Jätin keitetyn riisin ja broilerikastikkeen tunniksi pöydälle ennen jääkaappiin laittamista. Onkohan ok?
Ruoka huoneenlämmössä
6
166
Vastaukset
- lajijasuris
Tuskin tunti vielä haittaa ja pitäähän niiden jähtyä ennen jääkaappiin laittoa. Itse pidän käytännössä 3-4 tuntia eikä ole ollut ongelmia, mutta tosin en kanaruokia koska en syö niitä.
- 2343
Sain tuossa kesällä aika pahan taudin kun kävin pyörällä kaupassa vähän pidemmällä ja sitten pyöräilin helteessä kotia niiden ostosten kanssa. Mitään pilaantuneen makua en huomannut mutta oksentelu ja ripuli alkoi kohta kun olin syönyt...
- yrtuyiyuhuyjyfu
Ilmeisesti olit ostanut raakaa ruokaa etkä säilyttänyt sitä matkan aikana kylmässä. Heti kun ruokatarvikkeen lämpötila nousee kaupan säilytyslämmöstä, siinä alkaa kehittyä bakteereita. Lisäksi jos ruokaa ei sitten kuumenneta riittävästi ja riittävän pitkäksi ajaksi, bakteerit eivät kuole.
Suositellaan että mökkimatkalle olisi kylmälaukku tms. ja siellä kylmäkallet jos matka kaupasta perille kestää vähänkin pidempään. Itselläni on pyörämatkaa varten reppu jossa on kylmäeristetty osa johon laitan aremmat ruokatavarat kun pyöräilen kaupasta kotiin.
Kaupasta ostettukin ruokatarvike voi olla liian lämmin jos se on seisonut käytävällä laatikossa pitkään ennen kuin on ehditty hyllyttää (nykyisin hyvin tavallista). Sen vuoksi säilytysaika pakatulle ruualle voikin olla lyhyempi kuin mitä pakkaukseen on merkitty. Hyllyn perältä kaivettu juuri hyllytetty pakkaus voikin olla liian lämmin.
- Doc.xyz
Mielestäni tunti pari huoneenlämmössä ei haittaa kunhan astiassa on koko ajan kansi päällä. Ja kuten ylempänä sanoikin, niin valmistuskuumaa tavaraa ei pitäisi suoraan jääkaappiin laittaakaan.
Kana/broileri pitäisi sitten kaapissa saada viileimpään osaan eli alahyllylle taakse.
***
Keitetty riisi osana tuossa aiheuttaa uuden ongelman. Mielestäni riisiä olisi parasta laittaa vain juuri sen verran kuin kerralla syödään heti valmistamisen jälkeen.
Lisää....
https://www.iltalehti.fi/terveys/2015020319138696_tr.shtml
https://www.iltalehti.fi/terveys/2015020219134028_tr.shtml
"Riisin uudelleenlämmittäminen on turvallista, jos riisiä on säilytetty keittämisen jälkeen heti jääkaapissa. Keitettyä riisiä tulisi tutkijoiden mukaan säilyttää joko yli 63 asteen lämmössä tai vaihtoehtoisesti jäähdyttää nopeasti ja siirtää jääkaappiin kahden tunnin kuluessa keittämisestä. Vaarallisin lämpötila riisille on sen sijaan lämmin, 15-50 astetta."
https://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/keitetyssa-riisissa-piilee-riski-syotko-tietamattasi-ripuliriisia/6365606
Tuolla suositellaan tunnin sisään jääkaappiin.
https://www.stara.fi/2018/07/10/uudelleen-lammitetty-riisi-voi-aiheuttaa-ruokamyrkytyksen-muista-nama-neuvot/ - Doc.xyz
Ole hyvä
- Eivaikutusta
Usein ei ole vaikutusta vaikka valmistettua ruokaa pitäisi useita tunteja huoneenlämmössä. Kannattaa myös jäähdyttää esim 20min.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542908
- 612751
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p412284Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa402072- 632047
- 551995
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41975Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit113904Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123869Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37854