiii

        Eiköhän se ole tapahtunut vaan aloittajan korvien välissä.


    • Kenelle oli tällainen viesti? Jos olisi minulle, niin asia ei ole ollenkaan noin.

      Sen sijaan välillä tuntuu ihan samalta kuin aloittajasta. Että olin vain sitä varten, että hän pääsisi elämässään eteenpäin. Jonkun toisen kanssa. Että oli kiva, kun rakastan häntä ja kun olisin tehnyt mitä vaan meidän eteen. Ja teinkin, pistin koko elämäni likoon. Mutta en tiedä, oliko hänellä koskaan aikomustakaan mihinkään, vaikka olisin tehnyt mitä.

      Minustakin tuntuu, että olen ihan rikki. Tekisi oikeastaan mieli vain mennä jonnekin ja itkeä. Sen jälkeen miettiä, että mitäs nyt.

      Tuntuu, etten tee enkä ole tehnyt mitään oikein, vaikka olen yrittänyt mitä ja miten. Syyllistän jatkuvasti itseäni kaikesta, mikä minun olisi ehkä pitänyt tehdä toisin.

      En tiedä, onko tämä vain liian monta stressaavaa asiaa sisältäneen päivän ja huonosti nukutun yön seurausta. Mutta alan olla ihan loppu. Jos olen toiveikas, niin putoan aina pimeyteen.

      • Ehkäpä aloittaja kirjoittikin juuri sinulle?

        TT ja TH, jos on pitkä yhteinen historia takana,
        ja on kasvettu paljon yhdessä,
        voi tuntua hukkaan heitetyltä,
        että kumpikin lähtee uuteen suhteeseen,
        tahkoamaan kaikkea alusta.


    • oletväärässä

      Sekä oikeassa. Kyllä minä sinusta oikeasti välitän ja haluisin olla sun kanssa.

      • Trollivain

        Trolli se on.


    • Mielikuvitushemmo

      Palstarakastaja on aivan pettynyt.

    • Luurikouraan

      Soita lääkärille ja kysy neuvoja.

      • Palstapsykologivarmaan

        Itseltään voi neuvoja kysyä, kun vaikuttaa olevan alan asiantuntija.


    • Iiihanaasanopanomies

      Kuulehan, etkö vieläkään ole ymmärtänyt panomiehen sielun elämää? Sille riittää see että saa torttua monelta:) Haluaa yhdeltä yhtä ja toiselta toista tai oikeastaan haluaa vain torttua mutta kun naiset alkaa lahjomaan ja hoitamaan niin hölmöhän hän olisi jollei ottaisi vastaan kaikkea sitä hyvää. Ja ilman vastalahjaa ykeensä koska naiset luulee kai saavansa jotakin tai koko miehen, hah hah haa. No saahan ne, sitä kikkeliä:) Mikään vaan ei tunnu riittävän eli jokaisen kandee miettiä omia tarkoitusperiään..

      • sivustavain

        Oletko sä itse jotenkin katkera, kun näin on käynyt sinulle.


    • jokokurssipäättyi

      Oliko tämä palstakouluttajan viimeisin oppitunti?

    • Ap. kirjoitit ;

      "Sinä olet pitänyt minua kouluttajana, joka opettaa sinut taas tuntemaan, kasvamaan, puhumaan, rakastamaan. Ja kun aika on kypsä, olet valmis uuteen parisuhteeseen, minun kouluttamanani."


      Sivullisena vastaan:

      Voi kunpa minäkin olisin löytänyt joskus jonkun ihmisen, joka olisi opettanut minua puhumaan tunteistani. Mutta mieheni, ja tapaamani miehet ovat olleet aika hiljaista sorttia, lähes mörököllejä. Mieluummin minä olen saanut puhua ja tuntemuksia kysellä, kuin he.

    • omarauha

      Kenenkään toisen puolesta ei voi elää ja jos asioista ei osata puhua, on kokemus vuosien hiljaisuudesta, niin mitä silloin suhteella tekee?

    • narsistitrolli

      Jos ihmisestä välittää aidosti ja rakastaa, niin hänelle toivoo hyvää ja sitä, että hän oppisi välittämään itsestään oikealla tavalla suhteessa itseensä. Ihmiset voivat tehdä elämässään myös mokia ja oppia niiden kautta itsestään ja rakastamaan oikealla tavalla.Sä et välitä muista kuin itsestäsi ja tämä on sinulle palstan manipuloiva

      • Jasopivammin

        Et ois voinut paremmin sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1478
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      115
      1225
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1043
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      871
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      722
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe