AIRAM vs MEGAMAN

Miten on, onko Airamin ja Megamanin nimellä myytävät pro led lamput samoja tuotteita. Ainakin kun katsoo mainontaan, tuntuu siltä. Jos on, niin mikä mahtaa olla idea?
92629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Megaman = Airam Electric OY / AB polttimoita.
Valmistuspaikat / maat / tehtaat on sitten missä sattuu olemaan.
Halpatuotanto kukoistaa.

Äänestä
  • Eikö kaikki ole Kiinasta?

    Äänestä

  • Ei ole kaikki lamput kiinasta. Osram (Ledvance) tekee merkittävän osan led-lampuista ja lähes kaikki loisteputket Euroopassa. T5 ja T8 loisteputket valmistetaan pääosin Saksassa, osa Italiassa. Osramin Led lamppuja valmistetaan ainakin Saksassa, Italiassa, Ukrainassa ja Venäjällä. Halogeenilamppuja valmistetaan Saksassa ja Ranskassa. Osramin pakkauksissa kerrotaan aika kiltisti missä mikäkin on tehty, halvimmissa bulkkilampuissa valmistusmaa on monesti Kiina, mutta yllättävän halpaa tavaraa tehdään Euroopassakin. Philips tekee vähän Osramia pienemmän osan led lampuista Euroopassa (Puola), mutta myös Philips tekee lähes kaikki loisteputket Euroopassa (Puola). Mutta tosiaan, aloituksessa mainittu "kotimainen" Airam on nykyisin vain kiinalaisen tavaran jobbaaja ja heidän hovihankkijansa on kiinalainen (Hong Kong) MEGAMAN, joiden alkuperäismerkin lamppujen maahantuojanakin Airam toimii.

    Äänestä

  • Mitkä lamppumerkit eivät ole halpatuotantoa?

    Äänestä

Halpatuotantoa ja halpalaatua, mutta myydään kalliilla normaalihinnalla.

Äänestä

No, minkä valmistajan lamput ovat hyviä ja missä niitä on myynnissä?

Äänestä

Hyviä lamppuja ei taida olla, kun yhtään esimerkkiä ei ole ilmaantunut?

Äänestä

Airam slim valaisimia terasseilla ja autokatoksessa 14kpl. käyttöikä alle vuoden. Pari vuotta vanha talo ja kaikki valaisimet vaihdettu ainakin kertaalleen. Ja taas on puolet pimeänä. En suosittele. Valmistaja ei ota mitään kantaa.

Äänestä
  • Pane kuitit ja myyntipakkaukset talteen. Pakkauksessahan luvataan monesti 10 000 tuntia, jopa 50 000 tuntia käyttöikää. Vuodessahan on vain 8500 tuntia. Ei kun valittamaan ostospaikkaan. Kuluttajien oikeuksiin kuuluu oikeat tiedot pakkauksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkototta kirjoitti:

Miten on, onko Airamin ja Megamanin nimellä myytävät pro led lamput samoja tuotteita. Ainakin kun katsoo mainontaan, tuntuu siltä. Jos on, niin mikä mahtaa olla idea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu