Aikuisiän akne: Skinoren, Humektan ja Tetralysal

Olen 38-vuotias nainen, jolle puhkesi vuosi sitten aivan yllättäen aikuisiän akne. Haluan tällä tekstillä auttaa muita vastaavassa tilanteessa olevia ja heti alkuun kerron tärkeimmän: käy lääkärissä!

Itse kärsin leuassa ja leukaperissä olevista valkopäistä, kipeistä ihonalaisista finneistä sekä ihan tavallisista finneistä vuoden, ennen kuin tajusin varata ajan ihosairaalaan. Sain sieltä reseptillä Skinoren-voidetta (aamuin illoin), Tetralysal-antibioottikuurin (3kk) sekä Humektan-voidetta (aamuin illoin). Olen käyttänyt aineita nyt vajaan viikon ja huomaan jo selvästi leukani rauhoittuneen - tosin tietysti vielä vanhat finnit ovat näkyvillä. Olen aivan varma, että tästä on apua! Lääkäri oli samaa mieltä ja totesi, ettei millään usko, että akne edes uusisi lääkekuurin jälkeen, sillä en ole koskaan aiemmin kärsinyt vastaavasta - edes teininä.

Vuosi sitten, kun tämä ongelma ilmeni, mietin pääni puhki mistä se voisi johtua: ruokavalio, tupakointi, stressi, hormonit, meikkivoide/kosmetiikka, kasvojen ylipuhdistaminen, d-vitamiinin puute, talven kuivuus jne. jne... Kokeilin ihan kaikkea: otsonoitu oliiviöljy, erilaiset öljyt, kaksoispuhdistus, mineraalimeikkivoiteet, Paula's Choice -tuotteet, sinkkitabletit, kuorinnat jne. MISTÄÄN ei ollut apua, moni kokeilu vain pahensi ihoa. Taustasta vielä sen verran, että olen aina syönyt terveellisesti, pysynyt normaalipainossa, vältellyt liiallista herkuttelua, juonut kohtuudella alkoholia, elänyt stressittömästä jne. eli mistään omista valinnoista tai tekemisistä akne ei johtunut.

Vihdoin nyt, kun leuka näytti kohtuu hyvän kesän jälkeen pahemmalta, varasin ajan ihosairaalaan ja harmittaa, etten tehnyt sitä aiemmin. Siellä todettiin melkein heti aikuisiän akne, joka on kuulemma tavallista eikä syytä oikein tiedetä.

Aikuinen nainen tai mies - älä jää tuskailemaan asian kanssa, vaan hae ihmeessä apua! En voi vieläkään uskoa, että pääsen tästä kamalasta vuoden kestäneestä ongelmasta vihdoin eroon ja saan taas itsevarmuuteni takaisin! :)

2

1295

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenutpuhuja

      Hienoa, mutta aika usein tuo antibioottikuuri auttaa vain sen ajan, kuin sitä lääkettä syö. Viikko kaksi, niin näpyt palaa. Näin on käynyt itselleni ja monelle muulle. Vasta Roa-kuuri on auttanut oikeasti.

      Harmittelen sitä, että tuli edes syötyä noita turhia antibioottisatseja, kun olisi pitänyt heti hakea tuota Roalääkettä. Olisi elimistökin säästynyt turhilta antibiootilta.

      • Nyt on takana noin 3 viikkoa kuuria ja leuka on ihan sileä ja näpytön. En voisi olla onnellisempi! Silti juuri tuo pelko on, että kaikki palaa ennalleen kuurin loputtua. Kysyinkin siitä lääkäriltä, mutta hän oli sitä mieltä, että koska minulla ei ole ollut aiemmin mitään vastaavaa, eikä edes teininä aknea tmv. niin hän ei mitenkää usko, että näpyt palaisivan, vaan oli sitä mieltä, että tästä todella on juuri minulle apua. Hän kyllä sanoi, että mikäli finnit palaisivat, niin löytyy vielä järeämpiä keinoja taltuttaa se. Varmaankin tarkoitti juuri roaa. Lisäksi tämä aikuisiän akne minulla ei ole niin paha kuin varmasti monella muulla "normiakne", niin ehkä tämä tetra-kuuri riittää!

        2,5 kuukauden kuluttua näen miten käy ja tulen kertomaan tänne jatkoa oliko tästä oikeasti apua vai ei, mutta juuri tällä hetkellä en kyllä voisi olla onnellisempi! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      930
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      813
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      771
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      568
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      29
      520
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe