Tai paremminkin kuinka sillä ohjelmoidaan? Eli mulle on kerrottu, että voi laittaa kaukosäätö avauksessa vilkut välähtämään lukittaessa (nyt semmonen ei oo päällä) ja sisävalot joko päälle tai pois jne jne... Kukaan vaan ei oo osannu sanoo tarkemmin miten nämä sitten käytännössä tehdään? Avaimella? Radion namikoista?? Onko asiantuntijaa joka vois opastaa tai jotakin sivustoa missä nämä kerrotaan, kiitokset!
e46 avaimen ohjelmointi?
4
11225
Vastaukset
- jore
vilkut ohjelmoidaan välähtämään bemarin testerin avulla.
- jos säästää
BMW E46 vm 2002, virta-avaimeni ei toiminut. Avain on monoliittinen, (malliltaan kulmikas ovaali), ja pakattu siten, ettei sitä voi tavanomaisesti avata.
Avasin avaimeni koska avaimen "patteria" muistuttava virtalähde oli kuoleutunut, alkuperäinen virtalähde on mallia: Panasonic UL2020 , maksaa netissä noin 4 €:a.
Merkkiliikkeessä tarjoavat usein koko avaimen vaihtoa, jolloin kustannus on noin 200-350 €:a.
Avaimen voi avata varovasti sahaamalla avaimen pohja ja pinta osan välistä uraa, ohuella ja hennolla rautasahalla tai lehtisahalla varovasti.
Virtalähde on ilmeisesti teollisesti pistejuotettu ja - napojen osalta.
Virtalähteestä kantojen irroittaminen on tehtävä siten, että kantaa irroitetaan varovasti esimerkiksi kääntämällä itse vanhaa virtalähdettä vasten, kuitenkin siten, ettei mikropiirialustan piirit painu, väänny tai vaurioidu paineessa.
Tämä vain näin kantapään kautta opittuna, en suosittele tekemään ainoalle avaimelle. - bmw e46 avain
Jos vaihdatte virtalähteen, se on tehtävä suhteellisen nopeasti tai avain menettää koodinsa.
Avain on usein lisäksi koodattava, youtube löytyy video. - saksanseisoja...
Korvattaessa vanha tai otettaessa lisälähetin käyttöön pitää autolle opettaa käytettävät lähettimet. Patterin vaihdossa ei tarvitse mielestäni suorittaa mitään koodausta.
Koodaus suoritetaan kuitenkin seuraavasti:
1.Astutaan autoon ja suljetaan ajajan ovi
2.Virta-avain kierretään ohjauslukossa hetkeksi(enint. 5s) asentoon 1(ohjaus avoin ja joidenkin laitteiden virta päällä eli ns. Acc-asento) ja sen jälkeen takaisin asentoon 0, virta-avain poistetaan lukosta
3. Painetaan painiketta 1(nuolikuvio vasen alakulma eli ovien avaus nappi) ja pidetään painettuna. Painiketta 2(bemari merkki eli ovien lukitsemis nappi) kolme kertaa peräkkäin 10s kuluessa. Painiketta 1 ei tänä aikana kuitenkaan vapauteta
4. Vapauta painike 1 ->led vilkkuu hitaasti enintään 10s ajan (usein kuuluu autosta pieni napsaus, nämä toimenpiteet 1-4 on tehtävä ennen tämän kuulemista)
5. Keskuslukitus ilmoittaa koodauksen onnistumisen lukitsemalla ja avaamallla keskuslukituksen
Mahdolliset muut lähettimet tulee koodata 30s sisällä toistamalla kohdat 3 ja 4, joiden jälkeen keskuslukko vahvistaa koodauksen onnistumisen kuten aiemmin mainittu kohdassa 5
Ei kannata luovuttaa heti jos ei onnistu, itekkin tein 7 kertaa proseduurin peräkkäin. Voi ottaa vaikka kaverin tekemään välillä, jotta tekijästä johtuva virhe minimoituu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten305782Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48589- 75514