AmigaOS 3.1.4 käyttöjärjestelmäpäivitys julkaistu

Hieno homma että vihdoin saatiin kunnollista päivitystä käyttöjärjestelmään; vähän myöhässä tosin, tätä päivitystä ollaan odotettu varmaan lähes 25 vuotta.

Vaatii edelleenkin vain 68000-prosessorin, mutta 2 MB muistia ilman ROM-piirien päivitystä. Hyvä uutinen on että tämän uuden käyttöjärjestelmän saa myös toimimaan suoraan Vampire FPGA:ssa. Fyysisiä ROM-piirejä ei ole vielä saatavilla. Hinta päivitykselle on noin 30 €.

Parannuksia käyttöjärjestelmään on paljon, mm. tuki >4 GB kovalevyille, parempi shelli (putki), uusi diskdoctor-ohjelma, pidemmät tiedostonnimet, soft- ja hardlinkit tiedostoissa. Printteri-ajurien perusteellinen päivitys. Yhteensä yli 20 kickstart ROM-moduulia päivitetty, jne. Kaiken kaikkiaan parempi päivitys kuin lähinnä kosmeettiset ja raskaat 3.5/3.9-päivitykset, joita kukaan ei halua enää tämän päivityksen jälkeen.

Jatkokehitys riippuu tämän päivityksen menestyksestä.

http://hyperion-entertainment.biz/index.php/where-to-buy/direct-downloads/188-amigaos-314

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksddfsdjkfksdlkdl

      Päivitys ei taida olla ihan yksinkertainen toteuttaa tavalliseen WB 1.3 Amiga 500:n jossa on vain puolen megan lisämuisti eli kaikkiaan 1Mb RAM muistia :P
      Sitäpaitsi haluan pitää sen orkkiskunnossa.
      Ehkäpä tämä päivitys on tarkoitettu pikemminkin uudemmille 1200 ja 600 Amigoille joissa uudekseltaankin taisi olla WB 2.0 tai 3.0. ja AGA piirisarja.

      • Käyttöjärjestelmäversiot on tehty lähinnä piiristön mukaan:
        OCS (A1000/A500/A2000), AmigaOS V1.x
        ECS (A600/A500 /A3000), AmigaOS V2.x
        AGA (A1200/A4000/CD32), AmigaOS V3.x

        Esim. AmigaOS V3:ssa on ominaisuuksia, joita ei voi käyttää A500:ssa, kun ei ole AGA-piiristöä (mm. spritet, paremmat näyttötilat, jne.). Tiedä sitten toimiiko tuo V3.x hyvin A500:ssa lainkaan, en ole kokeillut. Tarvittavan muistimäärän pitäisi pienentyä, kun saa poltettua uudet ROM-piirit, ettei koko käyttöjärjestelmää tarvitse ladata RAM-muistiin. V3.1 ei kyllä vaatinut 2 MB toimiakseen, vaikka A1200 tuli kyllä 2 MB muistilla varustettuna vakiona.


    • Amigisti-nisti

      Paras päivitys ilmeisesti myös PC tietokoneille.
      On se hienoa että PC roskallakin voi jotain kivaa tehdä.

      Tuolla esimerkki miten PC:stä saa nätin ja lisäksi miltei siedettävän käyttää. https://youtu.be/u-ecip61SQg

      Only Amiga makes it possible!;-)

    • Amigisti-nisti

      Erikoinen ~viikko.
      Uusi kotelo vanhoille 68k Amigoille ja uusi käyttöjärjestelmä myös.

      Vanhojen nörttien juhla tuhlaviikot.

    • kldsfjlkdfdklfjsdk

      Jollain lailla creepyä myös, käyttöjärjestelmä joka on uinunut 25 vuotta, onkin yhtä-äkkiä herännyt eloon tämänpäiväisellä päivityksellä O_O
      Siinä on museoväellekin miettimistä, millainen Amiga onkaan nyt museokelpoinen kone, eihän nyt voi olla että museokoneen käyttöjärjestelmän viimeisin päivitys on nykyhetkestä :P

    • Tässä on vielä esitys siitä miten A1200:lle päivitetään 3.1.4 softapäivityksenä:
      https://m.youtube.com/watch?v=H6PZm80rgTE

      Hyvin näyttäisi toimivan, ja jos korpuilta asentaa, niin tekee yhteensä 7 korppua (880 kB). Nyt saa uudella 3.1.4:lla toimimaan myös isommat compact flash cardit (esim. 16 GB), ja itse tiedostojärjestelmä tukee nyt max 2 TB:n kokoisia massamuisteja.

      3.1.4-käyttöjärjestelmän saa myös ROM-piireille (2x 256 kB) myöhemmin, ja ne ROM-muistipiirit voi vaihtaa itse helposti, ne eivät ole juotettu kiinni emolevyyn, ainakaan A1200:ssa. ROM-piirejä ei kuitenkaan välttämättä tarvita, mutta käynnistys on ROM-piireillä hieman nopeampaa ja vie vähemmän RAM-muistia. Uudemmat Amigat tukevat myös 1 MB ROM-muistia, mutta tämä 3.1.4 käy vielä 512 kB muistiin, mutta tiukkaa kuulemma teki, pieni osa järjestelmästä joudutaan pitämään RAM-muistissa, ja lataamaan levyltä käynnistyksen yhteydessä (mikä mahtui vielä 3.1:ssä ROM-muistille).

      Koska Amiga oli aikoinaan todella moderni tietokone, niin minkään PC BIOS-tyyppisen romuraudan kanssa ei olla tekemisissä. Amigan käyttöjärjestelmä voidaan ladata kokonaan tai osittain RAM-muistiin, ja se on suunniteltu siten että vähemmän tärkeät osat pysyvät RAM-muistissa, ja ladataan tarvittaessa levyltä esim. käynnistyksen yhteydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe