Maahanmuutto brexitin jälkeen

UnionFan

Britannian pääministeri Theresa May on esitellyt hallituksensa uudet linjaukset Britanniaan kohdistuvan maahanmuuton rajoittamiseksi. Linjaukset perustuvat maahanmuuttoa pohtineen työryhmän suosituksiin ja niihin on yhtynyt myös Britannian pääoppositiopuolue Labour.

Hallituksen linja on, että Britanniaan tultaisiin jatkossa lähinnä sillä perusteella, kuinka hyvät työtaidot tulijalla on.

– Uusi taitoihin perustuva järjestelmä vähentää matalasti koulutetettujen ihmisten maahanmuuttoa ja vie Britannian tielle, joka johtaa maahanmuuton supistumiseen kestävälle tasolle, niin kuin lupasimme, May sanoi konservatiivipuolueensa puoluekokouksessa Birminghamissa.

Etusijalla ovat koulutetut ihmiset, mutta samaan aikaan Britannia alkaa panostaa myös jo maassa olevia asukkaitaan tulevaisuuden töihin.

Maassaolon ehtona palkka
Ulkomaalaisten ihmisten, jotka haluavat elää ja työskennellä Britanniassa, on kyettävä ansaitsemaan ainakin vähimmäispalkan verran. Jos he haluavat tuoda perheensäkin Britanniaan, onnistuu se vain perheenjäsenten tulevien työnantajien myötävaikutuksella, hallitus linjaa.

EU- ja ETA-maiden kansalaiset eivät jatkossa enää saa etuoikeutta tehdä työtä Britanniassa. Jo maassa olevien EU-kansalaisten olot on turvattu.

Brittihallitus ei eio rajata opiskelijaviisumien määrää.

Uusi järjestelmä houkuttelee Britanniaan sellaisia ihmisiä, joita maa tarvitsee. Jatkossa maahanpääsy ei riipu ihmisen alkuperästä, vaan työtaidoista, May hehkutti.

Britannian hallitus kertoo täsmällisemmät maahanmuuttosuunnitelmansa myöhemmin tänä syksynä ja lakiesitykset tulevat ensi vuonna. Britannian on määrä erota EU:sta maaliskuun lopussa.

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • May-Day

      Britannian pääministeri Theresa May kehottaa konservatiiveja pysymään yhtenäisinä brexitin suhteen. Muuten riskinä on, ettei EU-eroa tule lainkaan, May varoittaa.

      – Jos menemme kukin eri suuntiin sen mukaan, mikä on täydellinen brexit, uhkana on, ettei brexitiä tule lainkaan, hän sanoi puheessaan konservatiivien puoluekokouksessa Birminghamissa.

      May korosti myös, että nyt on edessä EU:n kanssa käytävien brexit-neuvottelujen vaikein vaihe. Se, mitä Britannia esittää, on EU:lle vaikeaa.

      Hän kuitenkin uskoo, että Britannia saavuttaa itselleen hyvän sopimuksen, jos konservatiivit toimivat yhdessä.

      May piti puheensa tiukassa paikassa, sillä osa puolueen jäsenistä on kyseenalaistanut hänen brexit-politiikkansa.

      "Kansa on jo puhunut"
      May vakuutti, ettei EU-erosta peräännytä. Hän torjui vaatimukset siitä, että Britanniassa järjestettäisiin uusi kansanäänestys EU:sta eroamisesta.

      Hän huomautti, että kansa äänesti jo ja päätti erota EU:sta.

      Uusi äänestys olisi hänen mukaansa haitaksi demokratialle. Se tarkoittaisi sitä, että poliitikot sanoisivat kansan äänestäneen väärin.

      May myös kieltäytyy torjumasta mahdollisuutta, että ero tapahtuisi ilman Britannian ja EU:n sopimusta eron ehdoista.

      Tällainen vaihtoehto tarkoittaisi tullimaksuja ja rajatarkastuksia ja olisi Britannialle rankka. Vaihtoehdon sulkeminen etukäteen pois kuitenkin heikentäisi hänen neuvotteluasemaansa EU:n edessä.

      • 889679898

        Itävalta on samoilla linjauksilla toki astetta jyrkemmin. Jos pakolainen ei ole kolmessa vuodessa integroitunut ja työelämässä häneltä evätään oleskeluoikeus ja karkotetaan. Nähtäväksi jää miten Itävallassa tämä toteutetaan. Rikolliset ja rikoksiin syyllistyneet katsotaan integoitumattomiksi ja karkotetaan automaattisesti lähtömaihin vaikka heitä odottaisikin siellä kuolemantuomio.


    • HerääSuomi

      Niinpä! Huomatkaa, kuinka on mahdollista noudattaa järkevää ja kansakuntaa hyödyttävää mamupolitiikaa, KUN pääsee eroon Euvostoliitosta. Kunpa Suomellakin olisi sama mahdollisuus!

      • Taas-naurattaa

        Brexit näkyy vievän UK:a täysin umpikujaan.

        Onneksi Suomi on järkevämpi pientä EU-vihaajasakkia lukuunottamatta.


    • Taas-naurattaa kirjoitti:
      Hehheh!? JOS Stubbido on viisain mies mitä SINÄ olet nähnyt politiikassa, kertoo se VAIN sinusta ja älysi tasosta! ;-)
      Näytä lisää
      Kyllä sinullakin on mielipide, kuka on ollut ja on viisain politiikassa ? ?
      Kerro, nyt sun mielipitees, kenellä niistä on osaamista ja järkeä ??
      Kerro, että me muutkin saadaan nauraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3883
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2761
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2579
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2098
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1880
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1713
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1582
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      78
      1444
    9. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      212
      1382
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1378
    Aihe