Meinaan fillaroinnissa jalkakäytävillä pujotellen, kuin kalle palander rinteessä.
varsinkin kun vieressä olis fillaroinnille varattu väylä tyhjänä, autiona ammottaen
väistellen kävelijöitä ja valopylväitä.
Itse en ole koskaan oppinut ajamaan fillarilla jalkakäytävillä, turvallisempi siellä missä kuuluu ajella suoraan pujottelematta, sähkötolppia väistelemättä tarviten.
Eikä tarvitse selkä edellä vastaan tulevaa väistellä, kävelijän voi kääntyä eteesi, eihän hänen tarviyse joutua miettimään fillaristeja kävellessään jalkakäytävällä, alle 12 vuotiaatkin kun velvoitetaan jalkakäytävällä pyöräillessä erityiseen varovaisuuteen. 12 vuotta täyttäneen tuleekin sitten jo taluttaa sitä fillariaan jalkakäytävillä kulkiessaan
varsinkin kun vieressä olis fillaroinnille varattu väylä tyhjänä, autiona ammottaen
väistellen kävelijöitä ja valopylväitä.
Itse en ole koskaan oppinut ajamaan fillarilla jalkakäytävillä, turvallisempi siellä missä kuuluu ajella suoraan pujottelematta, sähkötolppia väistelemättä tarviten.
Eikä tarvitse selkä edellä vastaan tulevaa väistellä, kävelijän voi kääntyä eteesi, eihän hänen tarviyse joutua miettimään fillaristeja kävellessään jalkakäytävällä, alle 12 vuotiaatkin kun velvoitetaan jalkakäytävällä pyöräillessä erityiseen varovaisuuteen. 12 vuotta täyttäneen tuleekin sitten jo taluttaa sitä fillariaan jalkakäytävillä kulkiessaan
Vastaukset 13
Vanhimmat
On meillä murheet. Olisit huolissasi jalkakäytävillä surffailevista autoista, varsinkin yrjönkadulla.
Itse kun pyöräilen niin ei pirullakaan ota selvää milloin olet pyörätiellä tai milloin jalkakäytävällä. On niin sekavaa tuo kirjo. Liukkaalla on pakko yrittää jalkakäytävällä, kun ei ajoväylälle uskalla.
Opettelemalla liikennemerkit on helppo selvitt väylän tarkoitus,
jos menee liian sekavaksi kannattaakin jättää se fillari kotiin parkkiin siksi aikaa että saat selvitettyä tuon sekavuutesi, sekavuutesi saattaa kun aiheuttaa vaaratilanteita muilla tiellä liikkujille
liukkaallakin sen fillarin voi jättää kotiin parkkiin jos ei uskalla sillä ajaa, on turvallisempaa muillekin tiellä liikkujille, tietysti jos olet 12 vuotta täyttänyt on tuo fillarin taluttaminen jalkakäytävillä sinulle se oikea ja paras vaihtoehto jota et sekavuuteesi vedoten ymmärtänyt lukemastasi avauksessa
Tämä on jo niin loppuun kaluttu aihe että siihen kannata kommentoida yhtään mitään.
Minäkään en kommentoi.
Ajan mieluummin jalkakäytävällä turvallisuuteni takia. Näin kommentoisin, jos kommentoisin.
ongelmahan on edelleen olemassa porilaisessa liikenteessä
ei siis mitenkään loppuun kaluttu.
porilainen vain ei uskalla katsoa totuutta silmiin ja ajattelee vain itseään muiden turvallisuuden kustannuksella, valitettava tosiasia, mutta ei mitään uutta porilaisessa liikennekuttuurissa.
ilman yhteistyötä liikennekään ei suju kuten pitäisi
Itse on jalkakäytävällä yli 12 v. pyöräilijöitä väistä, jos osuu niin pyöräilijä maksaa ja jos ei maksa niin voidaan käräjillekkin mennä.
No jopas. Kuule jos osuu niin tirvasen nokkaas niin että sattuu. En usko että uskallat käräjille sen jälkeen. Tai tirvasen toisen kerran.
Kuules, porissa ei tuo liikenne ole niin suurta jotta pitäisi siirtyä jalkakäytäville jalankulkijoiden kiusaksi. Itse liikun paljon keskustassa sekä kävellen että pyörällä. Turvallisempaa pyörll on ajaa siell missä kulloinkin kuuluu. Ei jalkakäytävällä jalankulkijoita pujotellen, mahdollisia lapsia juoksemassa eteen (kuten mm. sinä)
tuo porin liikenne määrä ei niin suurta ole jos vain säännöt tuntee vot ihan sääntöjen mukaan ajella pelkäämättä muun ajoneuvoliikenteen seassa, itse en ainakaan ole mitään pelättävää havainnut, autoilijatkin antavat ihan kivasti tilaa pyöräilijälle
"Kuule jos osuu niin tirvasen nokkaas niin että sattuu"
taitanet olla suurisuinen vain täällä palstalla lapsen omaisine uhoineen,
joka ei tosin uskottavuuttasi yhtään lisää vaikka niin saattaisit itsellesi luulotellakin
"Ajan mieluummin jalkakäytävällä turvallisuuteni takia"
ei se niin turvallista jalkakäytävillä ole, yllättäviä tilanteita, jalankulkijoiden, porttien ym. väistelyitä ilman varoitusta. Kyllä se turvallisuus pyöräillä on edelleen siellä mihin sen liikennesääntöjen mukaan osoitettu.
olet vaaratekijä liikenteessä itsellesi mitä suurimmissa määrissä ja muillekin liikenteessä liikkujille,
mutta ethän sinä tuota ymmärrä, ja sen vuoksi liikenne onkin porissa mitä on, kukaan kun ei tunnu säännöistä välittävän ja lapsetkin porissa opetetaan sääntöjä piittaamattomiksi jo heti kävelemään opittuaan vanhempiensa korvista kiinni pitäen repien lastaan sinne sun tänne .
mutta kuitenkin, jätä se pyöräsi kotiin parkkiin siksi aikaa jotta uskaltaisit edes ajaa sillä saati opetella liikennesäännöt ja lopuksi ajatella liikenteessä muitakin kuin vain itseäsi
Asut keskustassa rillipiru.
Eiii pirui ol olemas.
Kotka joutuu tyytymään dildoon:
"Esitys eläinsuojelulaista tänään eduskuntaan: Sukupuoliyhteys eläimen kanssa kielletään, eläin tainnutettava aina ennen teurastusta..."IL
Että loppui ne lipomiset :D
Koeta vain tyytyä kohtaloosi.
Et ole vissiin oppinut olemaan parisuhteessakaan kun naiset aina jättää sut? Olisiko aikuistuminen mitään ainaisten lapsellisuuksien sijaan?