..tässä sairaudessa kun jaksaa aluksi käydä kaupassa ja ostaa ja tehdä ruokaa ja ruokakin maistuu. Niin jossain vaiheessa se unohtuu. Ei maistu ja neljän viiden päivän jälkeen en kyllä syö samaa ruokaa varsinkaan jos se on unohtunut jääkaappiin enkä ole edes viitsinyt laittaa pakkaseen. Tuhlausta sekin. Litran kossulla ja pari iltaa baarissa ja sitten lähtee loiventavat makeat nelossiiderit lähikaupasta. puolen litran tölkkejä jalat ei kanna kun krapula iskee. Tasottelua ..maksaan ja sydämeen pistelee. onkohan sisuskalut kunnossa? Labroissa käyty ja keskustelemassa asioista. Koskakohna tämä päättyy..ja toivottavasti hyvin kuitenkin. En ole kuitenkaan edes keski-ikäinen. No milloin se nyt sit nykyään alkaakaan? Siiderit tulee halvaksi ja baarissa rattoisaa seuraa. paras olis mennä jonnekin lepäämään. mutta minne.? No ois jotain mökkejä mut eipä taida auttaa ilman tukea.
ärsyttää myöskin se..
3
310
Vastaukset
- friholm
Kandee ryypätä lisää ja helvetisti koska se on niin siistiä, olet jo hyödytön ihmisraunio josta kukaan ei pidä
- sellainen_sairaus
Oikeasti sairaat eivät voi parantua ryhdistäytymällä ja itsekurilla. Sinä voit!
- Siskopahoillaan
Kirjoitit rehellisesti! Kuulostat siskoltani, vaikken tiedä oletko mies vai nainen. Siskoni on yli 50v ja teinin yksinhuoltaja. Tätä "sairautta" hän on osannut piilotella tosi viisaasti…. kesti kauan ennen kuin älysin missä mennään.
Hän suuttuu hirveästi, kun puhun tilanteesta. Enkä halua menettää ainoaa siskoani. Asumme kaukana muista sukulaisista. Nyt hänen teinilapsensa kävi kylässä luonani ja kertoi tosi juttuja kotoaan, ihan nousi tukka pystyyn…. hirveää.
En itsekään sylje lasiin, enkä ole kireäpipoinen, mutta siskon meininki menee jo yli kaikkien reunojen. Hän juo kotona salaa. Öisin menee 1-2 pulloa viiniä, päivällä hän juo viiniä kahvikupista ettei lapsi huomaisi.
Lasta ei enää kiinnosta koulunkäynti. Ja vaikka hänet laitetaan toiseen perheeseen, tai toiseen kouluun, hän palaa äitinsä luo vaikka kävellen. Vaikka kymmeniä kilometrejä.
Ja hän häpeää rakasta äitiään. Heidän kotonaan ei käy ketään.
Halusin kertoa tämän aloittajalle, että vaikka huomaisit kuinka juominen vaikuttaa muihinkin ihmisiin. Se on oikeasti suuri pelko ja suru meille muille.
Tämän teinin elämä on jo lähtenyt niin "vinoon", ettei kohta kukaan usko hänen selviytyvän koulusta, tai oppivan ammattia.
Entä sitten? Mitä sitten tapahtuu?
Tiedämme kaikki……
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693857Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään763054Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442111Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka221994Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461838TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251258- 401250
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581038Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10748